ליברמן לכאן רשת ב': "יהונתן גפן - עוכר ישראל"

ליברמן לכאן רשת ב': "יהונתן גפן - עוכר ישראל"

שר הביטחון אמר כי בהחלטתו הוא מגן על חיילי צה"ל. על הודעת היועמ"ש: "אי אפשר למדוד הכל במשקפיים ביוקרטיים ומשפטיים. צריך שכל ישר"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר הביטחון, אביגדור ליברמן
צילום: צילום: מרק ישראל סאלם, פלאש 90

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר היום (שלישי) לאסתי פרז ביומן הצהריים בכאן רשת ב' כי הזמר והמשורר יהונתן גפן הוא עוכר ישראל שתומך במחבלת. ליברמן התייחס לפרסום מוקדם יותר היום, לפיו דרש ממפקד גל"צ, שמעון אלקבץ, לא להשמיע ולראיין את גפן בתחנה בשל שיר שכתב ופרסם בדף האינסטגרם שלו, בו השווה בין עאהד תמימי, ובין אנה פרנק.

"צריך להבין שחיילי צה"ל אינם יכולים ורשאים לענות לא לפוליטיקאים ולא לאישי ציבור", אמר שר הביטחון. "לא משנה מי האדם שמשתלח בחיילי צה"ל - תפקידי להגן עליהם. לא משנה אם זה הרב אליהו או יהונתן גפן. זה דבר פסול ובלתי צודק".

יו"ר ישראל ביתנו אמר בראיון כי "אותו קצין צה"ל גילה אצילות נפש ולא ענה למחבלת הצעירה - אז דווקא לתמוך בפרובוקטורית ובמחבלת ולהשתלח בחייל צה"ל? זה דבר בלתי סביר. גלי צה"ל היא קודם כל תחנה צבאית ואני לא חושב שיש מקום שהיא תהפוך במה להשתלחות של כל מיני עוכרי ישראל".

לדברי ליברמן, "מי שכותב במונחים כאלו ומשווה בין מחבלת לבין גיבורות ישראל, אני לא מוצא שום מילה אחרת מלבד עוכר ישראל. כל מילה בשיר של גפן מרתיחה כל בר דעת. כמה נרצחו בגלל תמימי ותומכיה ביהודה ושומרון? לא אתן את האפשרות לפגוע בקונצנזוס הישראלי הרחב ביותר".

על פרסום ההבהרה של היועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט, נגד דרישתו, אמר שר הביטחון כי "עם כל ההערכה, היועמ"ש הוא רק יועץ. האחריות עליי. אני אחראי על כל המערכת. אני לא נוהג להתערב, אבל כשמדובר בכבודם ומעמדם של חיילים, אני לא חייב לקבל את עמדתו ואני דוחה אותה על הסף. יש חוק אחד שהוא מעל כולם - חוק השכל הישר. אי אפשר למדוד הכל במשקפיים בירוקרטיים ומשפטיים. צריך להפעיל שכל ישר".

על הטענה להשתקה מצדו, אמר ליברמן כי "לא מדובר בדמוקרטיה ולא בדעה. לא משנה מי. כל מי שהשתלח בחיילים, אני אעשה הכל כדי שלא ישתמש בתחנה צבאית כבמה להשתלחות שלו. אין קונצנזוס יותר רחב מצה"ל, ויש פה ניסיון לכרסם גם בזה".

הבוקר פרץ עימות בין ליברמן למנדלבליט סביב דרישת יו"ר ישראל ביתנו להדיר את גפן מגל"צ. הבוקר פנה ליברמן למפקד גל"צ וביקש ממנו לא להשמיע או לראיין את גפן, לאחר שזה פרסם אמש רשומה בדף האינסטגרם שלו, בה השווה בין הנערה הפלסטינית המתפרעת, עאהד תמימי, ובין אנה פרנק.

בעקבות פנייתו של שר הביטחון, מיהר היועמ"ש לפרסם הודעת הבהרה, בה טען כי "אין לשר הביטחון סמכות להתערב בתכני גל"צ ולדרוש הפסקת השמעת שיריו של יהונתן גפן". בתגובה להבהרה, אמר ליברמן כי "תפקידי כשר הביטחון הוא לשמש מגן לכל החיילים -בסדיר ובמילואים, שאינם יכולים לענות לפוליטיקאים ואישי ציבור. אני מונחה על ידי חוק השכל הישר, שעומד מעל כל הנחיה בירוקרטית".

עוד הוסיף יו"ר ישראל ביתנו, כי "עם כל הכבוד וההערכה שאני רוחש ליועץ המשפטי לממשלה, במקרה הזה אני דוחה על הסף את עמדתו. עדיף שהיה מגנה את גפן, שמבזה את ההיסטוריה היהודית ואת חיילי צה״ל. גלי צה"ל היא לפני הכל תחנה צבאית ולא תשמש במה להשתלחות של עוכר ישראל כזה או אחר בחיילינו".

מוקדם יותר היום כתב ליברמן בחשבון הטוויטר שלו כי הנחה את מפקד גל"צ "להפסיק להשמיע או לראיין את יהונתן גפן בכל שידורי התחנה". לדבריו, "מדינת ישראל לא תיתן במה לאדם שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה ולוחמת גיבורה שנלחמה במשטר הנאצי לעאהד תמימי הפרחחית שתקפה חייל. רדיפת הכותרות של גפן מחליאה ומקוממת".


זמן קצר לאמר מכן פרסם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודעה, בה נאמר כי "אין לשר הביטחון סמכות להתערב בתכני גל"צ ולדרוש הפסקת השמעת שיריו של יהונתן גפן". בהודעה מטעם מנדלבליט נאמר כי "החוק והפסיקה נותנים את הסמכות לקבל החלטות הנוגעות לתכני התחנה, אך רק לגורמים המקצועיים בה".

לדבריו, "הדבר גם בא לידי ביטוי בעבר בפסיקת בג"ץ, שעמד על חשיבות עצמאות הגורמים המקצועיים בתחנה והיקף שיקול הדעת הרחב המסור להם בכל הקשור לתכנים המשודרים, תוך שהוא מדגיש את חשיבות התחנה כחלק ממערך השידור הציבורי בישראל". עם זאת, מנדלבליט הבהיר כי אין בדבריו "כדי לתת לגיטימציה כלשהי לתוכן הדברים המקוממים שנאמרו".

הפופולריים