הושג הסכם בקואליציה; נתניהו לאופוזיציה: "חסכתי לכם מפח נפש"

יש פשרה; רה"מ לאופוזיציה: "חסכתי לכם מפח נפש"

ראש הממשלה הכריז בנאום בכנסת על פשרה שהושגה בקואליציה בנושא משבר חוק הגיוס. חוק הגיוס אושר בקריאה טרומית. לפי המתווה שסוכם, הליך החקיקה יימשך בהתאם להמלצת משרד הביטחון - ובתיאום עם היועמ"ש
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חוק הגיוס של ח"כ יואב בן צור (ש"ס) אושר הערב (שלישי) במליאת הכנסת בקריאה טרומית, לאחר שניתן לסיעות הקואליציה חופש הצבעה- זאת במסגרת הסכם הפשרה שהביא לסיום המשבר הקואליציוני. מוקדם יותר הכריזו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וראשי המפלגות בממשלה, על פשרה בנושא משבר חוק הגיוס, לפיו יינתן חופש הצבעה סיעתי לכל מפלגה באשר לחוק הגיוס, והוא יקודם לפי המלצת משרד הביטחון, בהתאם לאישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

לאחר פרסום דבר הפשרה, התייחס נתניהו לנושא בנאום שנשא במליאת הכנסת. "הבטחתי לשמור על הממשלה שמביאה הישגים אדירים למדינת ישראל - הבטחתי וקיימתי", אמר ראש הממשלה. "אני מודה לשותפיי בקואליציה, שגילו אחריות כדי שנוכל להמשיך להוביל באחריות ובהצלחה את מדינת ישראל", המשיך.


נתניהו אמר עוד כי "משימות גדולות עוד לפנינו וחשוב מאוד שהחלטנו יחד להמשיך יחד". במהלך נאומו פנה ראש הממשלה לחבריי באופוזיציה ולעג להם: "זה היה מפחיד, נכון? אני רואה שהצבע חזר לכם ללחיים. אני יודע שחסכתי לכם מפח נפש גדול כי אם היה בחירות אני הייתי חזר לעמוד כאן ואתם הייתם חוזרים לשם".

ועדת השרים לחקיקה דנה הערב בערר שהגישה שרת הקליטה, סופה לנדבר, והחליטה כי יינתן חופש הצבעה לכל סיעה להצביע לגבי הצעת חוק בן צור, לפי עמדה שתקבע ע"י יו"ר המפלגה. זאת, בכפוף לשני תנאים: ראשית - כל חברי הכנסת מאותה המפלגה יצביעו על פי החלטת יו"ר המפלגה. שנית - יו"ר המפלגה יודיע את החלטתו ליו"ר הקואליציה בתוך חצי שעה מתום ישיבת וועדת השרים.


מהמתווה עולה כי עם תחילת מושב הקיץ יגיש שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס, בהתאם להמלצת הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון, ולא יאוחר מארבעה שבועות אחר תחילת המושב.

לאחר שההצעה תאושר בוועדת השרים לחקיקה ותעבור קריאה ראשונה בכנסת, היא תמוזג עם הצעת חוק של חבר הכנסת בן צור לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה.


עוד סוכם כי לא יובאו לוועדת השרים לחקיקה הצעות חוק ממשלתיות או פרטיות או מטעם ועדה בעינייני דת ומדינה, מטעם מי מחברי הקואליציה, ולא תהיה דרישה לקידום הצעות כאלה - לרבות הצעות שכבר נדונות בכנסת. הסעיף לא יחול על נושאים חדשים שיעלו בעקבות פסיקות של בג"ץ, שתינתנה לאחר גיבוש הסכם זה.

כמו כן, סוכם כי ההצבעה על חוק הלאום בקריאה הראשונה תתקיים בתום ההצבעה על התקציב. אם לא ניתן יהיה להעלות לסדר היום את חוק הלאום בתום ההצבעה על התקציב, תתקיים ההצבעה כחוק ראשון ביום הראשון של מושב הקיץ הקרוב. ראשי המפלגות מחוייבים לוודא כי כל הח"כים של הקואליציה יהיו נוכחים בהצבעה ויתמכו בחוק, שכן הוא מחייב רוב של 61 חברי כנסת. הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה.

הפופולריים