מנדלבליט לליברמן: "הנחייתי בפרשת יהונתן גפן מחייבת"

מנדלבליט לליברמן: "הנחייתי בפרשת גפן מחייבת"

בעקבות דבריו של שר הביטחון בכאן רשת ב', היועמ"ש פנה לליברמן במכתב והבהיר לו שוב כי אין בסמכותו להתערב בתכני גלי צה"ל
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביחי מנדלבליט ואביגדור ליברמן
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במכתב רשמי מטעמו הגיב הערב (שלישי) היועמ"ש אביחי מנדלבליט לדברי שר הביטחון אביגדור ליברמן בכאן רשת ב' בנושא יהונתן גפן. מנדלבליט התייחס לאמירתו של ליברמן כי "היועמ"ש הוא רק יועץ", והבהיר לליברמן במכתב כי הנחייתו על כך שלשר הביטחון אין סמכות להתערב בתכני השידור בגלי צה"ל היא מחייבת.

במכתב הסביר מנדלבליט בפירוט מדוע לשר הביטחון אין סמכות להתערב בתכנים של גלי צה"ל, והתייחס במפורש לדברים שאמר שר הביטחון בתוכניתה של אסתי פרז. "בעוד שורות אלה נכתבות", כתב היועמ"ש, הובא לידיעתי שהבעת את דעתך כי: "אני מונחה על ידי חוק השכל הישר, שעומד מעל כל הנחיה בירוקרטית. עם כל הכבוד שאני רוחש ליועמ"ש, במקרה הזה אני דוחה על הסף את עמדתו". מיותר להזכיר כי חוות דעתו המשפטית של היועצ"ש בדבר הדין הינה מחייבת".

העימות בין השניים החל לאחר שהזמר והמשורר יהונתן גפן פרסם אמש רשומה בדף האינסטגרם שלו, בה השווה בין הנערה הפלסטינית המתפרעת, עאהד תמימי, ובין אנה פרנק. בעקבות כך שר הביטחון פנה הבוקר למפקד גל"צ שמעון אלקבץ ודרש ממנו לא להשמיע או לראיין את גפן.

בעקבות פנייתו של שר הביטחון, מיהר היועמ"ש לפרסם הודעת הבהרה, בה טען כי "אין לשר הביטחון סמכות להתערב בתכני גל"צ ולדרוש הפסקת השמעת שיריו של יהונתן גפן". בתגובה להבהרה, אמר ליברמן כי "תפקידי כשר הביטחון הוא לשמש מגן לכל החיילים -בסדיר ובמילואים, שאינם יכולים לענות לפוליטיקאים ואישי ציבור".


ליברמן הוסיף כי "מדינת ישראל לא תיתן במה לאדם שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה ולוחמת גיבורה שנלחמה במשטר הנאצי לעאהד תמימי הפרחחית שתקפה חייל. רדיפת הכותרות של גפן מחליאה ומקוממת.

"מי שכותב במונחים כאלו ומשווה בין מחבלת לבין גיבורות ישראל, אני לא מוצא שום מילה אחרת מלבד עוכר ישראל. כל מילה בשיר של גפן מרתיחה כל בר דעת. כמה נרצחו בגלל תמימי ותומכיה ביהודה ושומרון? לא אתן את האפשרות לפגוע בקונצנזוס הישראלי הרחב ביותר".

הפופולריים