תומא סלימאן על ההפגנה בעזה: "צה"ל זרק רימונים על נשים וילדים"

"צה"ל זרק רימונים על נשים וילדים בהפגנה בעזה"

ח"כ מהרשימה המשותפת תקפה את תגובת צה"ל לניסיונות הפגיעה בגדר באירוע הצעדה מעזה: "להעמיד מאות צלפים ולפתוח באש - זה רצח". על תמיכתה במשטר אסד: "נמצא תחת איומים של דאעש"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ עאידה תומא סלימאן
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"להעמיד מאות צלפים, כשמקבלים הוראה בפתיחה באש – בעיני זה לרצוח", כך אמרה הבוקר (ראשון) ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב', בהתייחסה לתגובת צה"ל נגד הניסיונות לפגוע בגדר ברצועת עזה ביום שישי האחרון. עוד טענה תומא-סלימאן כי מדובר היה בהפגנות של אזרחים חפים מפשע.

"כל מה שיצא ממנהיגי הממשלה או ממובילי הצבא היה שההפגנה מיועדת לפרובוקציה ושהיא בתכנון חמאס, למרות שידעו שזו צעקה למצור שמוביל את אנשי עזה לחוסר אוכל, תקווה וחיים נורמליים", אמרה תומא סלימאן. "בעיני זה הכשיר את הקרקע ואת דעת הקהל בישראל לקבל כל תוצאה אפשרית", הוסיפה.

תומא סלימאן אמרה עוד כי "אין טענה שהמפגינים ניסו לפרוץ את הגדר. אולי היה מקרה בודד. המפגינים הגיעו למקום של כקילומטר מטר רחוק מהגדר. יש מעל ל-1000 פצועים. זו הייתה אש חיה מכוונת לעשרות אלפי אנשים שנמצאו בשטח. זה היה ירי בלי הבחנה, זה היה זריקת רימונים על נשים וילדים שהגיעו להפגין".

"איך יכול להיות שצבא חמוש של מדינה נמצא בתוך הגבולות של ישראל והוא יורה על אזרחים?", שאלה הח"כית מהרשימה המשותפת. "זה לא צעד לגיטימי. זכותו של העם הפלסטיני לארגן לעצמו מחאה בתוך גבולות עזה".

על תמיכתה ותמיכת מפלגתה במשטר אסד, שמפציץ בנשק כימי את אזרחיו, אמרה סליאמן כי "כל מי שמפציץ בנשק כימי או נשק אחר, הוא לא מקובל. העם הסורי יקר לכולנו ואנחנו רוצים שיפסיקו את המלחמה שם, אבל סוריה נמצאת תחת איומים של דאעש ואל-קאעידה. אכפת לי ממה שקורה פה, כי העם הפלסטיני הוא העם שלי. מדיניות של המשך כיבוש, התגרות, ושליטה בעם אחר, תביא גם את אזרחי מדינת בישראל לחיות לא בשקט ולא בביטחון".

בעולם מגנים: "לפתוח בחקירה"

אתמול טענו מארגני הצעדה כי יצרו קשר עם מומחים למשפט בינלאומי וארגוני זכויות אדם במטרה לפתוח בחקירת האירועים. לדבריהם, הם החלו לאסוף חומרים ויזואליים ותיעוד מאירועי הצעדה כדי להציגם לפני בית הדין הבינלאומי הפלילי ולהעמיד לדין את ישראל על פשעי מלחמה. לטענתם, נעשה שימוש מופרז בכוח ובירי חי נגד אזרחים ואוכלוסייה בלתי מעורבת בלחימה.

בתוך כך, מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש קרא לחקירה "עצמאית ושקופה" של האירועים. הלילה התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון חירום לבקשתה של כוויית, אך לא הצליחה להסכים על הצהרה משותפת. "יש חשש שהמצב ידרדר בימים הקרובים", אמר למועצת הביטחון טייה-ברוק זריהון, דיפלומט בכיר באו"ם. הוא הגדיש כי "כוח קטלני צריך להיות מוצא אחרון וכל הרג צריך להיחקר על ידי הרשויות".


ברקע, ממשלת גרמניה הודיעה כי היא מודאגת מאוד מן האירועים בגבול הרצועה וקוראת לכל הצדדים לעשות הכל כדי להימנע מעוד הסלמה."אין לנצל לרעה את הזכות למחאה שקטה כדי לפגוע באינטרסים הביטחוניים של ישראל, ועם זה ההגנה על האינטרסים הלגיטימיים האלה חייבת להיות מידתית", נמסר בהודעה. עוד נאמר בהודעה כי האירועים האחרונים ממחישים את הדחיפות שבחידוש המשא ומתן על פתרון הסכסוך בין שני הצדדים.

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, קראה אתמול לחקור את אירועי הצעדה מעזה. "אסור שמדיניות יד קלה על ההדק תביא לאובדן חיי חפים מפשע ולהסלמה נוספת", כתבה בחשבון הטוויטר שלה. דרישתה זכתה לביקורת מצד חברי הקואליציה. "‏‎האינטרס הישראלי הוא להתאחד מול ארגוני טרור רצחניים ולגבות את צבא ההגנה לישראל. לא להטיל ספק בחיילינו ולהחליט ש״היד קלה על ההדק', הגיב השר לביטחון פנים גלעד ארדן, והוסיף: "עד לאן ידרדר השמאל הישראלי, שגם מול ארגון שחפץ בהשמדת ישראל אינו מסוגל לתת גיבוי נחרץ לצה״ל ולממשלה." שר המדע אופיר אקוניס תקף את ח"כ זנדברג וקרא לה "להתבייש".

הפופולריים