מאז הכרזת טראמפ, אבו מאזן הודיע: ארה"ב מתווכת בתהליך השלום

אבו מאזן: ארה"ב תמשיך לתווך בתהליך השלום
בפגישה עם שר החוץ הגרמני אמר יו"ר הרשות כי הוא סומך גם על האמריקנים שימלאו תפקיד בהגעה לשלום. זאת לאחר שתקף בחריפות את ממשל טראמפ ואמר לנשיא ארה"ב: "ייחרב ביתך"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טראמפ ואבו מאזן בביקור נשיא ארה"ב בבית לחם
צילום: צילום: פלאש 90

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר היום (רביעי) כי האמריקנים הם עדיין מתווכים בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. זאת לאחר שמאז הכרת ממשל טראמפ בירושלים כבירת ישראל, יו"ר הרשות שב והדגיש כי ארצות הברית הוציאה את עצמה מתפקיד המתווך והודיע כי הפלסטינים איבדו אמון בממשל הנוכחי.

במהלך פגישתו ברמאללה עם שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל אמר אבו מאזן: "המשא ומתן לשלום מצוי במשבר חמור, אך בהנהגה הפלסטינית סומכים על גרמניה וצרפת שימלאו תפקיד במסגרת האיחוד האירופי, יחד עם ארצות הברית, בהגעה לשלום. אנו מדגישים כי התיווך בתהליך השלום צריך להיות רב צדדי".

בשבועות האחרונים אבו מאזן התבטא כמה פעמים בחריפות נגד טראמפ ותקף את הממשל האמריקני מאז ההכרה בירושלים. לאחר שהנשיא האמריקני הכריז כי הוא יפסיק את הסיוע לפלסטינים כי הם לא מוכנים למשא ומתן עם ישראל, אבו מאזן אמר על טראמפ: "ייחרב ביתך, ממתי אנחנו מסרבים למשא ומתן?".

את הדברים אמר יו"ר הרשות בכינוס המועצה המרכזית של אש"ף לפני כשבועיים. על שגריר ארצות הברית בישראל אמר: "(דיוויד) פרידמן אומר שאין כיבוש, ושיבקש ממשרד החוץ האמרקני לא להשתמש יותר במילה כיבוש. שאני איפגש איתו?! לא ניפגש איתו - לא בעמאן ולא בוושינגטון ולא בשום מקום".

עוד אמר יו"ר הרשות, כי "יש לבחון מחדש את ההסכמים עם ישראל, לאחר שזו הביאה אותם למבוי סתום. אנו דבקים בדרך המשא-ומתן והשלום, אך לא נקבל את התכתיבים שארצות הברית רוצה לכפות עלינו ולא נסכים לתיווכה בתהליך השלום לאחר הפשע שבצעה בירושלים".

לצד העמדה התקיפה שהשמיע אבו מאזן נגד התיווך האמריקני, בכירים בהנהגה הפלסטינית אמרו בעת האחרונה כי יש לשבור את מונופול התיווך שהוחזק עשרות שנים בידי ארצות הברית, ולגבש מסגרת בינלאומית חדשה שבה ארצות הברית תיקח חלק.

מאז אבו מאזן ניסה לגייס את העולם הערבי להתייצבות נגד החלטות הנשיא האמריקני, אך לא הצליח לרתום את המדינות הערביות לצדו. יו"ר הרשות אף נועד עם בכירי האיחוד האירופי וביקש מהם להכיר בפלסטינים כמדינה, אך גם בחזית זאת ספג מהלומה.

על פי דיווח בשבוע שעבר בעיתון הלבנוני א-דיאר, עבדאללה מלך ירדן אמר לראש לבנון סעד אל-חרירי כי הוא נאלץ לחדול מהחרפת הטון נגד הממשל האמריקני. זאת לאחר שכשלו המאמצים להציג עמדה ערבית מאוחדת נגד תוכנית טראמפ.

הפופולריים