אחרי פגישת נתניהו וליצמן: מסתמנת פשרה במשבר הקואליציוני

פגישת נתניהו וליצמן: מסתמנת פשרה במשבר הגיוס

סגן שר הבריאות יצא אופטימי מהפגישה הלילית עם ראש הממשלה, ובליכוד טוענים: "יש התקדמות לקראת פשרה". בכיר בקואליציה: נתניהו התקפל". גורמים בישראל ביתנו טענו מנגד: "לא שמענו שום דבר קונקרטי. צריך להבין מה המחיר"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ נתניהו לצד סגן שר הבריאות ליצמן
צילום: צילום: שלומי כהן, פלאש 90

סוף למשבר חוק הגיוס? לאחר פגישת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הלילה (ראשון), עם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מסתמנת פשרה. ליצמן יצא אופטימי מהפגישה עם נתניהו, וכעת בלשכת ראש הממשלה ימתינו לראות האם יצליחו להגיע להבנות גם עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן.

בליכוד טוענים כי בעקבות פגישת נתניהו וליצמן, יש התקדמות לקראת פשרה. אולם, גורמים בישראל ביתנו אמרו: "לא שמענו שום דבר קונקרטי. צריך להבין מה המחיר". בכיר בקואליציה אמר בעקבות הפתרון האפשרי למשבר: "נתניהו התקפל. הוא הבין שאין בחירות בזק ושלא יוכל להקדים את הבחירות ליוני, אלא לדצמבר, וזה סיכון גדול מידי עבורו".

על פי הפשרה המסתמנת, הצעת חוק הגיוס של ח"כ יואב בן צור (ש"ס) תועלה מחר בוועדת השרים, ובשלב הבא היא תאושר בקריאה טרומית במליאת הכנסת. לאחר שנוסח הצעת חוק יהיה מקובל על כל מרכיבות הקואליציה, ההצעה תובא בפני ליברמן במטרה לבדוק האם הוא יהיה מוכן להתדיין עליה. בהמשך תקודם הצעת החוק רק לאחר הפגרה, ובהסכמה. מוקדם יותר היום פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בסביבת ראש הממשלה טענו כי ההכרעה בשאלת הבחירות נמצאת אך ורק בידי האדמו"ר מגור. "אף אחד לא יכול לנבא מה יחליט האדמו"ר מגור", טענו בסביבת נתניהו. דברי המקורבים מגיעים ברקע החלטת מועצת גדולי התורה שלא לקבל את הצעת הפשרה בנושא משבר חוק הגיוס. מנגד, שר בכיר בליכוד אמר לכאן חדשות ברקע אפשרות הקדמת הבחירות כי "דווקא בגלל החקירות, ראוי שראש הממשלה יעמוד שוב לאמון הציבור".

הגורמים מסביבת ראש הממשלה ציינו עוד כי נתניהו הופתע מהחלטת מועצת גדולי התורה. לדבריהם, במהלך פגישתו עם ליצמן, הוא העביר לו הצעת פשרה: אם הנהגת החרדים תוותר פומבית על הדרישה לאישור סופי של החוק לפני העברת תקציב המדינה בכנסת, הוא יהיה מוכן להתגמש וישקול לוותר על הדרישה שלו מכל ראשי מפלגות הקואליציה להתחייב מראש שלא יפרשו מהקואליציה בחודשים הקרובים.


אם תמומש הפשרה, היא תאפשר להעביר השבוע את חוק הגיוס בקריאה טרומית, לאשר את התקציב ולצאת לפגרת הפסח, במהלכה ינסו למצוא מתווה מוסכם לחוק הגיוס, ביחד עם מערכת הביטחון, כפי שדורש שר הביטחון, אביגדור ליברמן.

המשבר הקואליציוני הוליד מתיחות גדולה גם בתוך המפלגות החרדיות. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, הביע בשיחות סגורות תסכול רב ואמר כי "קיצונים משני הצדדים השתלטו על השיח". זאת, בעוד שר הפנים, אריה דרעי, ניסה להרגיע את הרוחות. לקראת סיום ישיבת הקבינט אחר הצהרים אמר דרעי ליושבים בחדר: "ראיתי את ההתייחסות של שר האוצר ושל שר הבטחון – אני לא שמעתי אותם כמי שרוצים או מתכוונים לבחירות. אני לא חושב שמישהו כאן רוצה בחירות".

הפופולריים