סערת חוק השואה: נציגי פולין וישראל התכנסו לגיבוש נוסח חדש

סערת חוק השואה: נציגי פולין וישראל נפגשו בי-ם
בכירי המשרד החוץ הפולני הגיעו ארצה במטרה להתגבר על המחלוקות, שהתעוררו עם אישור החוק הקובע כי הפולנים לא היו אחראים לפשע הממוסד כלפי היהודים בזמן מלחמת העולם השנייה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סגן שר החוץ הפולני בפגישה במשרד החוץ
צילום:

הדיונים סביב "חוק השואה" הפולני, שאוסר להטיל אחריות על העם הפולני לפשעים שבוצעו בזמן השואה, החלו היום (חמישי) במשרד החוץ בירושלים. חברי המשלחת מטעם ממשלת פולין שהגיעו ארצה אתמול נועדים עם עמיתיהם מישראל. מטרת הפגישה - להתחיל דיאלוג בין המדינות סביב החוק ולגבש נוסח מתוקן שלו מבלי שיפגע בזיכרון השואה.

בדברי פתיחה הקצרים הביעו שני הצדדים תקווה כי במהלך המפגש יצליחו המשלחות להתגבר על המחלוקות סביב החוק השנוי במחלוקת. בראש המשלחת הפולנית עומד סגן שר החוץ של פולין בארטוש צ׳יחוצקי ומשתתף בה גם השגריר הפולני יאצק חודורוביץ'. בראש הצד הישראלי עומד מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם ועמו חברים במשלחת שגרירת ישראל בוורשה, אנה אזארי, ונציגי מוזיאון יד ושם. אמש התקבלה המשלחת הפולנית בארוחת ערב רשמית.

החוק האוסר על הטלת אחריות על העם הפולני על הפשעים שבוצעו בזמן השואה, נכנס היום לתוקף. על פי החוק, גם מי שישתמש במונח "מחנות השמדה פולניים" ייחשב כמי שעבר על החוק וממסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר. עם זאת כניסתו של החוק לתוקף היא טכנית בלבד ולפי שעה הבהירה ממשלת פולין כי לא ייושם בשלב זה.

במשרד החוץ הודיעו באחרונה על "התקדמות משמעותית בשיחות מול הממשל הפולני". במשרד התייחסו לראיון שמסר שר המשפטים הפולני, ובו הסביר כי החוק לא שולל התייחסות לפשעים של פולנים כבודדים וכקבוצות, והוסיף שהוא לא יחול על ניצולי שואה, עיתונאים ואקדמאים. במשרד ציינו כי הם רואים בכך התקדמות חיובית.

הדיונים נפתחים על רקע קריאות בכנסת להשיב ארצה את השגרירה בפולין כמחאה על אישור החוק. עם עם זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד להחזרת השגרירה מוורשה לישראל, או להורדת דרג היחסים עם פולין, בעקבות סערת חוק השואה במדינה. כפי שפורסם בחדשות הערב בכאן 11 נתניהו מתנגד למהלך מכיוון שהוא מאמין כי פולין, יחד עם מדינות כמו הונגריה וצ'כיה הן קלף משמעותי בעמידה כנגד מדיניות האיחוד האירופי. 

לפני כשבועיים השמיע ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, התבטאות מעוררת מחלוקת, כשהשווה בין מעשי הפולנים התקופת השואה לבין מעשי היהודים בתקופת השואה. בתגובה לשאלת העיתונאי הישראלי רונן ברגמן בכנס ביטחון בינלאומי במינכן אמר מורבייצקי כי "היו לנאצים משתפי פעולה פולנים, כשם שהיו משתפי פעולה יהודים, רוסים ואוקראינים".

הפופולריים