ליברמן: "לא נצא מהקואליציה"; ח"כ כהן: "מפחיד שהוא שר הביטחון"

ליברמן: "לא נפרוש"; ח"כ כהן: "איש מסית ומדיח"

יו"ר ישראל ביתנו תקף את דרעי בכאן רשת ב' והוסיף: "נילחם על הסטטוס-קוו. מי שרוצה - שיפרוש". בתגובה, הח"כ מש"ס החריף את הטון: "ליברמן איש מסית ומדיח, איש לא ראוי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביגדור ליברמן ואריה דרעי
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר הביטחון אביגדור ליברמן השיב הבוקר (ראשון) לביקורת שהטיח נגדו אמש שר הפנים אריה דרעי ברקע סערת השבת באשדוד. "אין לנו שום כוונה לצאת מהקואליציה. מי שרוצה לפרוש – שיפרוש", הצהיר ליברמן בראיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', אחרי שדרעי אמר עליו כי "אני עם ליברמן גמרתי".

"אני לא מנהל שום ויכוח אישי, לא עם דרעי ולא עם אחרים", טען ליברמן. "אנחנו מפלגת ימין, נשמור על ממשלת ימין ואנחנו לא מתכוונים לפרוש. מי שרוצה לפרוש - שיפרוש. אבל כן נילחם על האג'נדה החילונית שלנו, על הסטטוס-קוו ועל חופש העיסוק. לא ייתכן שמישהו יכתיב לנו איזו גבינה לקנות, באיזה יום ובאיזו חנות. לא בבית ספרנו".

על ההצהרות האחרונות של הרבנים שלמה אבינר ושמואל אליהו סביב גיוס בנות לצבא, אמר ליברמן: "אני מצטער על ההקצנה בזרם הדתי הלאומי. הרב אבינר זה לא שוליים, הוא מרכז, וכשהוא קורא להקים יחידות נפרדות או שלא נתגייס – זה דבר חמור. לאישה תמיד היה תפקיד במערך הביטחוני של עם ישראל".

"אני לא זוכר בהיסטוריה של עם ישראל במשך 70 שנה מקרה שבו רב של עיר קורא להדיח את הרמטכ"ל", המשיך שר הביטחון. "זה דבר בלתי סביר בעליל. ההקצנה הזו לוקחת אותנו למקומות שלא היינו, ואני מקווה שכולם יתעשתו מהר מאוד. אני מצפה מהרב אליהו להתנצל".

לדברי יו"ר ישראל ביתנו, "בחצי השנה האחרונה יש ניסיון לשבור את הסטטוס-קוו בהרבה מובנים. יום אחד בלי שום התרעה מוקדמת רצו לשנות או לבטל את מתווה הכותל. אחר כך באו עם עבודות הרכבת בשבת ואז סיפור המרכולים. זה ניסיון כמעט היסטרי לשבור את כל הסטטוס-קוו ואת כל המוסכמות שהחזיקו את החברה הישראלית בשלום. אני לא מבין את ראשי הציבור החרדי, כנראה הם מרגישים שהם פחות מצליחים לספק את הסחורה לבוחרים שלהם".

האזינו למתקפה של ח"כ יצחק כהן נגד ליברמן:

מאוחר יותר ח"כ יצחק כהן מש"ס הגיב בתקיפות לראיון של ליברמן ואמר בתוכנית קלמן-ליברמן: "מדובר באיש מסית ומדיח שלא ראוי להיות שר הביטחון". לדברי ח"כ כהן, לש"ס "אין עם ליברמן שום שיתוף פעולה פוליטי".

"אם היינו בשוודיה או בנורווגיה זו הייתה בדיחה גרועה. אבל לתת לו במציאות המורכבת הזו להיות שר ביטחון - זו כבר הגזמה", המשיך הח"כ במתקפה. "יש מה לדאוג, עד כדי כך. האיש הזה לא ראוי. אנחנו נושכים שפתיים כדי לשמור על השלטון, אבל שותקים עד הרגע שהוא מתחיל להסית ולהדיח".

מלבד העימות עם ש"ס, הבוקר פרסמה גם יהדות התורה הודעה נגד ליברמן בשל ביקורו באשדוד בשבת. "מזעזע ששר בכיר בממשלה ובקואליציה בחר במפגיע לקיים מופע התרסה חמור בעיצומו של יום השבת", נכתב בהודעה, שהופצה ביומונים החרדיים. "ליברמן בעצמו יודע כי חוק המרכולים נועד לשמירת הסטטוס קוו הקיים במשך שנים, אך הוא בוחר בשיסוי וליבוי מתחים מיותרים בין חלקי הציבור ולפגוע ביום השבת וקדושתו.

"התנהגות זו של ליברמן מעידה על מצוקה פוליטית קשה בשל תחרות על קולות השנאה מול מפלגת שנאה מתחרה, ובמטרה לגרוף הון פוליטי כתוצאה משיסוי בין קבוצות אוכלוסייה והעמקת הקיטוב בעם. סיעת יהדות התורה קוראת לראש הממשלה נתניהו לקרוא לסדר את שר הביטחון באופן מיידי על העמקת השסע והקרע הציבורי, תוך פגיעה פומבית בקדושת השבת".

אמש תקף דרעי בחריפות את ליברמן בעקבות סיור התמיכה שקיים במהלך השבת באשדוד, על רקע מאבק התושבים בהחלטת העירייה לאסור על פתיחת עסקים בשבת. דרעי אמר למקורביו כי "אני עם אביגדור ליברמן גמרתי. הוא דרס את השבת ברגל גסה וזו חציית כל קו". שר הפנים הוסיף כי "אפילו לפיד האב, מגדולי שונאי הדת, לא העז לעשות את זה. יש דברים שהם מעבר לכל ידידות אישית".

הפופולריים