מקורבי ליברמן: "הוא מעריך שהולכים לבחירות"

מקורבי ליברמן: "הוא מעריך שהולכים לבחירות"
בסביבתו של שר הביטחון טענו כי הוא השתכנע שהמשבר הקואליציוני נקלע למבוי סתום. בינתיים, ליצמן דווקא מוכן להתפשר סביב חוק הגיוס. הקואליציה נערכת להארכת מושב החורף של הכנסת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המשבר המחריף בקואליציה לא מראה בינתיים סימני פתרון, ומקורבים ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמרו היום (שני) לחדשות הערב בכאן 11 כי הוא מעריך שישראל הולכת לקראת בחירות. לדבריהם, ליברמן השתכנע שהמשבר נקלע למבוי סתום ושאין לו פתרון בנמצא, במיוחד בשל הפסיביות שמפגין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השוהה בוושינגטון.

מפת המשבר: למי במערכת הפוליטית יש כעת אינטרס ללכת לבחירות? >>


מי שכן פועלים כדי לנסות ולקדם פשרה הם שרי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד. השניים מקיימים מעין "ציר עוקף-נתניהו" ומקיימים שיחות מול ראשי המפלגות החרדיות, הח"כים אריה דרעי ומשה גפני, בניסיון להוביל להצעה שתהיה מוסכמת על כלל החברות בקואליציה. המגמה היא ניסוח חוק גיוס, שלא יהיה חוק יסוד, ויעבור בקריאה טרומית בלבד – ולא בשלוש קריאות כפי שדרשו החרדים.

בעוד שאתמול סגן השר יעקב ליצמן סירב בתוקף להתפשר בכל הנוגע לחוק הגיוס, הערב גם הוא כבר הביע נכונות לקבל את הפשרה ולהסתפק באישור של החוק בקריאה טרומית בלבד. ליצמן הבין כי אם יעמוד על דרישתו הראשונית, המשבר יישאר ללא פתרון. עדיין לא ברור איך יקבלו בליכוד את הפשרה של אישור החוק בקריאה טרומית בלבד לפני אישור התקציב, וגם היום לא נערכה שום פגישה בין אנשי מפלגת השלטון לנציגי החרדים.

גורמים בקואליציה הגיבו היום גם להתפתחויות בחקירות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואמרו כי החתימה של ניר חפץ על הסכם עד מדינה תקשה עליו ללכת לבחירות, גם אם יהיה מעוניין בכך. ברקע המשבר, בקואליציה נערכים בימים אלה להאריך את מושב הכנסת של החורף בשבוע נוסף כדי לאפשר אישור של התקציב, כפי שהתחייב ראש הממשלה בפני שר האוצר, משה כחלון.

במפלגתו של כחלון המשיכו להדגיש היום כי אישור התקציב ל-2019 מהווה מבחינתם תנאי להמשכיות הקואליציה. בראיון שהעניק יו"ר הסיעה, ח"כ רועי פולקמן, לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב', הוא איים ברקע התמשכות המשבר כי אם התקציב לא יעבור כעת - "הוא לא יעבור בכלל". "אחת הסיבות שמצב הכלכלה בישראל טוב, היא שיש מדיניות עקבית ויציבות", אמר פולקמן. "אם התקציב לא יאושר עכשיו, לא יהיה תקציב, מכיוון שניכנס לשנת בחירות והסחטנות רק תגדל".

האזינו לראיון של ח"כ רועי פולקמן בקלמן-ליברמן:

כחלון עצמו דיבר גם כן על המשבר בקואליציה בישיבת הסיעה השבועית, והצהיר שלא יוכל להישאר בתפקידו כשר האוצר אם התקציב לא יאושר. "התקציב הוא מהטובים והחברתיים שהיו למדינת ישראל. הוא משקף את ארגז הכלים שביקשנו. אם התקציב לא יעבור עד סוף המושב אין לי מנדט מהבוחר, לכן אני לא רואה איך אוכל לתפקד כשר אוצר", הסביר.

אתמול העלו בליכוד דרישה נוספת מהמפלגות החרדיות ומסיעת כולנו בדרך לפתרון המשבר בקואליציה – אישור חוק הלאום להצבעה בקריאה ראשונה, לצד מציאת פשרה סביב חוק הגיוס ואישור התקציב. במפלגתו של ראש הממשלה החריפו את הטון בנוגע לפתרון המשבר ואיימו למשוך את ידיהם מניסיונות הגישור סביב חוק הגיוס. "נמאס לנו", אמרו אנשי צוות המשא ומתן לגיבוש החוק מטעם הליכוד. "ליצמן לא זז מילימטר, כחלון וליברמן לא מגלים נכונות לפשרה. אם זה יישאר ככה, אין טעם להמשיך בתיווך. שינסו להגיע לפשרה לבד עם עצמם".

הפופולריים