ארה"ב הכניסה את מנהיג חמאס אסמאעיל הנייה לרשימת הטרור

ארה"ב הכניסה את אסמאעיל הנייה לרשימת הטרור

שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון אמר כי זהו צעד "המכוון נגד מנהיגי וארגוני טרור המאיימים על היציבות במזרח התיכון, ותוקפים את ישראל ומצרים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה
צילום: צילום: אי-פי

משרד החוץ של ארצות הברית הגדיר היום (רביעי) את ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה, טרוריסט. הנייה הוכנס לרשימה לצד הארגונים "חרכת א-סברין" השיעי והנתמך על ידי איראן, "לוואא' א-ת'וורה" המהווה את הזרוע הצבאית של האחים המוסלמים במצרים, ו"חסם" ("חרכת סאעד מסר") הסלפי-מצרי.

שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, אמר בעקבות המהלך כי "ההגדרות החדשות מכוונות נגד מנהיגי וארגוני טרור חשובים, המאיימים על היציבות במזרח התיכון, חותרים תחת תהליך השלום, ותוקפים את ישראל ומצרים". לדבריו, "הפעולות היום הן צעד חשוב למניעת משאבים שיישויות אלה  זקוקים להם כדי לתכנן ולהוציא לפועל פעולות טרור".

ארצות הברית מכניסה לרשימת הטרור שלה אישים וארגונים המבצעים פעולות טרור, או שיש בהם סיכון לגרום לפעולות טרור, המאיימות על הביטחון הלאומי, מדיניות החוץ, והכלכלה של המדינה. נגד גורמים אלה מוטלים עיצומים כלכליים והגישה לנכסים של אותם אישים וארגונים, הקשורים משפטית לארצות הברית, חסומה. כמו כן, על אמריקנים נאסר לנהל מולם כל קשר.

שר התחבורה והשר לענייני מודיעין, ישראל כ"ץ, ברך על החלטת ארצות הברית. לדבריו, "הנייה וחבריו פועלים כדי לקדם טרור נגד ישראל, ואחראים ישירות לסבלם של תושבי עזה, מאז השתלטות חמאס ב-2007".

בחמאס גינו את ההחלטה. בהודעה רשמית של הארגון נמסר כי "זו היא התפתחות חמורה והפרה של החוק הבינלאומי, המעניק לעם הפלסטיני זכות להגן על עצמו, לבחור באופן דמוקרטי את מנהיגיו ולהתנגד לכיבוש". עוד נמסר כי "ההחלטה נותנת כיסוי רשמי לפשעיה של ישראל נגד העם הפלסטיני. חמאס קורא לממשל האמריקני לסגת מעמדותיו העוינות שלא ישנו את העובדות ולא ימנעו מאיתנו להמשיך בקיום חובותינו כלפי עמנו בהגנה על אדמותינו ובשחרורן".

דובר חמאס בעזה, חאסם קאסם, אמר כי ההחלטה "חושפת את גודל ההטיה האמריקנית לטובת ישראל ואת ההתכחשות לזכויות העם הפלסטיני". לדבריו, "זהו ניסיון כושל להפעיל לחץ על ההתנגדות ולעשות לגיטימציה לכיבוש - זה לא יעבור". בכיר חמאס עיזת רשק אמר כי "זו היא החלטה בלתי הוגנת ומקפחת שממחישה את המוסר הכפול של הממשל האמריקני בכל הקשור להתייחסותו לסוגיה הפלסטינית. זה הוא צעד המשרת את הטרור נגד עמנו".

בכיר חמאס אחר, חוסאם בדראן, התייחס אף הוא להחלטה האמריקנית ואמר כי "זו היא החלטה מעוררת לעג וגיחוך, כאילו שאנחנו הפלסטינים מחפשים לקבל תעודת יושר על התנהגות טובה מאמריקה". דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, אומר כי "ההחלטה נגד הניה באה במסגרת הפגיעה האמריקנית המתמשכת  בעמנו ובזכויותיו".

בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי חמאס, בהוראת איראן, פועל להקמת כוח בסוריה שיוכל לירות רקטות לשטח ישראל. בתקופה האחרונה התהדקו היחסים בין חמאס ואיראן והם כוללים גם סיוע כלכלי - אבל גם הנחיות לפעילות נגד ישראל. בין ההנחיות שהועברו הוראה להקים כוח פלסטיני בגולן הסורי, אשר יוכל לירות רקטות ליישובי הצפון בזמן מלחמה – כך שניתן יהיה להפעיל לחץ על ישראל, בדומה למנהרות משטחי רצועת עזה.

בנוסף לכך, בישראל זיהו ניסיון של חמאס להתבסס בדרום לבנון, כעדות לרצונו לשלוח זרועות מעבר לפעילותו ברצועת עזה. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר לפני שבועיים כי הארגון מתקשה להוציא כיום פיגועים מרצועת עזה, ולכן מנסה "לפתח זירות חדשות, קודם כל בדרום לבנון. מה שצריך להדאיג זה הניסיון שלהם לפתח תשתיות טרור בדרום לבנון ולנסות גם משם לאיים על מדינת ישראל". בעבר שלח חמאס פעילים להתאמן ולקבל הכשרה בסוריה.

הפופולריים