הזגזוג של נתניהו בהסכם מבקשי המקלט: הבחירות, החקירות והשקר לבג"ץ ניצחו

הזגזוג של נתניהו: הבחירות והחקירות ניצחו

אין הסבר אחר להתקפלות המהירה של רה"מ מלבד דאגתו לעתידו הפוליטי. גם יריביו בימין נערכים לבחירות וכבר מנסים לקרוץ לתושבי דרום ת"א. וגם: האם מישהו ייתן את הדין על המידע המוטעה שמסרה המדינה לבית המשפט? פרשנות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו, אתמול
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שתי שאלות צפו אתמול (שני) אחרי הזיג-זג האומלל של ראש הממשלה בעניין פתרון בעיית המהגרים מאפריקה: אחת, מדוע התנפלו עליו בעוצמה כזאת ראשי מפלגות הקואליציה ודרשו ממנו לחזור בו מההסכם עם האו"ם? מדוע הם לא ניצלו את ההזדמנות להציג פנים אחרות של מחנה הימין – פנים של חסד, של חמלה, של יחס הומני לפליטים ולחסרי בית שילדיהם נולדו כאן? מדוע הם שוב התעקשו להיות מזוהים עם הרוע ועם האטימות?

שנייה: מדוע נתניהו התקפל במהירות כזאת, נכנע ללחצים, גמגם בצורה מביכה וחזר בו מהחלטה כל כך אנושית, כל כך צודקת, כל כך מתבקשת?

התשובה לשאלות האלה – אחת: ריח הקדמת הבחירות שוב נישא באוויר. ריח והרבה יותר מריח – יש אפילו תאריך: פברואר הקרוב. לא סופי, אבל בחצר של ראש הממשלה לוחשים לי שלמועד הזה, נכון לעכשיו, נושא נתניהו את עיניו.


הוא לא ויתר על המהלך הדרמטי הזה, הם אומרים, הוא מודאג מאוד מהחקירות הפליליות שכמעט הושלמו, הוא מביא בחשבון שעד לנובמבר הקרוב יקבל היועץ המשפטי לממשלה החלטה בתיקי השוחד והמרמה שלו והוא יידרש להתפטר. הוא במצוקה אפוא, הוא בבעיה קשה, הוא מחפש לעצמו נתיבי מילוט מאימת הדין ומתקשה למצוא אותם. זה לפחות הרושם.

איך הוא נערך בנסיבות האלה לימים הנוראיים, על פי אותם יודעי סוד מקורבים? באמצעות הליכה לבחירות מוקדמות וחזרה מהן עם קציר של בין 32 ל-40 מנדטים. זה לפחות החלום. נתניהו מאמין כנראה שאפשר לממש אותו ובונה עליו מגדלים. הוא משוכנע שניצחון גדול בקלפי יירפה את ידי אביחי מנדלבליט.

את התסריט הזה מזהים יריביו בימין, לרבות שר האוצר משה כחלון, וזה ההסבר להתנפלות שלהם עליו. גם הם נערכים כבר לבחירות, גם הם מנסים לקרוץ לתושבי דרום תל אביב, גם הם מבקשים להציג את עצמם כמי שהתושבים האלה יקרים לליבם.

היכן הם טועים? שכונות התקווה וכפר שלם אינן מאגר כזה גדול של קולות – במקרה הטוב שני מנדטים - מה גם שרבים מבני השכונה גילו אמפתיה לפליטים, הפגינו למענם, לא הצטרפו לרדיפתם. לא כולם נמנים עם העדר העיוור.

לא כולם באזור הזה שוכחים את משפט הנצח מהמקורות "כי גרים הייתם בארץ מצרים"; את העובדה שהתנ"ך מעניק יחס מיוחד לגר; את "משפט אחד יהיה לכם כגר כאזרח יהיה, כי אני ה' אלוהיכם..." (ויקרא כ"ד) - וגם: "גר יתום ואלמנה לא תעשקו"... ( ירמיהו ז')  "וכי יגור גר בארצכם לא תונו אותו. כאזרח מכם יהיה הגר... ואהבת לו כמוך..."

מי כן שוכחים את הנאמר במקורות? הפוליטיקאים, גם אלה חובשי הכיפות מהמחנה הדתי. גם אלה שהחמלה אמורה להיות אחד מכרטיסי הביקור שלהם.

 *  *  *

עוד מילה על תושבי שכונות הדרום: כן, הם צודקים, צריך לפנות מהשכונות שלהם חלק מהפליטים לטובת ערים אחרות; צריך להשקיע בשכונות האלה משאבים ולחזק אותן; צריך לממש הבטחות שניתנו להן בעבר הרחוק והקרוב. צריך, צריך וצריך כי מבחינת שר הפנים וראש הממשלה התושבים האלה עדיין שקופים וממש לא מעניינים אותם.

 הערה נוספת: באותה הזדמנות של הסקת מסקנות מהפרשה, מישהו בממשלה, ברשות ההגירה ובפרקליטות צריך לתת את הדין על המידע המטעה שהמדינה מסרה לשופטי בג"ץ. הוליכו אותם שולל לפני כמה חודשים, שיקרו לכבודם במצח נחושה, הפכו אותם לחותמת הכשרות של הגירוש המיותר.

עכשיו, באדיבות נתניהו, השקר התגלה: אין מדינה שלישית באפריקה שהסכימה לקלוט אלפי פליטים. אין לאן להחזיר את רבבות הגרים האלה. איש בארץ אינו יכול להבטיח את שלום המגורשים מעבר לים.

סערת מבקשי המקלט - סיקור מיוחד: לחצו לכל הכתבות

לפניות למרדכי גילת: Motigilat1947@gmail.com

הפופולריים