ביקור בן יומיים: סגן נשיא ארה"ב מייק פנס נחת בישראל

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס הגיע לביקור בישראל

הבכיר האמריקני מגיע לאחר ביקורו במצרים ובירדן וברקע הכרזת טראמפ וסערת אונר"א. הוא צפוי לפגוש את נתניהו וריבלין ולנאום בכנסת, ולא לבקר ברשות הפלסטינית. נתניהו לאבו מאזן: "אין תחליף להובלה של האמריקנים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס
צילום: צילום: אי-פי

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, נחת הערב (ראשון) בישראל בליווי עיתונאים ואנשי צבא אמריקנים. הבכיר האמריקני, שמגיע לתחנה השלישית במזרח התיכון לאחר ביקורו במצרים ובירדן, ישהה בישראל במשך יומיים ולא יבקר ברשות הפלסטינית. פנס מבקר ברקע הכרתו של הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, בירושלים כבירת ישראל ולאחר הודעתו של האחרון כי יקצץ בתקציב אונר"א - סוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים.

את פניו קיבל שר התיירות יריב לוין. בטקס קצר סרק סגן הנשיא את מקבלי הפנים, ולאחר כמה דקות עזב את מתחם נמל התעופה בן גוריון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בכנס שגרירים במשרד החוץ, במקביל להגעתו של פנס, כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אינו מעוניין בתהליך מדיני. "אנחנו מקבלים בברכה את סגן נשיא ארצות הברית, ידיד גדול של ישראל. אדון איתו על השלום והביטחון. ביחס לשלום, יש לי מסר לאבו מאזן - אין תחליף להובלה של האמריקנים. מי שלא מוכן לדון עם האמריקנים לא רוצה בשלום. ביחס לביטחון, אני אומר למדינות אירופה - קחו ברצינות את דברי טראמפ. אם אתם רוצים לשמר את ההסכם עם איראן קחו בחשבון את דברי טראמפ ובעיקר את הדברים שאמר בנוגע לתיקונים של ההסכם של הסכם הגרעין עם איראן".

במהלך שהותו בישראל צפוי סגן נשיא ארצות הברית להיפגש עם נתניהו ועם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, וכן לנאום במליאת הכנסת. כמו כן הוא צפוי לבקר ביד ושם ובכותל.

"הערב יגיע לישראל ידיד גדול של מדינת ישראל, ידיד אמת, סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס", אמר נתניהו בישיבת הממשלה. "אנחנו נקבל את פניו בברכה, אני מצפה מאוד לשיחותינו. אנחנו נדון במאמצי ממשל טראמפ לבלום את התוקפנות האיראנית ואת תכנית הגרעין האיראנית, וכמובן לקדם את הביטחון והשלום באזור".

פנס מבקר באזור כחודש לאחר המועד המקורי. בינואר הודיע הבית הלבן כי ביקורו של פנס בישראל ובמזרח התיכון בחודש ינואר נדחה בשל ניסיון להעביר את רפורמת המס בקונגרס.

בחודש שעבר הפיץ יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, מכתב לכלל חברי הכנסת ובו הפציר בהם להיות נוכחים במליאת הכנסת בעת נאומו של סגן הנשיא האמריקני. במכתבו ציין אדלשטיין כי מדובר באירוע חשוב הנערך לבקשת סגן הנשיא ושמטרתו להביא לידי ביטוי את היחסים החמים בין ישראל לארצות הברית. מזכיר הממשלה, צחי ברווברמן, פנה לשרים והדגיש כי עליהם להיות נוכחים בנאום.

מאות שוטרים יתגברו, כבישים ייחסמו

כחלק מההיערכות לביקור, מאות שוטרי משטרת ישראל, לוחמי מג"ב ומתנדבים נפרסו ברחבי ירושלים, בכבישים הראשיים המובילים לבירה ובאזור נתב״ג. כביש מספר 1 לכיוון מזרח ייסגר לתנועה בהדרגה ולסירוגין ממחלף גנות ועד למחלף סחרוב. כמו כן תחסם הגישה לכביש 1 מכביש 6 במחלף בן שמן, והתנועה תופנה לכביש 443.

החל מהיום בשעות הצהריים ועד לסיום הביקור, רחוב המלך דוד בעיר נחסם לתנועה לשני הכיוונים. בתוך העיר ירושלים, הצירים הבאים צפויים להיחסם לסירוגין ולפרקי זמן נקודתיים: סחרוב, ויצמן, שז"ר, רמב"ן, כיכר פריז, קרן היסוד, וושינגטון.

כוחות הביטחון נערכים לקראת נחיתת סגן נשיא ארה"ב (צילום: דוברות המשטרה)

הפופולריים