נתניהו סיכם עם ראש ממשלת פולין: דיאלוג מיידי בין שתי המדינות

נתניהו ור"מ פולין סיכמו: דיאלוג בין המדינות

ראש הממשלה שוחח הערב בטלפון עם מקבילו בוורשה, בצל המתיחות בין שתי המדינות. מלשכתו של נתניהו נמסר כי השניים ינסו להגיע להבנות בנושא חוק השואה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: צילום: אלכס קולומוייסקי, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח הערב (ראשון) בטלפון עם ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי, בצל המתיחות בין שתי המדינות, בעקבות הצעת חוק בפרלמנט הפולני האוסר לייחס לפולין אחריות לפשעים בתקופת השואה. השניים סיכמו לפתוח בדיאלוג מיידי בין צוותים של שתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה.

אמש כתב מורביצקי בחשבון הטוויטר שלו כי "שמו של מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו אינו פולני". הוא הוסיף כי "אושוויץ הוא השיעור המר ביותר, המלמד כיצד אידיאולוגיות מרושעות יכולות להוביל לגיהנום עלי-אדמות". לדבריו, "יהודים, פולנים וכל הקורבנות צריכים להיות מגיני הזיכרון של כל אלה שנרצחו על ידי הגרמנים הנאצים. 'אושוויץ-בירקנאו' הוא לא שם גרמני, ו'העבודה משחררת' הוא לא ביטוי פולני".

היום זומן סגן שגריר פולין בישראל לשיחת הבהרה במשרד החוץ. אתמול הגיבה השגרירות בישראל לביקורת על החוק שאושר בפרלמנט הפולני. בין השאר השיבה בטוויטר לציוץ של יאיר לפיד שתקף את החוק, קראה לחבר הכנסת "חסר בושה", ואמרה כי נדרש "חינוך לשואה בישראל".

לפי הצעת החוק, שזקוקה כעת לאישור הנשיא והסנאט, כל רמיזה לכך שמדינת פולין או העם הפולני אחראים לפשעים שבוצעו במלחמת העולם השנייה, או בכך שהיו מחנות השמדה פולנים, היא עבירה שדינה שלוש שנות מאסר. תוכן החוק אינו סותר את העובדות ההיסטוריות, אך הוא הוגש כחלק מהמאמץ מצד מפלגת השלטון במדינה לטשטש את חלקה של פולין במה שהתרחש על אדמתה בזמן מלחמת העולם השנייה.

הפופולריים