בנט: ראשי המפלגות בממשלה מעוניינים למנוע בחירות מיותרות

בנט: ראשי המפלגות מעוניינים למנוע בחירות
שר החינוך אמר כי בקואליציה פועלים בתיאום כדי לקדם חוק שיאפשר חזרה למתווה הגיוס ההדרגתי של החרדים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נפתלי בנט
צילום: צילום: פלאש 90

שר החינוך נפתלי בנט התייחס היום (רביעי) למשבר בקואליציה סביב חוק הגיוס ואמר כי "ראשי כל המפלגות בממשלה מעוניינים למנוע היגררות לבחירות". לעומתו, לא כולם בקואליציה סבורים שיש רצון בפתרון: יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "המשבר פתיר לחלוטין. אך כפי הנראה מישהו לא מעוניין בכך". בסיעת כולנו טענו בשיחות סגורות בכנסת שראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין בבחירות.

לדברי בנט, מערכת בחירות תבזבז מיליארדי שקלים לאזרחי ישראל ולכן בקואליציה פועלים בתיאום כדי לקדם חוק שיאפשר חזרה למתווה הגיוס ההדרגתי של החרדים. "אני מאוד אופטימי ומעריך שכבר בתחילת השבוע הבא נצליח לפתור את המשבר ולהמשיך בניהול אחראי של המדינה", אמר בנט.

גפני לעומתו אמר הבוקר בוועדת הכספים כי "אני לא יודע מי לא רוצה לפתור את זה. לא קיבלנו הצעה, גם אריה דרעי לא קיבל כזו. אין פה כל משבר עמוק שלא ניתן לפתור. אנחנו מאמינים שלומדי תורה – כל מי ש'תורתו אומנתו' צריכים דחייה, תמיד אמרנו את זה. בג"ץ פסל את זה. צריך להכין את זה. זה לוקח קצת זמן. להפוך את זה לבלתי פתיר זה לעשות צחוק. אני בעשר דקות פותר את הבעיה". 

חברי כנסת בסיעת כולנו טענו בשיחות סגורות בכנסת שאין טעם במגעים לפתרון המשבר, מכיוון שלטענתם נתניהו מעוניין בבחירות. לטענתם, עצם העובדה ששני השרים שנתניהו עצמו מינה עבור המו"מ, זאב אלקין ויריב לוין, כמעט ולא עוסקים בנושא, מעידה שאין רצון אמיתי להגיע לפתרון. אלקין טס אתמול לחו"ל ולוין בקושי מקיים שיחות סביב המשבר.


עוד הם טוענים שהאמירה של נתניהו, על כך שהוא מחפש פתרון ארוך טווח ולא רק כזה שיחזיק מעמד חודשיים, נועדה גם היא להקשות על האפשרות לצלוח את המשבר. "לא בטוח שיש טעם בהמשך המגעים אם אכן נתניהו בכלל רוצה ללכת לבחירות", הסבירו אותם חברי כנסת בסיעת כולנו.

ההערכות בכולנו מצטרפות לדבריו מאתמול של חבר הכנסת יעקב ליצמן ולפיה נתניהו רוצה בחירות - לאור העובדה שאינו מתאמץ מספיק לסיים את המשבר וכי הליכוד אינו מציג מתווה לפתרון. לצד זאת אמרו אתמול בסביבתו של ליצמן כי "אין כל תיאום עם ראש הממשלה על בחירות. לו ראש הממשלה היה רוצה, הוא היה פועל לכך יותר. ליצמן אינו רוצה בחירות אך לא יחשוש מהליכה לבחירות אם לא יעבור חוק גיוס מתוקן לפני אישור התקציב לפי הוראת מועצת גדולי התורה".

גם בסביבתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן אמרו השבוע כי הוא מעריך שישראל הולכת לקראת בחירות. לדברי מקורבים ליו"ר ישראל ביתנו, ליברמן השתכנע שהמשבר נקלע למבוי סתום ושאין לו פתרון בנמצא, במיוחד בשל הפסיביות שמפגין ראש הממשלה.

בתוך כך, גורם המעורב במשבר הפוליטי אמר כי ייתכן שהיום או מחר חוק הגיוס של ש"ס יועלה לוועדת השרים לחקיקה במסגרת הצעת הפשרה שהציעה שרת המשפטים איילת שקד.


הפופולריים