נשיא לבנון: "עלינו לשים לב למה שישראל רוקמת"

נשיא לבנון: "עלינו לשים לב למה שישראל רוקמת"

מישל עאון הגיב להצהרות האחרונות של בכירים בישראל בנוגע לפעילות האיראנית במדינתו, והזהיר: "זכותנו להגן על ריבונותנו בכל האמצעים האפשריים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא לבנון מישל עון
צילום: צילום: אי-פי

נשיא לבנון מישל עאון הצהיר היום (חמישי) כי על ארצו "להיזהר ממה שישראל רוקמת נגדה". עאון הגיב להצהרות האחרונות של בכירים בירושלים, שהזהירו כי איראן פועלת ליצירת תשתיות טילים במדינה, והכריז כי ללבנון "יש זכות להגן על ריבונותה ושלמותה הטריטוריאלית בכל האמצעים האפשריים".

"יש בתוך לבנון ומחוצה לה מי שפועל ליצור אקלים שעולה בקנה אחד עם האיומים הישראליים לתקוף את לבנון, ולפגוע בזכותה לנצל את אוצרות הנפט והגז שלה בתירוצים שונים", הזהיר עאון בשיחה עם מבקרים שהגיעו לארמון הנשיאות בביירות.

השבוע פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי במערכת הביטחון מעריכים שבשבועות האחרונים חל שינוי במדיניות האיראנית, וכי המדינה חזרה לבנות מפעלים לטילים מדויקים על אדמת לבנון. ישראל מזהירה את איראן כבר קרוב לשנה מפני בניית מפעלים לטילים מדויקים על אדמת לבנון, ובמערכת הביטחון העריכו בחודשים האחרונים כי האיומים פעלו והבנייה נעצרה. ואולם, בשבועות האחרונים חל שינוי ואיראן חזרה לבנות את המפעלים או מתכננת לחדש את בנייתם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לסוגייה גם במהלך הביקור שקיים ברוסיה. "אדון עם פוטין בנסיון האיראני להפוך את לבנון לאתר טילים אחד גדול - אתר טילים מדויקים נגד מדינת ישראל, דבר שאיננו מוכנים לסבול. לא נקבל זאת", אמר ראש הממשלה לפני המראתו למוסקבה.

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן התבטא בנושא בישיבה האחרונה של סיעת ישראל ביתנו בכנסת, והצהיר כי ישראל לא תאפשר לאיראן להתבסס בסוריה. דבריו הצטרפו לשורת מסרים ישראליים ביממה האחרונה בנוגע לאיום בזירה הצפונית, בין היתר מצד דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס.

"הפעילות של איראן כוללת ניסיון להקים תשתית נגד ישראל בסוריה, להקים מפעל טילים בלבנון ולחזק את התשתית של חמאס", פירט ליברמן. "אנחנו מכירים את האנשים המעורבים בלבנון בייצור טילים. לא ניתן לאיראן להתבסס בסוריה ואנחנו נחושים לחסל את מנהרות חמאס בעזה". לדברי שר הביטחון, "אנחנו מפעילים את כל המנופים נגד ייצור הטילים בלבנון. אנחנו לא רוצים להיכנס למלחמת לבנון השלישית, אבל מצד שני אנחנו נחושים למנוע מלבנון להפוך למפעל אחד גדול לייצור טילים".

ביום שלישי האשים הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי חיזבאללה מפר החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם. בנאום שנשא בטקס לציון 21 שנים לאסון המסוקים, אמר איזנקוט כי בצה"ל "יודעים שמבעד לשקט בגבול ממתינים לנו אתגרים רבים".

"חיזבאללה שומר על נוכחות צבאית באזור ומחזיק במערכות נשק. הוא מתעצם ביכולותיו הצבאיות", אמר איזנקוט. עוד הוא הצהיר כי "מול האיומים הללו, צה"ל פועל יום ולילה כדי להבטיח את המוכנות וההרתעה. נעשה כל שיידרש כדי לשמור על הגבול הצפוני בטוח ושקט ולשמר את המוכנות".

הפופולריים