הממשלה אישרה את קידום הסדרת חוות גלעד

הממשלה אישרה את קידום הסדרת חוות גלעד

השרים הצביעו פה אחד בעד הכשרת המאחז, כחודש לאחר הפיגוע שבו נרצח הרב שבח. נתניהו: "מקדשים את החיים מול מקדשי המוות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חוות גלעד
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הממשלה אישרה היום (ראשון) פה אחד את קידום התוכנית להסדרת המאחז חוות גלעד, כחודש לאחר הפיגוע שבו נרצח הרב רזיאל שבח לא הרחק משם. עוד לפני ההצבעה בנושא אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "הממשלה תסדיר את מעמד חוות גלעד כדי לאפשר חיים סדירים במקום".

"מול מקדשי המוות אנחנו מקדשים את החיים", אמר נתניהו בפתח הישיבה. הוא הודיע כי שוחח עם יעל שבח, אלמנתו של הנרצח בפיגוע. "אמרתי לה שכל העם וכל הממשלה מחבקים אותה ואת הילדים", הוסיף. לדבריו, "המדיניות שלנו מתמצה בשני מישורים: מיצוי הדין, ולא נשקוט עד שנביא את כולם לדין, והפן השני הוא חיזוק ההתיישבות".

אלמנתו של הרב שבח, יעל, אמרה בעקבות אישור הממשלה: "חבל שהגענו ליום הזה. אבל אם כבר הגענו - אז אני שמחה שאנחנו מצליחים להוציא ממנו את התשובה המנחמת ביותר שיכולה להיות. רזיאל בטח היה אומר שצריך להגיד הלל, ושככה נראית הגאולה". 

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אמר בתגובה: "זה רגע היסטורי ומרגש - למשפחת שבח, ליישוב חוות גלעד, למדינת ישראל כולה. החלוצים של חוות גלעד הוכיחו כי לא ניתן לנצח את הרוח. זהו ניצחונה של האמת ושל הציונות מעל הכל". 

יו"ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט אמר: "מדובר בצעד מתבקש שמוטב  שהיה קורה לפני רצח הרב שבח ז״ל, אך מוטב מאוחר מאשר אף פעם. זוהי חובתנו כלפי משפחת שבח וכלפי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון כולה. אנו נמשיך לפתח את ארץ ישראל, לבנות ולהיבנות בה. ככה המחבלים יבינו ששום אלימות לא תוציא אותנו מהארץ הזאת״.

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) בירכו אף הם על ההחלטה, והצהירו כי ״נפעל על מנת שחוות גלעד תהיה הסנונית הראשונה בדרך להסדרת כלל ההתיישבות הצעירה ביו"ש״.

מנגד, בתנועת שלום עכשיו מסרו כי "הכשרת חוות גלעד היא שיא חדש של התרפסות בפני המתנחלים. הממשלה נכנעה לניצול ציני של רצח מתועב והופכת מאחז לא חוקי על אדמות פרטיות להתנחלות חדשה. בהכשרת חוות גלעד, מאחז מבודד בעומק הגדה פוגעת הממשלה בסיכוי לשתי מדינות והיא מעניקה פרס לעבריינים גוזלי אדמות".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הוסיפה: "התשובה לטרור היא יד צבאית נחושה, שרטוט גבול ולא כניעה של ממשלה למיעוט שמוביל אותנו לסיפוח ולמדינה ערבית. כניעה שעל הדרך גם מעבירה מסר שמשתלם לעבור על החוק ישראלי".

הפופולריים