הקוד האתי באקדמיה אושר בוועדת המל"ג; ראשי האוניברסיטאות: "סתימת פיות"

הקוד האתי האקדמי אושר במל"ג: "זו סתימת פיות"

אחרי שוועדת המשנה במועצה להשכלה גבוהה המליצה לאמץ את הקוד שחיבר פרופ' אסא כשר, ועד ראשי האוניברסיטאות תקף: "צנזורה פוליטית שרומסת את העקרונות הבסיסיים של חופש אקדמי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר החינוך נפתלי בנט
צילום: צילום: פלאש 90

ועד ראשי האוניברסיטאות תקף הבוקר (ראשון) בחריפות את המלצת ועדת המשנה של המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) לאמץ את הקוד האתי באקדמיה, שאותו חיבר פרופ' אסא כשר. בהחלטתה, שהתקבלה בשבוע שעבר, קראה הוועדה למוסדות ההשכלה הגבוהה ברחבי הארץ לאמץ חמישה עקרונות אתיים, בהם איסור על קריאה לחרם אקדמי על ישראל, איסור על הפלייה של סטודנטים או חברי סגל בשל דעה פוליטית, איסור על "תעמולה מפלגתית במסגרת ההוראה" וכן איסור על "הצגה או פרסום מטעים של דעה פוליטית אישית כאילו היא עמדה מוסדית".


בהודעה מטעם ועד ראשי האוניברסיטאות נטען כי הקוד האתי מהווה סתימת פיות: "החלטת הביניים של ועדת המל"ג ממשיכה את הקו האומלל, שבו הקוד האתי הוא צנזורה פוליטית שרומסת את העקרונות הבסיסיים ביותר של חופש אקדמי ומחקר חופשי. מדובר ב'אח הגדול' של השלטון, שמטרתו להפוך את ההשכלה הגבוהה לכלי שרת של פוליטיקאים. אנו רואים כבר כעת הידרדרות מסוכנת על סף תהום של חופש הביטוי והחופש האקדמי, כנהוג במדינות חשוכות - ולא במדינה שמתיימרת להיות דמוקרטיה".

שר החינוך, נפתלי בנט, דחה היום את הביקורת נגד הקוד האתי. בנט נשאל בנושא בוועידת ידיעות אחרונות ואמר: "הדבר הזה עבר במועצה להשכלה גבוהה פה אחד. לכן, קודם כל אני מציע לקרוא מה כתוב שם ואז לבקר. הדברים שכתובים בקוד זה דבר סביר בהחלט. הקוד האתי מאוזן. יש לצערי איזה עניין פבלובי לבקר ולתקוף ישר. מציע לכל אחד לקרוא את המסמך. הוא נועד למנוע לסתום פיות, לא להפך".קודם לכן, בנט הגיב בחשבון הטוויטר שלו לציוץ של ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני), שכינתה את אימוץ כללי הקוד "עוד מהלך של הממשלה לסתום פיות", וכתב: "ציפי, האם טרחת לקרוא את המסמך שאושר? אם כן, אשמח שתפרטי מה בדיוק סותם פיות. איסור אפליית סטודנט או מרצה על רקע דעות? איסור קריאה לחרם על ישראל? איסור תעמולה מפלגתית? תגובתך נראית פבלובית ולא עניינית".

במסמך של ועדת המשנה במל"ג מהשבוע שעבר נכתב כי "המועצה להשכלה גבוהה מכירה בחשיבות העליונה של חופש האקדמי ושוללת באופן מוחלט פוליטיזציה באקדמיה... על אף ההחלטות שקיבלה במל"ג בנושא זה, הגיעו לידיעתה בשנים האחרונות תלונות על פוליטיזציה בלתי ראויה באקדמיה וקריאות לחרם אקדמי שלא טופלו כראוי על ידי המוסדות".

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין, התייחס בשנה שעברה לניסוח הקוד ואמר בראיון בכאן רשת ב': "אסא כשר הגדיר פעילות פוליטית בצורה הכי אמורפית שאפשר, זה נועד רק להשתיק אנשים. אנחנו נדון חדשות לבקרים בתלונות כאלה ואחרות מארגונים כאלה ואחרים". רובין תהה: "אין דרך אחרת לטפל בחמישה-שישה מרצים שקוראים לחרם אקדמי מבין אלפי המרצים באוניברסיטאות?".

הפופולריים