פסגת נתניהו-טראמפ: ידונו באיום האיראני וביוזמת השלום

פסגת נתניהו-טראמפ: ידונו באיראן וביוזמת השלום
ראש הממשלה ונשיא ארצות הברית ייפגשו בפעם החמישית. במוקד השיחה, שתתקיים בבית הלבן, יעמדו התבססות איראן בסוריה, תכנית הגרעין של טהרן ויוזמת השלום של טראמפ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו וטראמפ בפגישתם בדאבוס
צילום: צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש היום (שני) עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בפעם החמישית מאז שהאחרון נכנס לתפקידו. הנושאים המרכזיים שיידונו בפגישה – הפעילות האיראנית בסוריה ובלבנון, והניסיון להגביל את איראן בהיבטים שונים מעבר להסכם הגרעין, כמו תכנית הטילים הבליסטיים. בחודש מאי יפקע האולטימטום שהציב טראמפ לטהרן בעניין תיקון הסכם הגרעין.

אמש נפגש נתניהו בבלייר האוס עם חתנו ויועצו של הנשיא, ג'ארד קושנר, ושליח הבית הלבן למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. בפגישה נכח גם השגריר האמריקני בישראל, דיוויד פרידמן, כשנושא השיחה היה יוזמת השלום של טראמפ. היוזמה צפויה לעלות גם במהלך הפגישה בין שני המנהיגים היום, שבה צפוי נתניהו להזמין את טראמפ לישראל, כדי לחנוך את פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים.

כתבינו מדווחים מוושינגטון לקראת פגישת נתניהו-טראמפ


כהכנה לפגישתו עם הנשיא נועד נתניהו עם שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, וקיים התייעצויות גם עם ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, ועם מזכירו הצבאי.

בפגישתם האחרונה של השניים, בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, הכריז טראמפ כי נושא ירושלים במשא ומתן עם הפלסטינים "ירד מהשולחן" לאחר ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. הוא אף איים בקיצוץ המימון לרשות הפלסטינית עקב חוסר שיתוף הפעולה שלה בתהליך השלום. 

ראש הממשלה נחת בארצות הברית כשברקע מהדהד המשבר הפוליטי סביב חוק הגיוס וכן החקירות בפרשות השונות. במקביל ללוח הזמנים של המסע, מקיים נתניהו שיחות עם גורמים פוליטיים בישראל במטרה להגיע לפתרון. בשיחה עם כתבים טרם המראתו לוושינגטון, אמר נתניהו כי אין סיבה שמשבר הגיוס יביא לבחירות מוקדמות. "אין סיבה שזה יקרה ועם רצון טוב, זה גם לא יקרה". נתניהו ביקש להודות על התמיכה בו ואמר כי "זה באמת מחמם את הלב".

הפופולריים