בנט: "ביטול הסכם המסתננים מנע בכייה לדורות"; גבאי: "חוסר מנהיגות ופחדנות"

בנט: "ביטול הסכם המסתננים מנע בכייה לדורות"
בקואליציה בירכו על החלטת נתניהו לבטל את מתווה מבקשי המקלט, כיממה בלבד לאחר שהציג אותו, אך באופוזיציה נשמעה ביקורת חריפה: "ההחלטה תסבך את ישראל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השר נפתלי בנט ורה"מ בנימין נתניהו
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו היום (שלישי) על ביטול מתווה מבקשי המקלט, עליו הכריז רק אתמול.  יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בירך על החלטת ראש הממשלה ואמר כי זו "החלטה נבונה. נמנעה בכייה לדורות. כעת יש לפעול להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים".

מוקדם יותר היום, עוד בטרם החלטתו של נתניהו לבטל את המתווה, התראיין בנט בנושא בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' ואמר: "המתווה היה הופך אותנו לאקזיט עבור כל מהגר בעולם. צריך לנסח מחדש את חוק ההסתננות, יחד עם סעיף התגברות עוקף בג"ץ. בית המשפט העליון פועל בחוסר ממלכתיות ובחוסר היגיון. מי שהוא באמת פליט נקלוט אותו, אבל אין לנו שום מחויבות כלפי מי שהגיע לכאן באופן לא חוקי".

האזינו לראיון עם בנט בכאן רשת ב':

דברים דומים אמרה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי: "‏ביטול ההסכם עם האו״ם בנוגע למסתננים זו ההחלטה הנכונה. ממשלת ישראל תמצא את הדרך להגיע לתוצאה של הוצאת המסתננים מישראל. לא נתגמל מהגרי עבודה בתואר פליט. הם היו ונותרו מהגרי עבודה שהפרו חוק בכניסה הבלתי חוקית לישראל".

מנגד, גורמים מחוץ לקואליציה מתחו ביקורת על החלטת נתניהו, ובעיקר על התזמון שלה - כיממה בלבד לאחר הצגת המתווה. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי מדובר ב"חוסר מנהיגות, פחדנות, בריחה מאחריות, הסתה נגד קהלים, ססמאות ריקות, חוסר יכולת לקבל החלטות, אפס יכולת ביצוע". גבאי הוסיף: "שראל זקוקה לראש ממשלה עם יכולת קבלת החלטות ויכולת לימוד לעומק של סוגיות מורכבות, ומעל לכל: יכולת ביצוע".

ביקורת נשמעה גם מצד יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג: "ההחלטה להפר הסכם בינלאומי, שהיה מאפשר למצוא פתרון סביר לסוגיה, תסבך את מדינת ישראל משפטית, מדינית והומניטרית. יש רק דרך אחת להתמודד עם זה, לתבוע מהשחקן הראשי לרדת מן הבמה לאלתר".

חברת הכנסת ציפי לבני אמרה: "מה שנתניהו הבין בין הזיג לזג זה לא שהמתווה לא טוב לישראל ולתושבי דרום תל אביב, אלא שזה מזיק לו פוליטית וזה הסיפור כולו בכל דבר ובכל נושא. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה מנהיג לחיץ שעסוק רק בעצמו".

על ההחלטה לבטל את מתווה מבקשי המקלט הודיע נתניהו בעת שנפגש עם תושבי דרום תל אביב, בתום התייעצויות שקיים ביממה האחרונה. אלא שכעת ההתפתחויות האחרונות סביב ההסכם גרמו למבוכה בקרב אנשי משרד החוץ וגם בקרב גורמים דיפלומטים וזרים בעולם, כאשר האו"ם כבר דוחק בישראל לשקול מחדש את ביטול ההסכם.

סערת מבקשי המקלט - סיקור מיוחד: לחצו לכל הכתבות

הפופולריים