נתניהו לטראמפ: "מוכרחים לעצור את איראן, זה האתגר המשותף שלנו"

נתניהו לטראמפ: "האתגר שלנו - לעצור את איראן"
ראש הממשלה נפגש עם נשיא ארצות בבית הלבן וסירב להגיב להתפתחויות בחקירותיו. טראמפ: "שלום עם הפלסטינים יהיה הישג גדול, אנו עובדים על כך. ייתכן שאגיע לפתיחת השגרירות בירושלים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ודונלד טראמפ בבית הלבן
צילום: צילום: אי-פי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש הערב (שני) בבית הלבן שבוושינגטון עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. לפני תחילת הפגישה מסרו השניים הצהרות משותפות, שבהן הדגיש נתניהו כי איראן היא האתגר המרכזי הניצב בפני שתי המדינות. נתניהו סירב להתייחס להתפתחויות האחרונות בחקירותיו, ובראשן החתימה על הסכם עד המדינה עם ניר חפץ.

נתניהו וטראמפ בבית הלבן, הערב (צילום: אי-פי)

"השיחות שלנו יתמקדו במילה אחת - איראן. היא לא ויתרה על שאיפותיה לגרעין. אנחנו חייבים לעצור אותה, זה האתגר שלנו", הדגיש נתניהו. עוד לפני כן, הוא הודה לנשיא האמריקני על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים בחודש מאי הקרוב ואמר: "היום אנחנו זוכרים את הכרזת טרומן ואת הכרזת טראמפ. זה ייזכר על ידי העם שלנו. אחרים דיברו על כך, ואילו אתה עשית. החלטתך להעביר את השגרירות הייתה אמיצה".

טראמפ אמר בפתח הפגישה עם ראש הממשלה כי היחסים עם ישראל מעולם לא היו טובים יותר: "כבוד להיות כאן עם נתניהו. ישראל היא חברתנו הרבה זמן, וההכרה בירושלים היא דבר טוב. הרבה נשיאים הבטיחו, אבל הם לא קיימו את מה שצריך היה לעשות. ישראל ואנחנו קרובים מאוד בנושאי ביטחון". על ההזמנה הצפויה של נתניהו לפתיחת השגרירות האמריקנית בבירה אמר הנשיא: "ייתכן שאגיע".

קבלת הפנים לראש הממשלה ורעייתו בבית הלבן

על יוזמת השלום שלו בין ישראל לפלסטינים אמר נשיא ארצות הברית: "שלום יהיה הישג גדול. הפלסטינים רוצים לבוא למשא ומתן, ואם הם לא יבואו - לא יהיה שלום. אנחנו עובדים על היוזמה בנושא".

הפגישה היום היא החמישית שמקיימים שני המנהיגים מאז שטראמפ נכנס לתפקידו בבית הלבן. עוד לפני הפגישה, הנושאים שהיו צפויים לעלות בין השאר על הפרק הם ההתעצמות של איראן בסוריה ובלבנון וכן שינוי אפשרי של הסכם הגרעין בין הרפובליקה האסלאמית לבין המעצמות, לקראת פקיעת האולטימטום שהציב טראמפ לטהראן בחודש מאי הקרוב.

נתניהו שוהה בארצות הברית כבר מאז אתמול, ואמש הוא הספיק להיפגש בבלייר האוס עם חתנו ויועצו של הנשיא, ג'ארד קושנר, ושליח הבית הלבן למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. בפגישה נכח גם השגריר האמריקני בישראל, דיוויד פרידמן, והיא עסקה ביוזמת השלום של טראמפ. 

הפופולריים