רואנדה: אין הסכם לקליטת מבקשי מקלט מישראל

רואנדה: אין הסכם לקליטת מבקשי מקלט מישראל

על רקע מחאות מבקשי המקלט, המדינה האפריקנית מכחישה כי יש לה סיכום עם ישראל. זאת למרות שנתניהו כבר נפגש עם נשיא רואנדה, ובכנסת אישרו את סגירת מתקן "חולות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת מבקשי המקלט
צילום: צילום: פלאש 90

ממשלת רואנדה הכחישה היום (שלישי) כי חתמה על הסכם סודי עם ישראל לקליטת מבקשי מקלט אפריקנים. בציוץ בטוויטר מטעם ממשלת המדינה ממרכז אפריקה נכתב: "בהתייחס לשמועות המדווחות בכלי התקשורת, ממשלת רואנדה מודיעה כי היא מעולם לא חתמה על הסכם סודי עם ישראל בנוגע לקליטה מחדש של מהגרים אפריקנים".

ההכחשה של רואנדה מגיעה לאחר שלפני כחודשיים נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיאי רואנדה ואוגנדה במהלך ביקורו באפריקה ולאחר ששרת החוץ של רואנדה אמרה כי ארצה תוכל לקלוט כעשרת אלפים מסתננים ומהגרי עבודה מישראל. בחודש שעבר אישרו בכנסת את תוכניתם של השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושר הפנים אריה דרעי, לפיה מתקן "חולות" ייסגר ויישומה תלוי בהסכם עם רואנדה בנושא.

אתמול הפגינו מבקשי מקלט אפריקנים מול שגרירות רואנדה בתל אביב, ולאחרונה עלו יוזמות שונות בישראל נגד תכנית המדינה לגרש את מבקשי המקלט למדינות אפריקניות.

תנועת "זזים - קהילה פועלת" פתחה בקמפיין שקורא לטייסים שלא לקחת חלק בגירוש הפליטים. יותר מ-7,500 פעילים של התנועה שלחו בעשרת הימים האחרונים מכתבים אישיים לאגודת התעופה הישראלית, לאיגוד הטייסים, לחברות המספקות את שירותי הקרקע בנמל התעופה בן גוריון ולחברות התעופה הבינלאומיות.


במכתבים קראו הפעילים לטייסים ולצוותי הקרקע "לעצור את הגירוש המתוכנן" ולסרב להטיס פליטים אל מדינות באפריקה שבהן, לטענתם, נשקפת סכנה לחייהם. שלושה טייסים כבר נענו לקריאות. עידו אלעד, טייס ב"אל על" כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "הצטרפתי לרבים וטובים מחבריי, בהצהרה שלא אטיס פליטים אל מותם. לא אהיה שותף לברבריות זו״.

בשבוע שעבר הכריזה הרבנית הרפורמית סוזן סילברמן, מקהילת קול הנשמה בירושלים, על יוזמה חדשה – גיוס משפחות שיהיו מוכנות להחביא מבקשי מקלט מאפריקה. היוזמה מכונה "מסתור לפליטים בבית של אנה פרנק". "אנחנו מתפללים שהממשלה תמצא את הנשמה שלה וראש הממשלה לא יתקדם עם הגירוש", אמרה אז סילברמן בכנס מיוחד שנערך במכון הרטמן בעיר הבירה.

הפופולריים