נתניהו בוועידת איפא"ק: "חייבים לעצור את איראן - ואנחנו נעצור אותה"

נתניהו באיפא"ק: "אנחנו נעצור את איראן"

רה"מ הופיע בפני הכנס השנתי של השדולה היהודית בארה"ב, והתייחס בנאומו להסכם הגרעין, למו"מ עם הפלסטינים ולמצבה המדיני של ישראל: "המדינות שלא יהיו בקשר איתנו, יהיו מבודדות בעצמן"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידת איפא"ק
צילום: צילום: אי-פי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נאם היום (שלישי) בוועידה השנתית של השדולה היהודית בארצות הברית, איפא"ק. בנאומו הודה נתניהו לנשיא טראמפ על ההחלטה להעביר את השגרירות לירושלים, והתייחס למצבה המדיני של ישראל, למשא ומתן עם הפלסטינים ולהסכם הגרעין עם איראן. זאת בזמן שמועד פקיעת האולטימטום שהציב נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לטהראן יפוג בחודש מאי הקרוב.


"בפעם האחרונה שדיברתי כאן הזהרתי מהסכם הגרעין שמאיים על הישרדות ישראל, על שלום האזור ועל שלום העולם", אמר נתניהו. "הזהרתי שלא ניתן לסמוך על המשטר באיראן. צריך לעצור אותם, ונעצור אותם.

"איראן מרחיבה את האימפריה שלה למדינות שכנות ועכשיו הם בונים בסיסים בסוריה. רוצים לבנות גשר בין טרטוס לטהרן והם רוצים להביא את הצי שלהם קרוב יותר לישראל כדי לתקוף אותנו. אני לא אתן לזה לקרות. לא ניתן לאיראן לפתח נשק גרעיני - לא עכשיו, לא בעוד עשר שנים ולא אף פעם".

במהלך הנאום ירד נתניהו מהפודיום והחל להסתובב על הבמה: "אני ראש הממשלה, אני רוצה לראות את כולם". נתניהו התייחס בנאום ליכולתיה הצבאיות של מדינת ישראל ואמר כי "הצבא המדהים של ישראל כולל מודיעין מעולה. המודיעין הישראלי מנע עשרות פיגועים בעשרות מדינות. אתם מוגנים יותר בגלל המודיעין הישראלי".

בהתייחסו לאפשרות למשא ומתן עם הפלסטינים אמר ראש הממשלה כי ישראל "מחויבת לשלום עם כל שכנותיה, כולל עם הפלסטינים". לצד זאת, ראש הממשלה תקף את אבו מאזן ואמר: "כדי שיהיה שלום אבו מאזן צריך להפסיק לתמוך בטרור. הוא משלם למחבל שרצח את משפחת פוגל. איזה מסר זה שולח לילדים הפלסטינים? תרצח יהודים ותהיה עשיר".

על מצבה המדיני של מדינת ישראל בעולם ועל הקריאות לחרם נגדה אמר נתניהו: "זוכרים שדיברו על הבידוד של ישראל? בקרוב, המדינות שלא יהיו בקשר איתנו - הן יהיו מבודדות. המדינות שיחרימו אותנו? אנחנו נחרים אותן!".

בנוסף לנתניהו נאמו גם שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, ומספר סנאטורים אמריקנים השגריר פרידמן נאם בוויעדה ודיבר על המאמצים להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים. "אם לא יהיה שלום במזרח התיכון, אני מציע שנאשים מישהו אחר מלבד ישראל", אמר השגריר.

נתניהו נפגש אתמול עם טראמפ בבית הלבן שבוושינגטון. בהצהרות השניים בפתח הפגישה הדגיש ראש הממשלה כי איראן היא האתגר המרכזי הניצב בפני שתי המדינות. "השיחות שלנו יתמקדו במילה אחת - איראן. היא לא ויתרה על שאיפותיה לגרעין. אנחנו חייבים לעצור אותה, זה האתגר שלנו", אמר נתניהו. הוא הודה לנשיא על ההחלטה להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים.

הנשיא האמריקני הכריז בפתח הפגישה שהיחסים בין המדינות מעולם לא היו טובים יותר. הוא התייחס ליוזמת השלום בין ישראל לפלסטין ואמר: "שלום יהיה הישג גדול. הפלסטינים רוצים לבוא למשא ומתן, ואם הם לא יבואו - לא יהיה שלום. אנחנו עובדים על היוזמה בנושא". זו הייתה הפגישה החמישית בין המנהיגים מאז נכנס טראמפ לתפקיד.

הפופולריים