נתניהו לפוטין: האיום עלינו מלבנון חמור, אם נצטרך לפעול - נפעל

נתניהו לפוטין: "אם נצטרך לפעול בלבנון - נפעל"
ראש הממשלה אחרי פגישתו במוסקבה עם נשיא רוסיה: הבהרתי שאנחנו פועלים לבלום את ההתבססות האיראנית מצפון, אנחנו על קו פרשת מים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פוטין ונתניהו במוסקבה, היום
צילום: צילום: אי-פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו, השוהה בביקור מדיני ברוסיה, נפגש היום (שני) במוסקבה עם הנשיא ולדימיר פוטין והזהיר אותו מפני הסלמה בצפון. ראש הממשלה הציג לפוטין את האיום שנשקף לישראל מהקמת מפעלים איראניים לייצור טילים מדוייקים בלבנון והבהיר כי ישראל תפעל נגדם אם תצטרך.

בתדרוך לכתבים לאחר הפגישה אמר נתניהו כי יוזמת משמרות המהפכה להקים מפעלים לייצור טילים מדויקים בלבנון נמצאת כעת בשלבי הקמה. "חשוב שהאויבים שלנו יבינו – לא רק שישראל לא תקבל את הטילים המדויקים האלה, אלא יש גם הבנה לעמדתנו במעצמות". נתניהו הוסיף כי "נשק מדויק הוא איום חמור, ואנחנו לא נקבל אותו. אלו לא היו דברי סרק, הבהרתי את חומרת הסכנה ואת העובדה שלא נקבל את זה".

ראש הממשלה הוסיף כי הבהיר לפוטין את האיום שנשקף לישראל מהקמת אותם מפעלים בלבנון, והוסיף: יש חוסר נכונות בישראל "להיכנס למצב שבלבנון מייצרים מאות ואלפי טילים מדויקים למדינת ישראל". הוא אמר גם כי "יש מי שמנסה להפוך את סוריה לקולוניה צבאית ולהעביר נשק מדויק שמאיים לישראל – וזו איראן".

נתניהו אמר לכתבים כי "הפגישה הזו מתרחשת כשאנחנו בקו פרשת המים בסוריה: האם איראן תתבסס בסוריה, או שהתהליך הזה ייבלם. אני הבהרתי לפוטין שאנחנו נבלום אותו. זה יבלום מעצמו – אנחנו נבלום אותו. למעשה אנחנו כבר פועלים לבלום".

בסיום הפגישה השתתפו נתניהו ופוטין בטקס שנערך בבירת רוסיה לציון יום השואה הבינלאומי, במוזיאון היהדות והסובלנות בעיר, שם קרא נתניהו להיאבק בגורמים קיצוניים.

נתניהו במוסקבה: מפגש עם בעל הבית של המזרח התיכון >>

"משימתנו היא להילחם באידאולוגיות קיצוניות כשהן מספיק קטנות, להילחם בהן בזמן ובעוצמה", אמר נתניהו באירוע. "עלינו לשנן את לקחי המאבק באנטישמיות, להילחם בה יחד, בעוצמה. למען עתידנו המשותף".

על פי הגורם המדיני שהתייחס לפגישה בין המנהיגים, נתניהו הציג בפני פוטין בפירוט את הפעולות שאיראן מבצעת באזור, כולל ניסיונה להפוך את לבנון למפעל טילים. לטענת הגורם, ראש הממשלה הבהיר לנשיא רוסיה את ההתנגדות הישראלית לנושא. הפגישה נמשכה יותר מהמתוכנן וארכה כשעה וחצי.

הבוקר עם המראתו למוסקבה אמר נתניהו כי הוא מתכוון לדון עם פוטין בהתבססות האיראנית בסוריה ובהשפעתה הגוברת בלבנון. "אדון עם פוטין על הנסיון האיראני להפוך את לבנון לאתר טילים אחד גדול - אתר טילים מדויקים נגד מדינת ישראל, דבר שאיננו מוכנים לסבול. לא נקבל זאת", אמר ראש הממשלה לפני כניסתו למטוס. על פגישותיו התכופות יחסית עם פוטין, אמר נתניהו: "אנו נפגשים מעת לעת, כדי לדון בתיאום בין כוחות צה"ל לצבא רוסיה. עד היום זה הצליח, וחשוב שזה יצליח".

אל נתניהו מצטרפים בביקור השר להגנת הסביבה ולנושאי ירושלים, זאב אלקין, וראש אמ"ן האלוף הרצי הלוי. הלוי נקרא רק אמש להצטרף לנסיעת ראש הממשלה, שאליה יצא במקום ראש המוסד יוסי כהן. הסיבה לשינוי נעוצה ברצון של נתניהו להתמקד בתיאום הצבאי בין צה"ל לצבא רוסיה. ראש המוסד כהן היה בביקורים קודמים ברוסיה, ונמצא בקשר עם מקביליו.


הפופולריים