טורקיה: "ארה"ב מתעקשת להזיק לשלום"

טורקיה: "ארה"ב מתעקשת להזיק לשלום"

משרד החוץ הטורקי תקף את ההחלטה להעביר את השגרירות לירושלים במאי ואמר כי היא מדאיגה במיוחד
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רג'פ טאיפ ארדואן
צילום: צילום: אי-פי

"החלטת ארצות הברית להעביר את השגרירות לירושלים במאי מדאיגה במיוחד ומראה שהיא מתעקשת להזיק לשלום" - כך מסר היום (שבת) משרד החוץ הטורקי.

בהודעת המשרד נאמר כי ארצות הברית אינה שומעת ולא מתעניינת בקול המצפון של הקהילה הבינלאומית וכי ההחלטה "רומסת את החוק הבינלאומי ומתעלמת מהחלטות האו"ם והארגון לשיתוף פעולה איסלאמי". עוד נמסר כי טורקיה "תמשיך במאמציה להגן על הזכויות הלגיטימיות של הציבור הפלסטיני".

ההכרזה גררה היום תגובות נזעמות מהצד הפלסטיני. דובר הממשלה הפלסטינית יוסף אלמחמוד אמר כי "טראמפ במהלך זה העניק את בירתנו ירושלים, לאחרים. העברת השגרירות האמריקנית לירושלים פוגעת בזהות עמנו ומנוגדת באופן בוטה וברור להחלטות האו"ם ולחוק הבינלאומי". דובר חמאס עבד אלטיף קאנוע אמר כי "העברת השגרירות בייחוד בעיתוי שבו מציינים את הנכבה של העם הפלסטיני היא קריאת תיגר ותוקפנות חדשה נגד זכויות עמנו והמקומות הקדושים, צעד זה המהווה התגרות ברגשות האומה הערבית והאסלאמית יתפוצץ בפניה של ישראל. עמנו ייאבק בזה בנחישות". בכיר חמאס עיזת רישק כתב בטוויטר כי " זוהי חוצפה המצריכה תגובה דחופה וחזקה".

גם באופוזיציה בישראל גינו את המהלך. חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר כי "ההחלטה הראשונה הייתה הזויה ומשיחית וההחלטה השנייה כעת על העיתוי היא תמוהה ומעלה שאלות אם התזמון המפתיע, יש בו רצון לעזור לחבר במצוקה. ערב הדיל האולטימטיבי הכושל, הנשיא טראמפ והממשל שלו שוב מוכיחים שהם השולפים האולטימטיביים. שולפים, יורים ופוגעים לעצמם ברגל. הם חדלו להיות מתווכים".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה כי "הרצון לראות את ירושלים כבירה מוכרת על ידי מדינות העולם זו שאיפה של כולנו. אבל ההחלטה להעביר את השגרירות באופן חד צדדי לא תסייע למטרה, אלא בדיוק להיפך. בשביל לראות את כל השגרירויות עולות לירושלים, ולא רק את האמריקאית, נצטרך להגיע להסדר שלום, לסיים את הכיבוש ולקבוע גבולות מוסכמים ומוכרים".

אתמול הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי הקונסוליה בירושלים תעבור להיות באופן רשמי שגרירות ארה"ב בישראל כבר בחודש מאי הקרוב. בהודעה נמסר כי בוושינגטון "מתרגשים לקראת הצעד ההיסטורי הזה". בעקבות ההכרזה מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "זהו יום גדול לעם ישראל. החלטה זו תהפוך את יום העצמאות ה-70 לחגיגה גדולה יותר".

הפופולריים