בג"ץ: לא להשיב בינתיים את גופת הדייג הפלסטיני שנהרג מאש צה"ל בעזה

בג"ץ: לא להשיב גופת דייג פלסטיני שנורה בעזה
הצו הארעי הוצא בעתירה של משפחת גולדין, שדרשה לבדוק אם החזרת הגופה שתוכננה למחר עומדת בהחלטת הקבינט. בשבוע הבא ייערך דיון בנושא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הלוויית פלסטיני שנהרג בעזה
צילום: צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

בג"ץ הורה היום (חמישי) בצו ארעי שלא להחזיר בינתיים את גופת הדייג הפלסטיני שנהרג מירי של צה"ל לפני כ-10 ימים מול חופי רצועת עזה. הצו ניתן במסגרת העתירה שהגישו בני משפחתו של הדר גולדין, שגופתו מוחזקת בידי חמאס. בנוסף לכך, נקבע כי בג"ץ יקיים דיון בנושא ביום שלישי הבא.

המדינה התכוונה להשיב מחר את גופת הדייג, אסמאעיל סלאח מוחמד אבו ריאלה, בנימוק שהמקרה אינו עומד באמות המידה שקבע הקבינט בתחילת 2017 לאי-החזרת גופות מחבלים מחמאס. בעקבות כך, בני משפחת גולדין עתרו לבג"ץ ודרשו, בין השאר, לוודא שהתקיימו הבדיקות הנדרשות לשם עמידה בהחלטות הקבינט. בנוסף, במשפחה דרשו להבטיח כי הלווייתו של אבו ריאלה "לא תהפוך לפסטיבל שישרת את ארגון חמאס".

הדייג הפלסטיני נהרג מאש חיל הים בצפון רצועת עזה ביום ראשון שעבר, לאחר שסירה ועליה שלושה חשודים חרגה מהאזור המותר לדיג. בצה"ל אמרו כי הכוח פתח בנוהל מעצר חשוד שכלל קריאות, ירי לאוויר ולבסוף ירי לעבר הסירה. כתוצאה מכך, הוא נפצע ומת בהמשך מפצעיו. שאר הפלסטינים שהיו על הסירה הועברו לחקירה. מצה"ל נמסר שהאירוע יתוחקר.

בחודש שעבר פנתה משפחת גולדין שוב לבג"ץ, בעקבות החזרת גופת המחבל שרצח שלושה ישראלים בהר אדר, בבקשה להוסיף לעתירה שלה נגד החזרת גופות מחבלי חמאס גם בקשה להורות לממשלה להסביר מדוע היא לא מיישמת את החלטת הקבינט שלא להחזיר גם גופות מחבלים שביצעו פיגוע חריג בחומרתו. עתירתה של המשפחה נדונה בבג"ץ יממה לפני העברת גופתו של המחבל נימר ג'מאל מהכפר בית סוריכ לידי הפלסטינים. 

ברקע העתירה, אמר צור גולדין, אחיו של סגן הדר גולדין, בראיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' כי "הממשלה עושה כל שהיא יכולה כדי להפסיד כל סבב לחמאס. חמאס צריך להבין שהוא משלם מחיר כבד מאוד בכל יום שהם מחזיקים ששבויים ונעדרים. הדבר הזה לא קורה. המדינה הוכיחה שהיא כמעט ואינה כלום עושה בעניין".

האזינו לראיון עם צור גולדין בקלמן-ליברמן:

הפופולריים