בכיר בליכוד: "המטרה היא לדחות את חוק הגיוס לממשלה הבאה"

"המטרה היא לדחות את חוק הגיוס לממשלה הבאה"
למרות הלחץ והאיומים מצד המפלגות החרדיות, בליכוד אומרים כי אין כוונה להעלות את החוק להצבעה בקרוב, וגם מותחים ביקורת על התנהלות החרדים: "הם ביזבזו תחמושת רבה על חוק המרכולים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת חרדים נגד גיוס בירושלים
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גורם בכיר בליכוד אמר היום (רביעי) כי במפלגת השלטון אין כוונה להעלות להצבעה בכנסת את חוק הגיוס בממשלה הנוכחית. "המטרה היא לדחות את החוק לממשלה הבאה", אמר הגורם. "אחרי חוק המרכולים לא נוכל להכיל חוק נוסף נגד קהל הבוחרים שלנו".

הבכיר מהליכוד גם ביקר את התנהלות המפלגות החרדיות בממשלה ואמר: "כבר מימשנו את ההבטחה שלנו לחרדים - אנחנו לא אשמים שבג"ץ פסל את החוק. החרדים ביזבזו תחמושת ויוקרה רבה מידי על חוק המרכולים".

הדברים נאמרים על רקע הלחץ והאיומים מצד המפלגות החרדיות להעביר את החוק. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן איים מוקדם יותר היום כי מפלגתו, יהדות התורה, לא תצביע בעד תקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יאושר. שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף בתגובה: "החלטת יהדות התורה היא לא פחות מסחיטה באיומים. ישראל ביתנו לא תכנע ולא תאפשר לזה לקרות". זאת לאחר שהחוק לא עלה היום להצבעה במליאת הכנסת.

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, הסמכות הרוחנית של הסיעה, גם הודיעה כי יש "להעביר את חוק גיוס בני הישיבות לפני אישור התקציב". ליצמן אמר לאחר פרסום דבר המועצה כי "בהתאם להוראת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, לא אוכל לתמוך בתקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יעבור. חוק הגיוס הינו חלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני ואנו מצפים מכל סיעות הקואליציה לתמוך בחוק זה, אם הם חפצים בהמשך הקואליציה״.

עם זאת, ישנם חילוקי דעות בתוך יהדות התורה סביב ההודעה שהוציא ליצמן. בפלג של דגל התורה - בו חברים גפני, מקלב ויעקב אשר - לא רצו לאיים בהצבעה נגד התקציב ולכן לא הצטרפו לאיום שהוציא סגן שר הבריאות, שפרסם את ההודעה על דעת עצמו בלבד, ולא בשם המפלגה. הדבר מעיד על מחלוקת חריפה בתוך יהדות התורה סביב הנושא.

הבוקר פורסם בכאן רשת ב' כי הסיעות החרדיות יוותרו ככל הנראה על דרישתן להעביר את חוק הגיוס עוד לפני אישור תקציב המדינה לשנת 2019. כלפי חוץ, גם כעת, הח"כים החרדים ממשיכים לדרוש את אישור חוק הגיוס עוד לפני אישור התקציב, אך מאחורי הקלעים יש יותר ויותר הבנה בקרבם כי ההתנגדות הנחרצת בקואליציה לאישור חוק הגיוס בעיתוי הנוכחי, באמצעות הצעת חוק פרטית של החרדים, לא תאפשר את אישור החוק בתקופה הקרובה. מאחר שהחרדים אינם רוצים כרגע לדרדר את המשבר למקום מסוכן יותר, מסתמן שהם בדרך לוותר על דרישתם לאשר את חוק הגיוס בתקופה הקרובה.

למרות זאת, כמחאה על דחיית ההצבעה על חוק הגיוס ביהדות התורה הצביעו היום נגד הצעת החוק של ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), שמבקשת לאפשר העדפה לחיילי מילואים בקבלה לעבודה בשירות המדינה. מדובר בהצעה שנתמכת על ידי הקואליציה. הצבעת החרדים נגדה היא הפרה של המשמעת הקואליציונית.

ליברמן התראיין הבוקר לכאן רשת ב' ואמר כי ציין בפני מערכת הביטחון "להתעלם מהאג'נדות - כולל אלו שלי - ולהביא חוק שידאג לביטחון מדינת ישראל. זה לא נגד החרדים - זה בעד ביטחון".

הוא הוסיף: "אני מבין שבקואליציה צריך לעשות פשרות ולגלות גמישות, אך בנושא אחד לא תהיה שום פשרה - בנושא ביטחון ישראל. החרדים צריכים לרדת מהעץ הגבוה שהם טיפסו עליו. מה שאמר גפני זו סחיטה באיומים לא נקבל שפה כזו. גם התרגיל המסריח מספר שניים - אני שומע על הדיל בין החרדים לג'מאל זחאלקה וחנין זועבי. זה פשוט מהלך הזוי".

הפופולריים