פוטין לנתניהו: להימנע מצעדים שעלולים להביא לפרוץ עימות באזור

פוטין לרה"מ: הימנע מצעדים שעלולים להצית עימות
רה"מ סיכם עם נשיא רוסיה על המשך התיאום הביטחוני בין שתי המדינות: "זכותה וחובתה של ישראל להגן על עצמה מפני התקפות מסוריה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פוטין ונתניהו בפריז, 2015
צילום: צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שבת) להסלמה בצפון ואמר כי סיכם עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי התיאום בין המדינות יימשך. "המדיניות שלנו ברורה לחלוטין: ישראל תגן על עצמה מפני כל התקפה ומפני כל ניסיון לפגוע בריבונות שלנו", אמר. פוטין אמר לנתניהו כי יש להימנע מצעדים שעלולים להביא לעימות חדש באזור. ארצות הברית הביעה "דאגה רבה" מהמצב באזור. 

לדברי נתניהו,"איראן הפרה את הריבונות שלנו, היא החדירה כלי טיס שלה לשטחה של ישראל משטח סוריה. חיל האוויר הפיל את כלי הטיס הזה, ופגע במרכז השליטה והבקרה ששיגר אותו. ישראל גם תקפה בעוצמה מטרות איראניות וסוריות אחרות שפעלו נגדנו. זוהי גם הזכות שלנו וגם החובה שלנו ואנחנו נמשיך לממש אותן ככל שיידרש. שאף אחד לא יטעה בכך".

ראש הממשלה ציין כי קיים התייעצויות עם שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט. בהתייחס לשיחתו עם פוטין אמר נתניהו: "חזרתי באוזניו על זכותנו וחובתנו להגן על עצמנו מול התקפות עלינו משטח סוריה. סיכמנו שהתיאום הביטחוני בין הצבאות שלנו יימשך", אמר. ראש הממשלה הוסיף כי שוחח גם עם שר החוץ של ארצות הברית רקס טילרסון.

"אני מבקש להבהיר - פניה של ישראל לשלום, אך נמשיך להגן על עצמנו בנחישות מול כל התקפה נגדנו ומול כל ניסיון של איראן להתבסס צבאית נגדנו בסוריה או בכל מקום אחר". 

בישראל שבים ואומרים כי לא רוצים בהסלמה, אבל אחרי שבועות שבהם ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל חוזרים ושבים שלא יאפשרו התבססות איראנית או תוקפנות כלפי ישראל – ברור כי לא תעבור בשקט על חדירת מל"ט לשטח הארץ. לפי תפיסה זו, ישראל מוכנה להגיע להסלמה ואף למלחמה – ולא להרשות חציית קווים אדומים כאלה. אפשר להעריך כי ישראל גם לא תפסיק לתקוף בעתיד, שכן לפי כלי תקשורת זרים ביצעה יותר ממאה תקיפות בלבנון ובסוריה בשנה-שנתיים האחרונות.


ככלל, תגובתה של רוסיה לאירועים בצפון ביממה האחרונה הייתה מאופקת. עד היום נתנה רוסיה חופש פעולה לישראל, וכך גם הלילה, כשסוללות הירי שלהן לא פעלו נגד מטוסי חיל האוויר. אבל מצד שני, פוטין ורוסיה אינם פועלים לסילוק איראן מסוריה ולא מונעים את ההתבססות בשטחה. אין ספק כי המל"ט האיראני לא היה יכול להיכנס לישראל או שטיל הנ"מ שפגע לפי הערכות במטוס הקרב בלי אישור והעלמת עין רוסית. ישראל צריכה לחיות עם התנאים האלה. 

משרד החוץ של ארצות הברית מסר כי וושינגטון "מודאגת מאוד מהאלימות הגוברת בגבול הישראלי", אך הביעה תמיכה "בזכותה הריבונית של ישראל להגן על עצמה". בהודעת הפנטגון הבהירה ארצות הברית אך הבהירה כי כוחות אמריקניים לא השתתפו בתקיפה הישראלית בסוריה. דובר הפנטגון מסר כי   ארצות הברית "מחפשת פתרון בינלאומי רחב להתנהגות המסוכנת של איראן".


הפופולריים