הפלסטינים: "טראמפ דוחף את האזור לכאוס וקיצוניות"

הפלסטינים: "טראמפ דוחף את האזור לכאוס"

גורם המקורב לאבו מאזן אמר לכאן חדשות בתגובה לאיום הפסקת המימון: "ישראל תהיה הראשונה להיפגע מערעור המצב הביטחוני". שרים בקבינט: "ספק אם זה יחזיר את הפלסטינים למו"מ"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבו מאזן
צילום: צילום: אי-פי

בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, תקף הערב (חמישי) את האיום של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להפסיק את המימון לרשות אם זו לא תשוב לשולחן המשא ומתן. "טראמפ דוחף את המזרח התיכון לכאוס, קיצוניות ואלימות", האשים עריקאת בראיון לטלוויזיה הפלסטינית. לדבריו, "הרחקת ירושלים מהשולחן פירושה למעשה הרחקת תהליך השלום מהשולחן".

הערב אמר בכיר פלסטיני נוסף לחדשות הערב בכאן 11 כי הפסקת הסיוע האמריקני תפגע ביכולת של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים להיאבק בטרור. "ישראל לא צריכה לשמוח מזה", אמר הבכיר על האיום של טראמפ, "היא תהיה הראשונה שתיפגע מערעור המצב הביטחוני".

האיום של נשיא ארצות הברית בפגישה עם ראש הממשלה נתניהו בדאבוס גרר תגובות מצד בכירים פלסטינים נוספים. הם הצהירו כי טראמפ "לא יוכל לקנות את הפלסטינים בכסף", וכי העם הפלסטיני "לא יוותר על כבודו ועל הזכויות הלאומיות בעבור חופן דולרים".

שרים בקבינט אמרו בעקבות התבטאותו של טראמפ על הסיוע לרשות כי ספק אם האיום שהשמיע יחזיר את הפלסטינים לשולחן המשא ומתן. לדבריהם, הפלסטינים לא משתתפים היום במשא ומתן והם אינו סבורים כי ירצו בכך בהמשך. לכן, לטענתם, יוזמת השלום של הנשיא האמריקני תקועה למעשה.

טראמפ אמר בהצהרות משותפות עם נתניהו טרם פגישתם בכינוס הכלכלי העולמי בדאבוס כי ארצות הברית "לא תעביר לפלסטינים כספים עד שישובו לשולחן המשא ומתן". בפגישה עם נתניהו הוסיף טראמפ כי "הכסף נמצא על השולחן, נראה מה הפלסטינים יעשו. אנחנו העברנו להם מאות מיליוני דולרים, אך הם העליבו אותנו כשלא קיבלו את סגן הנשיא מייק פנס".

הפלסטינים הגיבו בחריפות לדברי הנשיא האמריקני, ויועצו של אבו מאזן מחמוד אלהבאש אמר: "אנו לא זקוקים לכסף האמריקני. לא נמכור את עקרונותינו". לפני כן, איים דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רדינה, כי "אם ירושלים תרד מהשולחן – גם ארצות הברית תרד מהשולחן".

הפופולריים