אדלשטיין לח"כים: "אם יהיו שינויים בטקס המשואות – לא נשתתף"

אדלשטיין: "אם יהיו שינויים בטקס - לא נשתתף"

יו"ר הכנסת פנה במכתב לח"כים ולעובדים, ברקע נחישותו של ראש הממשלה לנאום בטקס יום העצמאות בהר הרצל, ואיים להחרים את האירוע. "לא ניתן יד לליבוי המחלוקות", כתב אדלשטיין. רגב השיבה: "זו מכבסת מילים, נוכחות ראש הממשלה מפריעה לו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יולי אדלשטיין ובנימין נתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, פנה היום (חמישי) במכתב לחברי הכנסת ולעובדי המשכן, שבו איים כי אם יוכנסו שינויים בטקס הדלקת המשואות המסורתי של יום העצמאות בהר הרצל – "ייתכן שהכנסת לא תיקח בו חלק פעיל". אמש פורסם בחדשות הערב כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העביר לאדלשטיין מסר שלפיו הוא נחוש לשאת נאום בטקס, בניגוד לנוהל שהיה נהוג עד כה.
"בימים האחרונים עלתה מחדש ההצעה של יו"ר הוועדה לסמלים וטקסים, השרה מירי רגב, לבצע שינויים מהותיים בטקס הדלקת המשואות המסורתי המתקיים בהר הרצל", כתב יו"ר הכנסת. "אם אכן הדבר יתממש, תהיה זו לראשונה מאז קום המדינה פגיעה באירוע ממלכתי ביותר על לוח השנה, שבעיני רבים הוא מעין מקדש מעט ישראלי. במידה והכנסת לא תהיה המייצגת היחידה בטקס, לצערי הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק".

אדלשטיין נימק את הצעד והוסיף: "כמי שפועלים יחד עמי בבית הזה כבר תקופה ארוכה, גלוי וידוע לפניכם שלא לכבודי אעשה ולא לכבוד בית אבא אעשה, אלא לכבוד הכנסת – כדי שלא ירבו מריבות בישראל. בכוונת מכוון מעולם לא היה טקס הדלקת המשואות נחלת שבט זה או אחר בחברה הישראלית. הוא אהוב כל כך דווקא מכיוון שהוא מגלה את מה שלפעמים בלהט היומיום נסתר מעינינו: שהחברה שלנו היא רקמה אנושית אחת.


"לכן, דווקא הכנסת, שבה מתאספים נציגיהם של כל איש ואישה בישראל, שבה מיוצגת החברה הישראלית על כל מגזריה, עדותיה וגווניה, היא זו שבאופן מסורתי הובילה את הטקס המיוחד הזה – באחדות, בכבוד ובממלכתיות. אין ספק בעיני כי אם יימחק אופיו הלאומי, תצא האש מן המשואות ותלבה את המחלוקות בינינו, המשוועות למנוחה. לכך לא נוכל לתת יד".

שרת התרבות, מירי רגב, הגיבה למכתב של אדלשטיין וכינתה אותו "מכבסת מילים, שלא מצליחה להסיר את כתם ההתנגדות המוזרה של אדלשטיין לנאום נשיא המדינה וראש הממשלה בטקס חגיגות ה-70". לדבריה, "טקס המשואות מנוהל ומאורגן על ידי ממשלת ישראל. העובדה שהממשלה כיבדה את יו"ר הכנסת לאורך השנים, אינה הופכת את הטקס לאחד מהטקסים של הכנסת. אותה ממשלה, באמצעות ועדת שרים לענייני סמלים וטקסים שבראשה אני עומדת, החליטה השנה - בה אנו מציינים 70 שנות עצמאות, כי יכבדו את המדינה בנאומיהם נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת והמנהיג של המדינה הבכירה ביותר מבין אלו שתגענה".

"בניגוד לנכתב, לא יהיה כל שינוי מהותי ולא ייפגע בכהוא זה אופיו הלאומי של הטקס", טענה רגב. "להיפך - טקס שבו יופיעו נכבדים אלה מחזק את אופיו הממלכתי והלאומי". היא תהתה: "על איזה שינוי מהותי מלין אדלשטיין במכתבו? נאום ראש הממשלה יפגע בממלכתיות? הרי בכל שנה משודרת בסרטון ברכתו של ראש הממשלה. נראה שליו"ר הכנסת מפריעה נוכחותו הפיזית של ראש הממשלה בטקס, ולא נאומו. אני שומעת אזרחיות ואזרחים רבים בימים האחרונים - אף אחד לא מצליח להבין את ההתנגדות, ההתנהלות ומכבסת המילים הזו של אדלשטיין, הטוענת כי בהגעת נשיא המדינה וראש הממשלה יש פגיעה בממלכתיות ובאחדות הטקס".

בימים האחרונים קיבל אדלשטיין מסרים נחרצים מנתניהו, שלפיהם הוא לא מתכוון לסגת מכוונתו לנאום בטקס הדלקת המשואות.  יו"ר הכנסת דחה את המסרים ואמר כי אין בכוונתו להתקפל. "אם נתניהו יפר את המסורת, אחרים את הטקס", אמר. עם זאת, בסביבת ראש הממשלה אמרו לכאן חדשות כי תמונת המצב הנוכחית היא שבכוונתו להגיע לטקס ולנאום.

שר האוצר, משה כחלון, התייחס היום למחלוקת סביב טקס יום העצמאות בראיון לכאן רשת ב' והתייצב לצד אדלשטיין. "אני בעד לשמור על המסורת. אם במשך 70 שנה רק יו"ר הכנסת נאם, אז לא צריך לשנות את המסורת", אמר כחלון בראיון לתוכנית קיטל-גילת.

האזינו לראיון עם כחלון בכאן רשת ב':

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, מסר כי סיעתו מחזקת את עמדת יו"ר הכנסת. "לנתניהו קרה משהו. נתניהו שאני מכיר לא היה פוגע בטקס ממלכתי בשביל רווח פוליטי או נאום בטלוויזיה. זו לא הבמה שלו, זו הבמה של עם ישראל." 

יו"ר סיעת המחנה הציוני, אבי גבאי, כתב כי הוא מחזק את אדלשטיין. "תומך לחלוטין בהתעקשותו של יו"ר הכנסת לשמר מעט מן הממלכתיות שנותרה כאן. יום העצמאות שייך לציבור הישראלי ולא לשלטון".

ח״כ מירב בן ארי (כולנו) הודיעה כי אם אדלשטיין יחליט שלא להשתתף בטקס - היא תצטרף אליו. ״האירוע במתכונתו הנוכחית נערך כך שנים רבות ואין שום סיבה לשנותו. אין סיבה שאירוע ממלכתי וחשוב זה יהווה סלע מחלוקת, לצערי יש לנו מספיק כאלו בחברה הישראלית".

ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) כתב: "אדלשטיין, במאמץ רב, מחזיק את עמודי הממלכתיות והדמוקרטיה המתפוררים לנגד עיניינו. זאת ממש רגע לפני שנתניהו חוצה גבול שלא יוכל לחזור בו - פגיעה בטקס הכי חגיגי והכי ישראלי שלנו, בשל חשיבות עצמית ותחושת הכל-מגיע-לי מיותרת".

הפופולריים