ברקע ביקור פנס: מגעים מתקדמים לפגישה בין נתניהו לטראמפ בדאבוס

מגעים לתיאום פגישה בין נתניהו וטראמפ בדאבוס
על פי הדיווח שפורסם לראשונה בכאן 11, נעשים מאמצים לקיום פגישה בין ראש הממשלה לראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ולקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פגישת נתניהו טראמפ בניו-יורק, ספטמבר 2017
צילום: צילום: אבי אוחיון, פלאש 90

מגעים מתקדמים לתיאום פגישה בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, במהלך הכינוס הכלכלי בדאבוס בסוף השבוע. כך פורסם הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11

פגישות נוספות שכעת עמלים על תיאומם הן בין נתניהו לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ובין ראש הממשלה למקבילתו הבריטית תרזה מיי. נתניהו צפוי לשכנע את המנהיגים האירופיים לתקן את ההסכם, או להטיל הגבלות נוספות על המשטר האיראני.

בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדברים. הנושא האיראני צפוי לעלות גם במרכז הפגישות של סגן הנשיא מייק פנס בישראל - גם עם נתניהו וגם עם נשיא המדינה ריבלין.

הערב נחת בישראל סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, בליווי עיתונאים ואנשי צבא אמריקנים. הבכיר האמריקני, שמגיע לתחנה השלישית במזרח התיכון לאחר ביקורו במצרים ובירדן, ישהה בישראל במשך יומיים ולא יבקר ברשות הפלסטינית. פנס מבקר ברקע הכרתו של הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, בירושלים כבירת ישראל ולאחר הודעתו של האחרון כי יקצץ בתקציב אונר"א - סוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים.

את פניו קיבל שר התיירות יריב לוין. בטקס קצר סרק סגן הנשיא את מקבלי הפנים, ולאחר כמה דקות עזב את מתחם נמל התעופה בן גוריון. במהלך שהותו בישראל צפוי סגן נשיא ארצות הברית להיפגש עם נתניהו ועם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, וכן לנאום במליאת הכנסת. כמו כן הוא צפוי לבקר ביד ושם ובכותל.

בעקובת הביקור, מחקר בבוקר צפויים שינויים בתנועה בירושלים. לקראת השעה 10:00ולאורך כל היום, צפויים להיסגר לתנועה לסירוגין ובהדרגה הצירים הבאים: פלומר, זבוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, ניות, הרצוג, שניאור זלמן, בורלא, שדרות המוזיאונים, צומת המנהלה, וייז, צומת השעון – הכנסת, ובלפור. רחוב דוד המלך יוותר סגור לתנועה עד לסיום הביקור.

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, עם נחיתתו בישראל (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

"הערב יגיע לישראל ידיד גדול של מדינת ישראל, ידיד אמת, סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס", אמר נתניהו בישיבת הממשלה. "אנחנו נקבל את פניו בברכה, אני מצפה מאוד לשיחותינו. אנחנו נדון במאמצי ממשל טראמפ לבלום את התוקפנות האיראנית ואת תכנית הגרעין האיראנית, וכמובן לקדם את הביטחון והשלום באזור".

פנס מבקר באזור כחודש לאחר המועד המקורי. בינואר הודיע הבית הלבן כי ביקורו של פנס בישראל ובמזרח התיכון בחודש ינואר נדחה בשל ניסיון להעביר את רפורמת המס בקונגרס.

בחודש שעבר הפיץ יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, מכתב לכלל חברי הכנסת ובו הפציר בהם להיות נוכחים במליאת הכנסת בעת נאומו של סגן הנשיא האמריקני. במכתבו ציין אדלשטיין כי מדובר באירוע חשוב הנערך לבקשת סגן הנשיא ושמטרתו להביא לידי ביטוי את היחסים החמים בין ישראל לארצות הברית. מזכיר הממשלה, צחי ברווברמן, פנה לשרים והדגיש כי עליהם להיות נוכחים בנאום.

הפופולריים