ישראל במו"מ עם עוד מדינות באפריקה על העברת מבקשי מקלט

מגעים עם עוד מדינות באפריקה להעברת מבקשי מקלט

בהיעדר הסכם עם רואנדה או אוגנדה, המדינה ממשיכה בניסיונות להגיע להבנות. על פי כמה מקורות, אחת המדינות שעלו על הפרק היא זמביה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מבקשי מקלט משתחררים מסהרונים, אתמול
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ישראל מנהלת מגעים עם מדינות נוספות באפריקה בניסיון שהן יקלטו מבקשי מקלט מישראל. לפי כמה מקורות אחת מהן זמביה. 

אחרי שרואנדה, המדינה השלישית הראשונה, הודיעה שלא תקבל מבקשי מקלט וההסכם עמה קרס, גם אוגנדה טרם הגיעה להסכם עם ישראל, חרף נסיעת השליח המיוחד למדינה. כעת מתברר כי בישראל מנהלים מגעים עם מדינות נוספות, בחיפוש אחר 'מדינה שלישית שלישית'. לפני שני מקורות, אחת המדינות שהועלו על הפרק היא זמביה, אך לכך לא התקבל אישור ואימות.

אתמול, בהיעדר הסכם עם אוגנדה, הורה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לשחרר מבית הכלא בסהרונים כ-200 מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה. רשות האוכלוסין וההגירה נאלצה לשחררם לאחר שהמדינה לא הודיעה לבית המשפט על מדינה שלישית שהסכימה לקלוט אותם. על המסתננים המשוחררים נאסר לגור ולעבוד בשבע ערים: ירושלים, תל אביב, נתניה, פתח תקווה, בני ברק, אשדוד ואילת.

בדיון האחרון בבג"ץ ציינו השופטים כי "הטעם בהוראתנו זו נעוץ בכך שבהיעדר הסכם מעודכן עם המדינה השלישית השנייה, אין עוד עילה להמשך החזקתם במשמורת". קודם לכן עדכנה המדינה את בג"ץ כי המדינה השלישית שאליה אמורים להגיע המגורשים, עומדת בתנאי ההרחקה בסבירות גבוהה. זאת, בהסתמך על דעתו של היועץ המשפטי לממשלה.

הפופולריים