חוטובלי לנתניהו: מתווה הגירוש אינו עומד במבחן בג"ץ

חוטובלי לנתניהו: מתווה הגירוש אינו עומד בבג"ץ
סגנית שר החוץ הפתיעה את סיעת הליכוד, כשציטטה את מנכ"ל המשרד בדיון סגור בכנסת וטענה כי יש לעקוב אחר מצב המגורשים: "אין דרך לוודא שחייהם לא בסכנה". האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ציפי חוטובלי
צילום: צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

בזמן שהמדינה טוענת בהצהרות הרשמיות כי הוצאת המסתננים מאפריקה מתבצעת בהתאם להחלטות בג"ץ, בהקלטות שהובאו היום (שלישי) בחדשות בכאן 11 נשמעת סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, מציגה עמדה שונה. במהלך החלק הסגור של ישיבת הליכוד שנערכה אתמול, פנתה חוטובלי לראש הממשלה בנימין נתניהו והסבירה לו כי המתווה דווקא אינו עונה על הדרישות של בית המשפט העליון.

חוטובלי ציטטה בישיבה דברים של מנכ"ל משרד החוץ, ואמרה כי כל עוד נושא המעקב אחר קליטת המסתננים במדינות שאליהן יישלחו, רואנדה ואוגנדה, לא יוסדר – תהיה לישראל בעיה לעמוד בדרישות שהציב בג"ץ להוצאת המסתננים. "כרגע יש נקודה שאנחנו חייבים לעמוד עליה לפני בג"ץ", אמרה. "בעצם אין לנו שום דרך היום ואין לנו שום אמצעי לעקוב אחרי האנשים שמגיעים לשם. אם הם מגיעים לרואנדה או אוגנדה, זה לא משנה, אין לנו דרך לעקוב אחריהם. יש כל מיני הצעות שיכולות לתת מענה לזה".

סגנית שר החוץ הוסיפה: "אפשר לבדוק, כמו שעשינו בעבר, חודש אחרי שהם מגיעים למדינת היעד שהם באמת מתאקלמים שם ושהמדינות עומדות בהסכם. הבנתי שזאת אחת הדרישות של בג"ץ מאיתנו במהלך התהליך הזה כדי שהתהליך יהיה תקין".

לקראת סוף דבריה, ביקש נתניהו להבין כיצד אמורה ישראל לעקוב אחר מצבם של המסתננים באפריקה וחוטובלי השיבה: "בכל מקרה, בוודאי שלמשרד החוץ אין כוח אדם ואין לנו אפילו שגריר...". נתניהו טען כי "צריך לבדוק מה הציפייה של בג"ץ", וסגנית השר הדגישה בתגובה: "אני מסכימה איתך, אבל צריך לעמוד בדרישה הזאת, כי זאת אחת הדרישות שהוצגה בוועדה היום".

חוטובלי מסרה בתגובה לפרסום ההקלטות: "סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי דיווחה בישיבת הסיעה על דברי מנכ"ל משרד החוץ בישיבת הוועדה לביקורת המדינה שהתקיימה בכנסת בסוגיית המסתננים. אחת הטענות שעלתה בדיון היא דרישת בג"ץ היא על הבקרה של מדינת ישראל על אכיפת ההסכמים במדינות עמן הושג הסכם, ולשם כך יש להקים צוות פעולה בין משרדי שידאג לנושא הבקרה.

"סגנית שר החוץ ציינה בדבריה שמתקיים קמפיין תקשורתי שקרי בנושא, וחשוב להציג לציבור את העובדות, מאחר שרוב מסתנני העבודה אינם עונים להגדרת פליטים על פי המשפט הבינלאומי, ובית המשפט העליון אישר שלא נשקפת סכנה לחייהם במדינות אליהם הם נשלחים".

גבאי: "האמת יוצאת לאור"

יו"ר מפלגת המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר בעקבות חשיפת ההקלטות כי "האמת יוצאת לאור". לדבריו, "לממשלת ישראל ולעומד בראשה לא הייתה מעולם כוונה לגבש מדיניות שתאפשר להבחין בין פליטים שזכאים להגנה למסתנני עבודה כפי  שהאמנתי שצריך. ממשלה ללא מדיניות וללא כיוון שמשקרת לאזרחיה ולבית המשפט העליון צריכה ללכת הביתה".

‏יו״ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), אמרה כי לפי הערכתה, לא יהיה גירוש: ״דבריה של סגנית שר החוץ חוטובלי הם עובדות פשוטות ואינן קשורות לעמדה פוליטית, וטוב שחוטובלי, באחריות ובוודאי לא בנפש חפצה, אומרת את האמת. אני מעריכה שהגירוש לא יתבצע, ולצערי לא מטעמים מוסריים אלא מפני שהנזק לישראל יהיה כבד מנשוא".

ממוקד לפליטים ולמהגרים ומארגון א.ס.ף נמסר בתגובה: "גם חוטובלי מודה - הממשלה שולחת אנשים לגורל לא ידוע בלי שיש לה יכולת פיקוח כלל. אחר כך שלא יספרו לנו שקרים. להפסיק את הגירוש עכשיו ולחשוף מה ישראל משלמת לרואנדה בתמורה לחיי אדם".

הפופולריים