גורמים בסביבת נתניהו: "ההחלטה על בחירות – רק בידי האדמו"ר מגור"

מקורבי נתניהו: "ההחלטה - רק של האדמו"ר מגור"

מקורבי רה"מ אמרו כי אם הנהגת החרדים תסכים להעביר את חוק הגיוס בקריאה טורמית בלבד, הוא יוותר על הדרישה מראשי מפלגות הקואליציה להתחייב שלא יפרשו. שר בכיר בליכוד לכאן חדשות: "דווקא בגלל החקירות, ראוי שרה"מ יעמוד שוב לאמון הציבור"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: צילום: אלכס קולומוייסקי, פלאש 90

בסביבת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טוענים הערב (ראשון) כי ההכרעה בשאלת הבחירות נמצאת אך ורק בידי האדמו"ר מגור - כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. "אף אחד לא יכול לנבא מה יחליט האדמו"ר מגור", טענו בסביבת נתניהו. דברי המקורבים מגיעים ברקע החלטת מועצת גדולי התורה מוקדם יותר היום שלא לקבל את הצעת הפשרה בנושא משבר חוק הגיוס. מנגד, שר בכיר בליכוד אמר לכאן חדשות ברקע אפשרות הקדמת הבחירות כי "דווקא בגלל החקירות, ראוי שראש הממשלה יעמוד שוב לאמון הציבור".

הגורמים מסביבת ראש הממשלה ציינו עוד כי נתניהו הופתע מהחלטת מועצת גדולי התורה. לדבריהם, במהלך הפגישה של נתניהו עם יו"ר יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן, הוא מעביר לו הצעת פשרה - אם הנהגת החרדים תוותר פומבית על הדרישה לאישור סופי של החוק לפני העברת תקציב המדינה בכנסת, נתניהו יהיה מוכן להתגמש וישקול לוותר על הדרישה שלו מכל ראשי מפלגות הקואליציה להתחייב מראש שלא יפרשו מהקואליציה בחודשים הקרובים.


אם תמומש הפשרה, היא תאפשר להעביר השבוע את חוק הגיוס בקריאה טרומית, לאשר את התקציב ולצאת לפגרת הפסח, במהלכה ינסו למצוא מתווה מוסכם לחוק הגיוס, ביחד עם מערכת הביטחון, כפי שדורש שר הביטחון, אביגדור ליברמן.

בתוך כך, גורמים בקואליציה מעריכים עדיין כי קיים סיכוי של ממש שמושב החורף יסתיים ללא תקציב, ללא חוק גיוס, וללא מועד ברור לבחירות. עוד טוענים גורמים בקולאיציה, כי לראשונה זה ימים, ניכר שראש הממשלה מגויס לפתור את המשבר. 


המשבר הקואליציוני הוליד מתיחות גדולה גם בתוך המפלגות החרדיות. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, הביע בשיחות סגורות תסכול רב ואמר כי "קיצונים משני הצדדים השתלטו על השיח". זאת, בעוד שר הפנים, אריה דרעי, ניסה להרגיע את הרוחות. לקראת סיום ישיבת הקבינט אחר הצהרים אמר דרעי ליושבים בחדר: "ראיתי את ההתייחסות של שר האוצר ושל שר הבטחון – אני לא שמעתי אותם כמי שרוצים או מתכוונים לבחירות. אני לא חושב שמישהו כאן רוצה בחירות".

מוקדם יותר דחתה מועצת גדולי התורה את הצעת הפשרה של שרת המשפטים, איילת שקד, שלפיה הצעת חוק הגיוס של ש"ס  תעלה במליאת הכנסת בקריאה טרומית בלבד. לאחר מכן, יגובשו תיקונים עבור החוק, ורק אז הוא יעלה להצבעה בקריאה שניה ושלישית. אולם, הרבנים הנחו את הח"כים החרדים להמשיך ולהתעקש על העברת החוק בשלוש קריאות, עוד לפני ההצבעה על התקציב.

הבוקר התקיימה ישיבת ראשי הקואליציה, אך הסתיימה מספר דקות לאחר שהחלה. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ושר הביטחון, אביגדור ליברמן, נעדרו ממנה. בלשכת ראש הממשלה אמרו כי טרם גובש נוסח לחוק הגיוס שמוסכם בין המפלגות החרדיות, וראשי הקואליציה ממתינים לנוסח שלהם, אחריו ימשיכו את הדיונים במטרה לפתור את המשבר הקואליציוני. 


הפופולריים