מזכ"ל האו"ם: לפתוח בחקירה עצמאית של האירועים בעזה

מזכ"ל האו"ם: לפתוח חקירה עצמאית לאירועי עזה

דיפלומט בכיר הדגיש בדיון במועצת הביטחון כי המצב עלול להידרדר בימים הקרובים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פינוי של פצוע פלסטיני, אתמול בעזה
צילום: צילום: אי-פי

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש קרא הלילה (שבת) לחקירה "עצמאית ושקופה" של האירועים ברצועת עזה בהם נהרגו אתמול 16 פלסטינים ונפצעו יותר מ-1,270. מועצת הביטחון התכנסה לדיון חירום לבקשתה של כוויית, אך לא הצליחה להסכים על הצהרה משותפת.

מזכ"ל האו"ם קרא להימנע מפעולות שיכולות להביא לנפגעים נוספים ובייחוד מצעדים שעלולים לסכן אזרחים. "יש חשש שהמצב ידרדר בימים הקרובים", אמר למועצת הביטחון טייה-ברוק זריהון, דיפלומט בכיר באו"ם. הוא הגדיש כי "כוח קטלני צריך להיות מוצא אחרון וכל הרג צריך להיחקר על ידי הרשויות".

בריטניה וארצות הברית הביעו צער על עיתוי הדיון בערב פסח, כך שנציגים ישראלים לא יכלו להשתתף. "חיוני שהמועצה תהיה מאוזנת בגישתה", אמר בדיון דיפלומט אמריקני, "היה עלינו למצוא סידור לכך שכל הצדדים ישתתפו הלילה". הדיפלומט הוסיף כי " אנו עצובים מאוד מאובדן החיים היום. שחקנים רעים המשתמשים במפגינים ככיסוי להסית לאלימות מסכנים חיים תמימים".

הדיון הלילה במועצת הביטחון (צילום: אי-פי)

בהצהרה כתובה לפני הדיון האשים שגריר ישראל דני דנון את חמאס באלימות: "בזמן שיהודים ברחבי העולם נאספים עם משפחותיהם לשולחן הסדר לחגוג את חג הפסח, הפלסטינים שקעו לשפל ערמומי חדש, כך שהם יוכלו להשתמש באו"ם כדי להפיץ שקרים על ישראל. הניצול המביש הזה של החג שלנו לא יצליח לעצור אותנו מלומר את האמת בדבר כינוסי הטרור של חמאס שנועדו לערער את האזור".

השגריר הפלסטיני ריאד מנסור הביע אכזבה מכך שמועצת הביטחון לא גינתה את מה שהוא כינה " טבח אכזרי" של מפגינים שלווים. "אנו מצפים ממועצת הביטחון לפוגג את המצב הנפיץ הזה, שבאופן ברור מהווה איום לשלום ולביטחון הבינלאומי".

"הסיכון להסלמה אמיתי מאוד", אמר בדיון הנציג הצרפתי: "יש אפשרות לעימות חדש ברצועת עזה". כמה מחברות מועצת הביטחון תמכו בחקירה והדגישו כי על ישראל להבטיח שייעשה שימוש בכוח רק באופן מידתי. כולן הביעו דאגה מההתלקחות. רוסיה וסין הדגישו את הצורך להגביר את המאמצים הדיפלומטיים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.


לפי צה"ל, בצעדה בעזה השתתפו אתמול יותר מ-30 אלף פלסטינים בשישה מוקדים שונים, כאשר חלקם מבעירים צמיגים ומשליכים בקבוקי תבערה ואבנים לעבר הכוחות והגדר. אלפי חיילים, לוחמי מג"ב ושוטרים נפרסו באזור עוטף עזה ולאורך גדר המערכת, כחלק מההיערכות המוגברת. כמו כן, צה"ל הקים סוללות עפר והציב גדרות תיל כדי להקשות על ניסיונות הסתננות משטח הרצועה. 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הכריז על יום אבל היום בתגובה לאירועים. אבו מאזן האשים בנאום מוקלט כי ישראל נושאת באחריות למותם של הפלסטינים, תושבי הרצועה, שנהרגו במהלך "אירועי התהלוכה הלא אלימה". אבו מאזן ציין כי ביקש מהאו"ם "לספק לפלסטינים הגנה בינלאומית אל מול התוקפנות המתמשכת של ישראל כלפי בני העם הפלסטיני".

הפופולריים