דרעי: "הציבור לא יסלח למי שיוביל את המדינה לבחירות מיותרות"

דרעי: "הציבור לא יסלח למי שיוביל לבחירות"
שר הפנים ויו"ר ש"ס התייחס לראשונה למשבר חוק הגיוס ואמר כי "ניתן לפתור אותו באופן מיידי". לצד דבריו, בקואליציה עדיין נשמעות הערכות כי רה"מ והליכוד מעוניינים בבחירות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השר אריה דרעי וחבר הכנסת משה גפני
צילום: צילום: פלאש 90

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי התייחס היום (רביעי) לראשונה למשבר בקואליציה סביב חוק הגיוס ואמר כי ״הציבור לא יסלח למי שיוביל כעת את המדינה לבחירות מיותרות ויפרק את ממשלת הימין החברתית ביותר שכיהנה בישראל. דרעי הוסיף כי הקואליציה יכולה להמנע מבחירות: בשיחות האינטנסיביות שאני מקיים עם כל השותפות הקואליציוניות, אני משוכנע שמשבר חוק הגיוס פתיר. יתרה מכך: אפשר לפתור אותו באופן מיידי".

לצד הדברים של דרעי, חברי קואליציה רבים, בפרט בסיעות החרדיות, השמיעו הערכות כי למרות האפשרות לפתור את המשבר לא בטוח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד מעוניינים בכך. יו"ר ועדת החינוך, חבר הכנסת יעקב מרגי (ש"ס), אמר בראיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' כי "השאלה היא אם ראש הממשלה רוצה לפתור את משבר חוק הגיוס, או להעצים אותו. אנחנו לא יודעים".

מרגי גם מתח ביקורת על התנהלות סיעת יהדות התורה וחבר הכנסת יעקב ליצמן כשאמר כי "אנחנו הופתענו מהאולטימטום של יהדות התורה ולא התייעצו אתנו לגביו. כשאתה בשותפות אתה לא מצפה שיפתיעו אותך, אבל נושא הגיוס חשוב לנו".

דבריו של ח"כ מרגי על נתניהו מצטרפים לדברים שאמר מוקדם יותר יו"ר ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה). "המשבר פתיר לחלוטין. אך כפי הנראה מישהו לא מעוניין בכך", אמר.

עוד אמר יו"ר ועדת הכספים: "אני לא יודע מי לא רוצה לפתור את זה. לא קיבלנו הצעה, גם אריה דרעי לא קיבל כזו. אין פה כל משבר עמוק שלא ניתן לפתור. אנחנו מאמינים שלומדי תורה – כל מי ש'תורתו אומנתו' צריכים דחייה, תמיד אמרנו את זה. בג"ץ פסל את זה. צריך להכין את זה. זה לוקח קצת זמן. להפוך את זה לבלתי פתיר זה לעשות צחוק. אני בעשר דקות פותר את הבעיה". 

חברי כנסת בסיעת כולנו טענו בשיחות סגורות בכנסת שאין טעם במגעים לפתרון המשבר, מכיוון שלטענתם נתניהו מעוניין בבחירות. לטענתם, עצם העובדה ששני השרים שנתניהו עצמו מינה עבור המו"מ, זאב אלקין ויריב לוין, כמעט ולא עוסקים בנושא, מעידה שאין רצון אמיתי להגיע לפתרון. אלקין טס אתמול לחו"ל ולוין בקושי מקיים שיחות סביב המשבר.

עוד הם טוענים שהאמירה של נתניהו, על כך שהוא מחפש פתרון ארוך טווח ולא רק כזה שיחזיק מעמד חודשיים, נועדה גם היא להקשות על האפשרות לצלוח את המשבר. "לא בטוח שיש טעם בהמשך המגעים אם אכן נתניהו בכלל רוצה ללכת לבחירות", הסבירו אותם חברי כנסת בסיעת כולנו.

ההערכות בכולנו מצטרפות לדבריו מאתמול של חבר הכנסת יעקב ליצמן ולפיה נתניהו רוצה בחירות - לאור העובדה שאינו מתאמץ מספיק לסיים את המשבר וכי הליכוד אינו מציג מתווה לפתרון. בסביבתו של ליצמן אמרו אתמול כי "אין כל תיאום עם ראש הממשלה על בחירות. לו ראש הממשלה היה רוצה, הוא היה פועל לכך יותר. ליצמן אינו רוצה בחירות אך לא יחשוש מהליכה לבחירות אם לא יעבור חוק גיוס מתוקן לפני אישור התקציב לפי הוראת מועצת גדולי התורה".

שר החינוך נפתלי בנט אמר היום מצדו כי "ראשי כל המפלגות בממשלה מעוניינים למנוע היגררות לבחירות". לדברי בנט, מערכת בחירות תבזבז מיליארדי שקלים לאזרחי ישראל ולכן בקואליציה פועלים בתיאום כדי לקדם חוק שיאפשר חזרה למתווה הגיוס ההדרגתי של החרדים. "אני מאוד אופטימי ומעריך שכבר בתחילת השבוע הבא נצליח לפתור את המשבר ולהמשיך בניהול אחראי של המדינה", אמר שר החינוך.

הפופולריים