ליברמן: "להדיר את יהונתן גפן מגל"צ"; היועמ"ש: "אין לך סמכות"

שר הביטחון: לא להשמיע את יהונתן גפן בגל"צ
שר הביטחון פנה למפקד התחנה בעקבות השוואה שערך הזמר והמשורר בדף האינסטגרם שלו, בין עאהד תמימי לאנה פרנק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר הביטחון, אביגדור ליברמן
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עימות פרץ היום (שלישי) בין שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לבין היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, סביב דרישת יו"ר ישראל ביתנו להדיר את הזמר והמשורר יהונתן גפן מגל"צ. הבוקר פנה ליברמן למפקד גל"צ, שמעון אלקבץ, וביקש ממנו לא להשמיע או לראיין את גפן, לאחר שזה פרסם אמש רשומה בדף האינסטגרם שלו, בה השווה בין הנערה הפלסטינית המתפרעת, עאהד תמימי, ובין אנה פרנק.

בעקבות פנייתו של שר הביטחון, מיהר היועמ"ש לפרסם הודעת הבהרה, בה טען כי "אין לשר הביטחון סמכות להתערב בתכני גל"צ ולדרוש הפסקת השמעת שיריו של יהונתן גפן". בתגובה להבהרה, אמר ליברמן כי "תפקידי כשר הביטחון הוא לשמש מגן לכל החיילים -בסדיר ובמילואים, שאינם יכולים לענות לפוליטיקאים ואישי ציבור. אני מונחה על ידי חוק השכל הישר, שעומד מעל כל הנחיה בירוקרטית".


עוד הוסיף יו"ר ישראל ביתנו, כי "עם כל הכבוד וההערכה שאני רוחש ליועץ המשפטי לממשלה, במקרה הזה אני דוחה על הסף את עמדתו. עדיף שהיה מגנה את גפן, שמבזה את ההיסטוריה היהודית ואת חיילי צה״ל. גלי צה"ל היא לפני הכל תחנה צבאית ולא תשמש במה להשתלחות של עוכר ישראל כזה או אחר בחיילינו".

מוקדם יותר היום כתב ליברמן בחשבון הטוויטר שלו כי הנחה את מפקד גל"צ "להפסיק להשמיע או לראיין את יהונתן גפן בכל שידורי התחנה". לדבריו, "מדינת ישראל לא תיתן במה לאדם שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה ולוחמת גיבורה שנלחמה במשטר הנאצי לעאהד תמימי הפרחחית שתקפה חייל. רדיפת הכותרות של גפן מחליאה ומקוממת".


זמן קצר לאמר מכן פרסם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודעה, בה נאמר כי "אין לשר הביטחון סמכות להתערב בתכני גל"צ ולדרוש הפסקת השמעת שיריו של יהונתן גפן". בהודעה מטעם מנדלבליט נאמר כי "החוק והפסיקה נותנים את הסמכות לקבל החלטות הנוגעות לתכני התחנה, אך רק לגורמים המקצועיים בה".

לדבריו, "הדבר גם בא לידי ביטוי בעבר פסיקת בג"ץ, שעמד על חשיבות עצמאות הגורמים המקצועיים בתחנה והיקף שיקול הדעת הרחב המסור להם בכל הקשור לתכנים המשודרים, תוך שהוא מדגיש את חשיבות התחנה כחלק ממערך השידור הציבורי בישראל". עם זאת, מנדלבליט הבהיר כי אין בדבריו "כדי לתת לגיטימציה כלשהי לתוכן הדברים המקוממים שנאמרו".

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה לדברים של גפן ואמרה כי "ההשוואה מעוררת החלחלה בין גיבורות השואה של עמנו לבין תמימי הטרוריסטית בשבוע, בו העולם מציין את יום השואה הבינלאומי, היא חציית קו אדום של מי שמבקש לשכתב את דפי ההסטוריה בשם אמנות מגוייסת, שאף פעם לא זכתה לכבוד". לדבריה, "התייחסותו המקוממת של יהונתן גפן לאהאד תמימי כמקבילתם של חנה סנש, אנה פרנק ושל דוד המלך היא חלק מהזיותיו של גפן".

בפנייה ישירה לגפן הוסיפה השרה רגב: "יהונתן, תמימי אינה תמימה ואינה 'הילדה הכי יפה בגן', אלא עבריינית תומכת טרור, היושבת כעת במעצר. מציעה לך לשוב לשיריך ולא להתעסק בדימויים של משורר מגוייס לשחרור פלסטין". 


יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר כי "אני בעד שליברמן יעביר את כל העסקנים המושחתים והמשחיתים שלו ממע"צ, נת"ע והחברות הממשלתיות לגלי צה"ל. יעלה לנו פחות".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) התייחס גם הוא להנחיית שר הביטחון מהבוקר: "ההשוואה בין הילדה הפרחחית תמימי ובין גיבורות העמידה וההתנגדות לטורף הנאצי - חנה סנש ואנה פרנק היא פוגענית ומופרכת", אמר. עם זאת הוסיף שמולי כי "מציאות שבה קומיסר נותן הוראה מה לשדר ומה לצנזר ברדיו היא הזויה ויש להפסיקה לאלתר".

יו״ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, אמר על החלטת שר הביטחון כי "יותר מפעם אחת הבעתי את דעתי על הבעייתיות המובנית של גלי צה״ל, ואני משוכנע שיש להוציא אותה ממערכת הביטחון ולהפסיק את עבודת החיילים בתחנה". עם זאת הוסיף שלח כי "בין זה לבין ההנחיה הפזיזה - שספק אם יש לה בסיס חוקי - של שר הביטחון, להפסיק להשמיע את שיריו של יונתן גפן בתחנה יש מרחק גדול". לדבריו, "גלי צה״ל אינה תחנה פרטית של פוליטיקאי, גם לא של השר הממונה. לליברמן אסור להתערב בתכניה.

הפופולריים