בכיר באוגנדה לכאן חדשות: לא נבטיח דיון מחודש במבקשי המקלט

בכיר באוגנדה: לא נבטיח עוד דיון במבקשי המקלט

לדברי המקור, השליח הישראלי ביקר כבר בחמישה משרדי ממשלה במדינתו ומחפש הבטחה או מסמך שיראו לבג"ץ כי אוגנדה מעוניינת לשאת ולתת בסוגיה. מקור אחר: ממשלת אוגנדה נוטה לסרב לקבל לשטחה מבקשי מקלט - גם אם יהיו מעוניינים בכך
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת מבקשי מקלט
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מקור בכיר בממשלת אוגנדה אומר כי כרגע אין בממשלתו מי שיבטיח לשליח הישראלי למדינה הבטחה כי המדינה האפריקנית מוכנה לדון בעניין מבקשי המקלט. כך פורסם הבוקר (חמישי) בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב'. על פי המקור, השליח הוא בכיר ישראלי שכבר ביקר בחמישה משרדי ממשלה ומנסה להשיג "משהו", כלשונו, "מעין הבטחה או רצון או מסמך חלופי" כדי לחזור אתו ארצה ולהראות לבג"ץ שיש רצון מצד אוגנדה לשאת ולתת בעניין מבקשי המקלט. לדבריו, השליח הישראלי מחפש מכתב עם חותמת רשמית שיגיד כי אוגנדה עדיין לא סירבה לגמרי לבקשה הישראלית, ומוכנה לדון בעניין מבקשי המקלט.

על פי אותו גורם אף אחד אינו מוכן כרגע לתת לשליח הישראלי התחייבות שכזאת, אך הוא מדגיש כי מדובר על "כרגע". המקןר סיפר כי ביום שני האחרון התקיימה ישיבת קבינט, בראשות ראש הממשלה, ובה הוחלט שלא לקבל מבקשי מקלט – וכי "נמאס להם מהאשמות מהפטפטת של הממשל ישראלית בנושא".

גורם בכיר נוסף בממשל האוגנדי אמר השבוע לכאן חדשות כי מדינתו נוטה לסרב לקבל לשטחה גם מבקשי מקלט שיהיו מעוניינים בכך כיוון שהם מקבלים לדבריו, רק אזרחים בסכנת מוות מיידית ו"בישראל יש להם חיים טובים, קפה, תה, איכות חיים – ובהחלט לא סכנת מוות מיידית".

עד יום ראשון צריכה המדינה להראות לבג"ץ כי מתקיימים מגעים בינה ובין מדינה שלישית לקליטת מבקשי המקלט ובכך למנוע את שחרורם ממתקן סהרונים שבדרום.

לפני כשבוע הודיעה המדינה לבג"ץ כי היא סבורה שהתנאים באוגנדה מאפשרים לקלוט מבקשי מקלט מישראל. מההודעה עלה כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, סבור כי ניתן לעשות כן, אולם דרוש פרק זמן נוסף להשלמת הבירור בנושא. יום קודם לכן הודיעה המדינה לבג"ץ בתשובתה לעתירה לשחרורם המיידי של הכלואים, כי "שליח מיוחד" יצא למדינה באפריקה, שהסכימה לקלוט את מבקשי המקלט השוהים בישראל. לדברי המדינה מדובר באחת מאותן "מדינות שלישיות" שעמן נחתם הסכם המאפשר להרחיק את מבקשי המקלט אליהן גם ללא הסכמה - כפי שמופיע במתווה המקורי של הוצאת מבקשי המקלט. מדובר למעשה במדינה היחידה מבין אותן מדינות שנחתם עמן הסכם, שישראל עדיין יכולה להרחיק אליה את מבקשי המקלט, מאחר שהמדינה הנוספת שעמה היה הסכם, על פי ישראל, ירדה מהפרק.

הפופולריים