בסביבת רה"מ מתכוונים לחזור למתווה הקודם - בלי רואנדה

בכוונת נתניהו לחזור למתווה הקודם - בלי רואנדה

הכוונה לחזור למתווה לפיו יגורשו המסתננים למדינה אחרת באפריקה. נציבות האו"ם לפליטים: "מצרים על הביטול"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה של תושבי דרום תל אביב
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוונים לחזור למתווה הקודם בעניין מבקשי המקלט, במסגרתו הם יגורשו למדינה באפריקה. ההבדל יהיה במדינה השלישית שתקלוט את המסתננים – מדינה אפריקנית שתחליף את רואנדה.

נתניהו עצמו אמר היום בפגישה עם תושבי דרום תל אביב כי הוא ואנשיו פועלים למצות את כל האפשרויות להוצאת מבקשי המקלט והוסיף כי נעשים מאמצים למצוא פתרונות נוספים. בעמוד הפייסבוק שלו, כתב אתמול ראש הממשלה כי רואנדה היא הדרך החוקית היחידה שנותרה, שקיבלה אישור משפטי וכרגע רואנדה כבר ירדה מהפרק.

שולה קשת, תושבת דרום ת״א ופעילה נגד גירוש מבקשי המקלט, במסיבת עיתונאים של התושבים: "שר הפנים שניצל את השקיפות שלנו כדי לקדם את עצמו בבחירות בגד בנו היום. נתניהו ושאר השרים, שבאופן ציני באים ומדברים על כך שהם דואגים לנו, הם יצרו את המצוקה. אף אחד לא סופר אותנו, מה שהם עושים זה לנצל את המצוקה שלנו כדי להצדיק את הגירוש, בשביל האלקטורט שלהם. ראש הממשלה עבד עלינו שיש הסכם עם מדינות שלישיות. נמשיך במאבק נגד הגירוש, נדאג שהוא לא יקרה".

מסיבת עיתונאים של תושבי דרום תל אביב שמתנגדים לגירוש המסתננים

ביסראת גבריה, מבקשת מקלט מאריתריאה: "נעשה את דרום תל אביב מקום לכולם. הממשלה – אל תשתמשו בשם שלנו בשביל המטרות שלכם. אנחנו פה לא בשביל כסף, אלא בשביל ביטחון וכדי שהזכויות שלנו ישמרו".

נציבות האו"ם לפליטים פרסמה הודעה לעיתונות בעניין המשבר בישראל וכתבה כי היא מצרה על ביטול ההסכם בין ישראל לנציבות. "נציבות האו"ם לפליטים ממשיכה להאמין כי הסכם מנצח המביא תועלת לישראל ולאנשים שזקוקים למקלט הנו המענה הנכון לטובת כולם", נכתב בהודעה.


מוקדם יותר הכריז ראש הממשלה כי הוא מבטל את ההסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם . לאחר הביקורת הרבה שספג מאז הצגת ההסכם אתמול, נתניהו הודיע כי בתום התייעצויות שקיים ביממה האחרונה - החליט לבטלו.

"מדי שנה אני מקבל אלפי החלטות שמיטיבות עם מדינת ישראל ועם אזרחי ישראל. מעת לעת מתקבלת החלטה שיש צורך לשקול אותה מחדש", הסביר נתניהו בפתח הפגישה. "ביממה האחרונה קיימתי התייעצויות רבות עם שר הפנים אריה דרעי, עם גורמי מקצוע ועם נציגים של תושבי דרום תל אביב. שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם. בעקבות זאת, ולאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם".

אתמול הציגו נתניהו ושר הפנים אריה דרעי את עיקרי המתווה שגיבשה ישראל עם הנציבות, שהביא לביטול הליך גירוש מבקשי המקלט.  ראש הממשלה הסביר כי 16 אלף איש יועברו לקנדה, גרמניה ואיטליה, ומאות מיליוני שקלים שנחסכו מתחזוקת מתקן חולות ומקליטת מבקשי המקלט יושקעו בדרום תל אביב, שם קיים ריכוז גדול של מהגרים אפריקאים. הוא הדגיש כי המדינה הייתה "במלכודת" במסגרת ההליך שהתגבש, ועל כן נאלצה לקלוט כמחצית ממבקשי המקלט שרצתה להוציא משטחה.

סערת מבקשי המקלט - סיקור מיוחד: לחצו לכל הכתבות

הפופולריים