היילי: "נגיב לתקיפה הכימית בסוריה - ללא קשר להחלטת מועצת הביטחון"

היילי: "נגיב לתקיפה הכימית ללא קשר לאו"ם"

שגרירת ארה"ב באו"ם הבטיחה כי ארצה תפעל נגד מי שביצע את המתקפה הכימית בדומא: "רק מפלצת מפציצה בתי חולים". בכירים בישראל: המתקפה הכימית בסוריה נעשתה לא בידיעת רוסיה. משרד החוץ הישראלי פרסם הלילה הודעת גינוי חריפה: "פשעים נגד האנושות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי
צילום: צילום: אי-פי

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, אמרה הערב (שני) בנאום במועצת הביטחון שעסק במתקפה הכימית של משטר אסד בדומא, כי "ארצות הברית תגיב לתקיפה הכימית בסוריה, ללא קשר להחלטת מועצת הביטחון". 

בדבריה, תקפה בחריפות את אסד. "רק מפלצת תוקפת אזרחים וגם מוודאת שאין אמבולנסים ובתי חולים שיטפלו בהם. למפלצת שאחראית למתקפות האלו אין שום מצפון. המשטר הרוסי שידיו מכוסות בדם סורי לא מתבייש בפעולותיו. לרוסיה ואיראן יש יועצים צבאיים בבסיסים של אסאד. הם מייעצים לו כיצד לנצח בקמפיין ההרעבה שהוא מנהל נגד אזרחיו", אמרה היילי.

מוקדם יותר גינה נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, את התקיפה הכימית בסוריה, בה נהרגו כ-150 בני אדם: "תקיפה מרושעת של אזרחים חפים מפשע". טראמפ אמר כי ינסה לברר מי ביצע את התקיפה: סוריה, איראן, רוסיה או שלושתן יחד. עוד אמר הנשיא האמריקני כי הוא לומד את המצב ומתייעץ עם בכירי הצבא. "אחליט על התגובה למתקפה הכימית בקרוב, כנראה עד סוף היום. כל האופציות על השולחן".

הערב טענו גורמים בכירים בישראל כי ההערכה היא שההתקפה הכימית שביצעו כוחותיו של משטר אסד בדומא, בפרברי דמשק, התבצעה ללא אישור וללא ידיעה של רוסיה. ‎זאת, בין היתר על רקע דבריו הערב של נשיא ארצות הברית, דונלד טרמאפ, שאמר כי ייתכן ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, יישא באחריות למתקפה.

בתוך כך, הלילה גינתה ישראל בחריפות את התקיפה בנשק כימי על ידי סוריה. בהודעה שפרסם משרד החוץ הישראלי נאמר כי "המשטר הסורי ממשיך לבצע פשעים נגד האנושות תוך שימוש באמצעי אסור זה".

עוד נמסר כי "התקיפה האחרונה מצטרפת לעשרות מקרי הפעלת חומר לחימה כימי על ידי המשטר מאז התחייב אסד להתפרק מיכולותיו אלה ומראה בבירור שסוריה ממשיכה להחזיק יכולות כימיות קטלניות ואף לייצר יכולות חדשות. בכך סוריה מפרה ברגל גסה את התחייבויותיה ואת החלטות הקהילה הבינ"ל בסוגיה".

הפופולריים