מתגבשת הסכמה סביב חוק הגיוס, גורם בכיר בקואליציה: "נראה שבלמנו בחירות"

גורם בכיר בקואליציה: "נראה שבלמנו בחירות"
לפי המתווה המתגבש, השרה סופה לנדבר תתנגד לחוק הגיוס, אך לא תפוטר - והתקציב ל-2019 יעבור. בסביבת נתניהו העריכו: "אופציית פירוק הממשלה מתרחקת באופן משמעותי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"נראה כי בלמנו בחירות" - כך הכריז אחר הצהריים (שלישי) גורם בכיר בקואליציה, לאחר שהתגבשה הסכמה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין ראשי המפלגות סביב משבר חוק הגיוס. גם בסביבתו של ראש הממשלה העריכו כי "האופצייה של פירוק הממשלה מתרחקת באופן משמעותי".

על פי מתווה הפתרון המסתמן, השרה סופה לנדבר מישראל ביתנו תתנגד להצעת חוק הגיוס שתעלה להצבעה בכנסת, אך ראשי מפלגות הקואליציה לא ידרשו לפטרה. בהמשך, יעבור תקציב המדינה ל-2019, ונושא חוק הגיוס יתואם מול משרד הביטחון.


לנדבר הגישה אתמול ערר נגד אישור חוק הגיוס בוועדת השרים לחקיקה, וביממה האחרונה איימו בישראל ביתנו כי פיטוריה בעקבות כך יובילו לעזיבתם את הממשלה. כעת, לפי הקולות העולים מהקואליציה, העובדה שראשי המפלגות מוכנים לוותר על הפיטורים מקרבת את הצדדים לפתרון.

ברקע ההתקדמות בפתרון המשבר, חוק הגיוס צפוי לעלות בערב להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת. בקואליציה דחו את שעת הדיון, שתוכנן לאחר הצהריים, לסביבות השעה 20:00. לפני כן, בשעה 18:00, צפויה ועדת השרים לחקיקה להתכנס כדי לדון בערר שהגישה אתמול לנדבר.  גורמים בקואליציה טענו היום שדחיית ההצבעה בחוק הזה לתחילת מושב הקיץ של הכנסת תהווה פתרון למשבר.

אתמול תקף ליברמן את חוק הגיוס שאושר בוועדת השרים לחקיקה וכינה אותו "פייק חוק קלאסי". לדבריו, "אם היו רוצים לחוקק חוק בתחום המיסוי, היו מביאים אותו לפני משרד האוצר. כל המציאות של היומיים האחרונים זה תיאטרון אבסורד". 

בפוסט שפרסם היום בדף הפייסבוק שלו, כתב יו"ר ישראל ביתנו כי ניתן עדיין למנוע בחירות: "במידה והשרה לנדבר לא תפוטר מהממשלה ולמערכת הביטחון תנתן אפשרות לגבש חוק חדש שיובא לאישור הכנסת במושב הקיץ, ניתן למנוע בחירות חדשות. הבחירות לא נחוצות לעם ישראל, מנוגדות לאינטרס האלקטורלי של ישראל ביתנו ולאינטרס האישי של אביגדור ליברמן. אבל המדינה והביטחון מעל לכל. תפקיד שר הביטחון הוא תפקיד מרתק אבל גם הוא לא מצדיק ויתור על העקרונות והאינטרס הלאומי של מדינת ישראל".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט צפוי להתנגד לנוסח הצעת חוק הגיוס של ח"כ בן צור מש"ס, שכן היא אינה עומדת בתנאים שהציב בג"ץ. מדובר בהצעת חוק פרטית שמשרד המשפטים לא עורב בניסוחה. מטעמו של מנדלבליט הועברה חוות דעת שמצביעה על הפגמים החוקתיים בהצעה שיש לתקן, ורק בהתאם לתיקון ההצעה - אם ייעשה בהתאם לעמדת היועץ המשפטי - יוחלט אם יגן עליה.

הפופולריים