בישראל ביתנו דוחים את הפשרה: "זה ישראבלוף, לא יוצרים חוק לפי צרכי רב"

ישראל ביתנו: "פשרת חוק הגיוס - ישראבלוף"

ח"כ פורר לכאן רשת ב': "אין שום סיכוי שנתמוך בנוסח הקיים, כל הנושא הפך לפראסה"; רגב: הכדור בידיים של ליברמן, לא תהיה קואליציה מקרטעת עם 61 חברים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ליברמן בכנסת, אתמול
צילום: צילום: מרק ישראל סלם

במפלגת ישראל ביתנו הבהירו הבוקר (שני) כי לא יתמכו בפשרה שהושגה אמש בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) בעניין חוק הגיוס. ח"כ עודד פורר אמר בראיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי המהלך הוא "ישראבלוף": "לא נצביע ולא נתמוך בעד שום חוק אלא אם הוא יעבור קודם את מערכת הביטחון", אמר.

לדברי פורר, "חוק הגיוס זה לא דבר שאפשר לעשות איתו מסחרה. לא בונים את החוק הזה לפי צרכי רב כזה או אחר או מועצת גדולי התורה. אני גם לא מגיש הצעות חוק בנושא מסים ואומר לרשות המסים 'זו הדרישה שלי, אתם לא יכולים להתערב'.

האזינו לראיון עם פורר: 

פורר הוסיף כי "הנוסח שכרגע מונח הוא הוא נוסח שאין שום סיכוי שאנחנו יכולים לתמוך בו. זו בושה וחרפה שהוא יעלה לקריאה טרומית. כל נושא הגיוס הפך לפארסה". הוא ציין כי יש לקדם הצעת חוק בנושא הגיוס רק אחרי המלצת צה"ל עצמו.

שרת התרבות מירי רגב אמרה בתוכנית כי "תמונת המצב מורכבת, יש בעיה אמיתית עם חוק הגיוס. השרה שקד אמרה שאפשר לפתור את זה צ'יק צ'ק, שתפתור את הבעיה. תורה לשבת עם הגורמים המשפטיים ולהביא אותה כפשרה מקובלת על כולם".

לדברי רגב, "כרגע הכדור נמצא אצל ליברמן. הוא צריך להודיע שהפשרה הזו מקובלת עליו. אם הוא לא ייתן את ההודעה הזו אז אני מודיעה שנתניהו לא יילך עם קואליציה מקרטעת של 61 חברים. הנוסח מקובל על החרדים ונתניהו עשה מאמץ לכך. אי אפשר להתנהל עם קואליציה כזו, כשרוצים בחירות בכל חודשיים.

על פי הפשרה המסתמנת, הצעת חוק הגיוס של ח"כ יואב בן צור (ש"ס) תועלה מחר בוועדת השרים, ובשלב הבא היא תאושר בקריאה טרומית במליאת הכנסת. לאחר שנוסח הצעת חוק יהיה מקובל על כל מרכיבות הקואליציה, ההצעה תובא בפני ליברמן במטרה לבדוק האם הוא יהיה מוכן להתדיין עליה. בהמשך תקודם הצעת החוק רק לאחר הפגרה, ובהסכמה.

האזינו לראיון עם רגב: 

בתוך כך, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צפוי להתנגד לנוסח הצעת החוק (של ח"כ בן צור) שתעלה הבוקר שכן אינה עומדת בתנאים שהציב בג"ץ. מדובר בהצעת חוק פרטית שמשרד המשפטים לא עורב בניסוחה. מטעמו של מנדלבליט הועברה חוות דעת שמצביעה על הפגמים החוקתיים בהצעה שיש לתקן, ורק בהתאם לתיקון ההצעה - אם ייעשה בהתאם לעמדת היועץ המשפטי - יוחלט אם יגן עליה.

גורמים בכירים בקואליציה אמרו כי הצעת החוק היא בסך הכל פלטפורמה להתחיל איתה את התהליך, וכי אין כל קשר בינה לבין החוק שיאושר בהמשך בקריאה שנייה ושלישית. כמו כן, ההתחייבות שמוכן ראש הממשלה לתת לשר הביטחון היא לא רק שבהמשך הדרך החוק יתואם מול הממשלה, אלא שמערכת הביטחון תוכל להשפיע ולקחת חלק מרכזי בניסוח חוק הגיוס.

באופוזיציה תקפו את פשרת חוק הגיוס. יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) אמר בכאן רשת ב': "אנו רוצים בחירות מוקדם, אך לא נהיה הפראיירים של נתניהו. הוא רוצה מועד שיחלץ אותו מהחקירות וזה כל הסיפור של המשבר הזה". חברתו למפלגה ח"כ שלי יחימוביץ' צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "מציעה לנתניהו לא לבנות עלינו בקשר למועד הבחירות. אנחנו לא עובדים אצל כחלון ובנט, אבל גם לא אצלו. צריך בחירות, אבל במה שקשור לתאריך - נפעל בהתאם למה שטוב לשלטון החוק ולמדינה ולא בהתאם למה שטוב לחשוד".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד צייץ: "הנוסח החדש של 'חוק ההשתמטות' הוא עלבון לצה״ל ועלבון למתגייסים. לפי הנוסח הזה, החרדים יתגייסו אם יתחשק להם. אם לא יבוא להם, פשוט לא יבואו. חרפה לאומית".

הפופולריים