כחלון: "אם התקציב לא יעבור, לא רואה איך אוכל לתפקד כשר אוצר"

כחלון: אם התקציב לא יעבור, לא אוכל לתפקד כשר
לדברי יו"ר כולנו, "אני מקווה שחבריי לקואליציה יתעשתו. אפשר להימנע מבחירות עם רצון טוב"; ליברמן: אם חוק הגיוס יעבור לא תהיה לנו ברירה אלא לקום ולהסיק מסקנות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משה כחלון
צילום: צילום: הדס פארוש, פלאש 90

שר האוצר משה כחלון אמר היום (שני) כי לא יוכל להישאר בתפקידו אם תקציב המדינה לא יאושר, בעקבות המחלוקת בקואליציה על חוק הגיוס. "התקציב הוא מהטובים והחברתיים שהיו למדינת ישראל. הוא משקף את ארגז הכלים שביקשנו. אם התקציב לא יעבור עד סוף המושב אין לי מנדט מהבוחר, לכן אני לא רואה איך אוכל לתפקד כשר אוצר".

כחלון, שדיבר בישיבת סיעת כולנו, הסביר בהמשך כי "היתה החלטת ממשלה והחלטת ראשי מפלגות קואליציה שהתקציב יעבור במושב הזה ואנחנו נתעקש על כך. אנחנו לא חושבים שצריך ללכת לבחירות מוקדמות, אין בכך טעם. הממשלה הזו עובדת מצוין ומתפקדת מצוין. היא צריכה לכלות את ימיה עד נובמבר 2019. מי שרוצה לגרור אותנו לבחירות מיותרות פוגע בציבור, במשק וביציבות". הוא הוסיף: "לא אוכל לבוא לציבור ולהגיד שהחוק לא עבר בגלל שאין הסכמה על חוק הגיוס. עשו טעות גדולה כשחיברו בין הגיוס לתקציב".

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס גם הוא למשבר בישיבת סיעת ישראל ביתנו. ליברמן ביקר את החיפזון בהעברת החוק, וכינה את המעשה "גניבה"."עמדת ישראל ביתנו מאוד ברורה", אמר ליברמן. "נתמוך אך ורק בחוק שיביא הצוות המקצועי של משרד הביטחון, ולא בשום מניפולציה חוקתית של גורמים בעלי אינטרס".

"אנחנו לא ממהרים לשום מקום" סיכם שר הביטחון. "נילחם מבפנים עד לרגע האחרון, אבל אם החוק יעבור בקריאה שנייה ושלישית, בנוסח שמדברים עליו כרגע, לא תהיה לנו ברירה אלא לקום ולהסיק מסקנות. אני מקווה שהשכל הישר יהיה מורה דרך לכולם".

במקביל, בישיבת סיעת יש עתיד תקף יו"ר המפלגה, ח"כ יאיר לפיד, את חוק הגיוס וכינה אותו "חוק ההשתמטות". לפיד טען כי מדובר ב"עלבון למדינה, עלבון לכל חייל בצה"ל, עלבון לתורת ישראל", והסביר כי לא מדובר בוויכוח על ערכים או על עקרונות, אלא "חבורה של פוליטיקאים ציניים שלא אכפת להם לפרק את עם ישראל כדי להרוויח כותרת".

הפופולריים