מחלקת המדינה האמריקנית: השגרירות תעבור לירושלים במאי הקרוב

ארה"ב: השגרירות תעבור לי-ם במאי הקרוב
התכנון הוא להעביר את השגריר פרידמן למתחם הקונסוליה בבירה בתוך כמה חודשים, כחלק מציון יום העצמאות ה-70 לישראל, ושם תהיה שגרירות זמנית עד למעבר המלא ב-2019. נתניהו: "יום גדול לעם ישראל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגרירות ארה"ב בתל אביב
צילום: צילום: אי-פי

הקונסוליה האמריקנית בירושלים תעבור להיות באופן רשמי שגרירות ארה"ב בישראל כבר בחודש מאי הקרוב, כך הודיעה היום (שישי) מחלקת המדינה האמריקנית. בהודעה נמסר כי בוושינגטון "מתרגשים לקראת הצעד ההיסטורי הזה".

מוקדם יותר עדכן פקיד אמריקני בכיר כי תאריך היעד למעבר השגריר בישראל, דייוויד פרידמן, הוא ה-14 במאי. פרידמן יעבוד ממתחם הקונסוליה בשכונת ארנונה בבירה יחד עם צוות מצומצם מהשגרירות. זו תהיה שגרירות זמנית, עד לפתיחת השגרירות באופן מלא בסוף שנת 2019. גורם מדיני מסר כי ראש הממשלה בקשר רצוף עם הממשל האמריקני ויגיב אם וכאשר תצא הודעה רשמית אמריקנית.

בעקבות ההכרזה האמריקנית, שגרירות ישראל בארצות הברית פרסמה הודעה בעניין מעבר השגרירות לירושלים. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "זהו יום גדול לעם ישראל. החלטה זו תהפוך את יום העצמאות ה-70 לחגיגה גדולה יותר"

נתניהו אמר בחודש שעבר במהלך ביקורו בהודו כי "ההערכה שלי היא שהשגרירות תעבור הרבה יותר מהר ממה שאנחנו חושבים. בטווח של שנה - זו הערכה מוצקה שלי". עם זאת, יממה לאחר דברי נתניהו, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ דחה את הדברים.

בראיון לסוכנות רויטרס אמר טראמפ על דברי נתניהו: "עד סוף השנה? אנחנו מדברים על תרחישים שונים - אני מתכוון כמובן שזה יהיה על בסיס זמני. אנחנו לא באמת חושבים על זה. זה לא".

ב"ניו יורק טיימס" דווח לאחרונה כי בכירים אמריקנים טוענים שממשל טראמפ פועל מהר מהמצופה כדי להעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים כבר ב-2019. לפי הדיווח, במחלקת המדינה יש תוכנית להפוך את הקונסוליה האמריקנית בירושלים למתחם צנוע עבור השגרירות. כך יתאפשר לצמצמם בעלויות העברת השגרירות, והשגריר דיוויד פרידמן וצוותו יוכלו לעבור לירושלים כבר בשנה הבאה.

הפופולריים