אדלשטיין חושף: כך מנעתי מנתניהו לנאום בטקס הדלקת המשואות

אדלשטיין: "מנעתי מנתניהו לנאום בטקס העצמאות"
בהקלטה משיחה סגורה שהגיעה לידי כאן חדשות נשמע יו"ר הכנסת מספר על העימות עם ראש הממשלה: "אמרתי להם שזה יהפוך אותי לברווז צולע"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ורש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, טוען כי טרפד את ניסיונו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנאום בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות. כך עולה מהקלטה שנחשפה היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

"שנים היה לנתניהו חלום לנאום בטקס כזה, זה לא נושא חדש", אמר אדלשטיין בהקלטה משיחה סגורה שהגיעה לידי כאן חדשות. "פנו אליי ברגע שנבחרתי ליו"ר הכנסת ב-2013, פנו אליי אנשי נתניהו, אמרו לי, 'תשמע, ראש הממשלה שואל אם אולי הוא יכול לנאום, אולי לעשות וידאו או משהו".

יו"ר הכנסת חשף כי הטיל וטו על המהלך. "הסברתי להם כמה שזה לא נכון ולא ראוי ולא צריך לקרות – ועד כמה זה יהפוך אותי בכנסת לברווז צולע, אם אני דבר ראשון אאשר משהו כזה", סיפר אדלשטיין.

לדבריו, הופעלו עליו לחצים. "בערב נזכרה להתקשר אליי מירי רגב, והבנתי שצריך לשכנע את נתניהו. היו לנו כמה שיחות, בסוף שכנעתי אותו, בדרכים כאלו ואחרות, בלי לחצות גבולות מסוימים".

עם זאת, לפי אדלשטיין, הוא לא איים לשבור את הכלים. "על פי פרסומים זרים, איימתי לא להעביר את תקציב המדינה. זה לא נכון! לא איימתי לא להעביר את התקציב", אמר באותה שיחה סגורה.

הבוקר פורסמו בכאן רשת ב' דברים נוספים שאמר אדלשטיין נגד ראש הממשלה. בין היתר, הוא נשמע אומר לנוכחים לגבי נתניהו כי "יכול להיות שהאמירה של טראמפ, שאם יירה במישהו בשדרה החמישית זה רק יוסיף לו קולות, השפיעה עליו".

בהמשך, נשמע אדלשטיין מותח ביקורת חריפה גם נגד הליכוד – ואף מצהיר כי "היה שמח לראות חצי מחברי הסיעה בבית". יו"ר הכנסת אמר: "אני חושב שהליכוד בבעיה חמורה. יש סיעה שאני מאוד הייתי שמח שמחציתה תלך לבית, ויש מועמדים חדשים שלא היית שמח לראות בכנסת. אם נמשיך בדרך הזו נהיה באופוזיציה, אם לא יבחרו רשימה אחרת נהיה באופוזיציה".

יו"ר הכנסת ביקר גם את היעדרו של שר חוץ, בעיקר סביב ההכרה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל. "אני טוען, וזה משהו שאני לא יכול להגיד בפומבי - אנחנו זכינו. טראמפ מצפצף על המערכת ולכן אמר מה שאמר. עוד באותו הערב היינו צריכים להיפגש נשיא המדינה, ראש הממשלה, שר החוץ שאין לנו ויו"ר הכנסת ולומר - בואו נראה מי עומד מול מי. לא הייתה עבודת מטה מסודרת כי שר חוץ אין, ראש הממשלה לא מדבר עם נשיא המדינה והנשיא לא מדבר עם ראש הממשלה. אילו הייתה עבודת מטה כזו היינו יכולים להתקדם יותר טוב".

ח"כ חזן: "אדלשטיין חצוף ועליו להתפטר"

בעקבות פרסום ההקלטות חברי כנסת ושרים מהליכוד מתחו ביקורת חריפה נגד אדלשטיין. ח"כ אורן חזן קרא "לפתוח בחקירה נגד אדלשטיין, שצריך להניח את המפתחות ולהתפטר".

"אני מזועזע", אמר חזן בתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב'. "יו"ר הכנסת ברוב חוצפתו אומר על ראש הממשלה 'משוגע'. לבזות כך את הליכוד? להגיד שחצי מחבריה לא ראויים להיות בכנסת? מי שמך? אדלשטיין חתיכת חצוף שקיבל את המנדט מאיתנו, ואני לא אתפלא אם תכנן שם פוטש של ממש כדי להדיח את ראש הממשלה מתפקידו".

שרת התרבות והספורט מירי רגב הודתה כי הופתעה לשמוע את התבטאויותיו של אדלשטיין. "יו"ר כנסת אמור לכבד חברי כנסת שנבחרו ולכבד את הדמוקרטיה. האמירות שלו לא במקומן והצטערתי לשמוע אותן. אני מקווה שימצא את הדרך להסביר את דבריו", מסרה רגב.

גם סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, הגיבה לדברי אדלשטיין בהקלטות על כך שישראל לא מינפה מספיק את ההכרה האמריקנית בירושלים, בין השאר בשל היעדר שר חוץ. "חד משמעית, אדלשטיין לא בקיא במה שקורה במשרד החוץ", הצהירה חוטובלי.

לדבריה, "בחודשיים האחרונים תחת שבתי כסגנית שר החוץ, ראש המערך המדיני קיבל הנחיה בתיאום עם ראש הממשלה להקים עבודת מטה רצינית לגבי כל המדינות שאנחנו מאמינים שיכולות להעביר את השגרירות בעקבות ההכרזה האמריקנית. לא רק שיש שר חוץ – יש שר חוץ במשרה מלאה ויש סגנית שר חוץ במשרה מלאה".

הפופולריים