בלחץ רגב: משרד החוץ מחרימה פסטיבל קולנוע ישראלי בפריז - בגלל "פוקסטרוט"

בלחץ רגב: ישראל מחרימה פסטיבל קולנוע בפריז

שרת התרבות שוחחה עם השגרירה על כך שהסרט יוקרן בטקס הפתיחה בחודש הבא, ובשגרירות החליטו להחרים את הפסטיבל. רגב הוסיפה כי תפעל להפסקת המימון שמקבל הפסטיבל מהמדינה: "מוציא דיבתנו רעה בעולם"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרת התרבות מירי רגב
צילום: צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

שגרירות ישראל בצרפת תחרים את פסטיבל הקולנוע הישראלי שייערך בחודש הבא בפריז, משום שהסרט "פוקסטרוט" של הבמאי שמואל מעוז נקבע כסרט הפתיחה בנוכחות הבמאי. זאת, בעקבות התערבות שרת התרבות מירי רגב בנושא. השרה גם פועלת לביטול התמיכה הכספית בפסטיבל.

אחרי פגישה שנערכה השבוע בין רגב לשגרירה עליזה בן נון, בעת שהותה של רגב בפריז, דרשה בן נון להוציא את דבריה מקטלוג הפסטיבל. בנוסף לכך, אסרה השגרירה על עובדי השגרירות להגיע לטקס הפתיחה שנערך באורח מסורתי תחת חסות שגרירות ישראל בצרפת, שכבר העבירה את תמיכתה הכספית לפסטיבל. נשיאת הפסטיבל הלן שומן אמרה כי מדובר ב"סרט נהדר" שהוא משל ולא מתייחס ספציפית לצה"ל, וכי לא תוותר על הקרנתו.

רגב מסרה בתגובה כי הקרנת "פוקסטרוט" בפתיחת הפסטיבל הפסטיבל היא בניגוד לסיכומים מוקדמים ובניגוד להמלצת השגרירה בפריז. "אין מקום שמדינת ישראל תתמוך בפסטיבל שנותן במה לסרטים המוציאים דיבתנו רעה ברחבי העולם ומכיל תכנים שקריים על חיילי צה"ל ואזרחיה", נמסר מלשכת שרת התרבות.

עוד נמסר כי "השרה רגב הנחתה את מנכ"ל משרד התרבות להבהיר למנכ"ל משרד החוץ, שמקצה כספים לפסטיבל, כי לא מתקבל על הדעת שמשרד החוץ ינהל מדיניות עצמאית מנותקת ממדיניות הממשלה בנושא. בכוונת השרה לעדכן את ראש הממשלה כדי שינחה  את משרד החוץ לא לתת לפסטיבל כל תמיכה".

במשרד החוץ הסבירו את השיקולים מאחורי ההחלטה להחרים את הפסטיבל, אך בנוגע לתמיכה בו נמסר כי "שגרירות ישראל בצרפת גאה לתמוך בפסטיבל הקולנוע הישראלי בפריז מיום הקמתו". עוד נמסר כי "במהלך 18 שנות קיומו של הפסטיבל הוקרנו בו סרטים רבים, המייצגים את מגוון היצירה הקולנועית הישראלית, את חופש הביטוי ואת הפלורליזם של החברה בישראל.

"בדצמבר האחרון המליצה השגרירות להנהלת הפסטיבל על בחירת סרט ישראלי שאינו מעורר מחלוקת, ומתאים לערב הפתיחה החגיגי, הכולל בעיקר קהל תורמים יהודי הפוקד בנאמנות את הפסטיבל בכל שנות קיומו. הנהלת הפסטיבל, משיקוליה, בחרה שלא לקבל את ההמלצה. לפיכך הורה משרד החוץ לשגרירה שלא להיות נוכחת בטקס הפתיחה".

הפופולריים