חרף הלחץ מהמפלגות החרדיות: חוק הגיוס לא יעלה היום להצבעה בכנסת

ליצמן: לא נתמוך בתקציב אם חוק הגיוס לא יעבור

ליצמן: "לא נתמוך בתקציב אם חוק הגיוס לא יעבור". ליברמן: "זו סחיטה באיומים". מחלוקת ביהדות התורה: בפלג דגל התורה סרבו להצטרף לאיום שהוציא סגן שר הבריאות בדבר הצבעה נגד התקציב
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, ויו"ר ועדת הכספים משה ג
צילום: צילום: פלאש 90

על אף הלחצים הרבים שהפעילו בשבוע האחרון המפלגות החרדתיות, חוק הגיוס לא יעלה היום (רביעי) להצבעה במליאת הכנס. זאת, לאור התנגדות רבה בקרב חברי הקואליציה. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן איים היום כי מפלגתו יהדות התורה לא תצביע בעד תקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יאושר. שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף בתגובה: "החלטת יהדות התורה היא לא פחות מסחיטה באיומים. ישראל ביתנו לא תכנע ולא תאפשר לזה לקרות".

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, הסמכות הרוחנית של הסיעה, הודיעה היום כי יש "להעביר את חוק גיוס בני הישיבות לפני אישור התקציב". ליצמן אמר לאחר פרסום דבר המועצה כי "בהתאם להוראת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, לא אוכל לתמוך בתקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יעבור. חוק הגיוס הינו חלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני ואנו מצפים מכל סיעות הקואליציה לתמוך בחוק זה, אם הם חפצים בהמשך הקואליציה״.

עם זאת, ישנם חילוקי דעות בתוך יהדות התורה סביב ההודעה שהוציא ליצמן. בפלג של דגל התורה - בו חברים גפני, מקלב ויעקב אשר - לא רצו לאיים בהצבעה נגד התקציב ולכן לא הצטרפו לאיום שהוציא סגן שר הבריאות, שפרסם את ההודעה על דעת עצמו בלבד, ולא בשם המפלגה. הדבר מעיד על מחלוקת חריפה בתוך יהדות התורה סביב הנושא.


במקביל, מאיימים החרדים, הפעם כאיש אחד, להצביע היום נגד הצעת החוק של ח"כ ניסן סלומינסקי, שמבקשת לאפשר העדפה לחיילי מילואים בקבלה לעבודה בשירות המדינה. מדובר בהצעה שנתמכת על ידי הקואליציה. אם החרדים יצביעו נגדה, במסגרת המאבק על נושא הגיוס, אם יציבעו נגד, תהיה זו הפרה של המשמעת הקואליציונית ובתחילת הסנקציות שנוקטים החרדים נגד הקואליציה.

הבוקר פורסם בכאן רשת ב' כי הסיעות החרדיות יוותרו ככל הנראה על דרישתן להעביר את חוק הגיוס עוד לפני אישור תקציב המדינה לשנת 2019. כלפי חוץ, גם כעת, הח"כים החרדים ממשיכים לדרוש את אישור חוק הגיוס עוד לפני אישור התקציב, אך מאחורי הקלעים יש יותר ויותר הבנה בקרבם כי ההתנגדות הנחרצת בקואליציה לאישור חוק הגיוס בעיתוי הנוכחי, באמצעות הצעת חוק פרטית של החרדים, לא תאפשר את אישור החוק בתקופה הקרובה. מאחר שהחרדים אינם רוצים כרגע לדרדר את המשבר למקום מסוכן יותר, מסתמן שהם בדרך לוותר על דרישתם לאשר את חוק הגיוס בתקופה הקרובה.

ליברמן התראיין הבוקר לכאן רשת ב' ואמר כי ציין בפני מערכת הביטחון "להתעלם מהאג'נדות - כולל אלו שלי - ולהביא חוק שידאג לביטחון מדינת ישראל. זה לא נגד החרדים - זה בעד ביטחון".

הוא הוסיף: "אני מבין שבקואליציה צריך לעשות פשרות ולגלות גמישות, אך בנושא אחד לא תהיה שום פשרה - בנושא ביטחון ישראל. החרדים צריכים לרדת מהעץ הגבוה שהם טיפסו עליו. מה שאמר גפני זו סחיטה באיומים לא נקבל שפה כזו. גם התרגיל המסריח מספר שניים - אני שומע על הדיל בין החרדים לג'מאל זחאלקה וחנין זועבי. זה פשוט מהלך הזוי".

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, התייחס הבוקר אף הוא בכאן רשת ב' לחוק הגיוס ואמר כי "לנו יש עקרונות ולחרדים יש עקרונות, וזה בסדר גמור, אבל בואו נקרא לחוק שהם מניחים עכשיו בשם הנכון - זה לא חוק התורה, זה חוק ההשתמטות מצה"ל".

לדברי לפיד, "זה עלבון לצה"ל ועלבון לתורה. מה הבית היהודי יגידו לחיילים הדתיים - שהם דתיים סוג ב'? זה חוק של משתמטים למען משתמטים".

הפופולריים