עימותים בטקס הזיכרון הישראלי-פלסטיני בתל אביב

עימותים בטקס הזיכרון הישראלי-פלסטיני בתל אביב

כ-7,000 בני אדם השתתפו בטקס, ביניהם הסופר דויד גרוסמן ששכל את בנו. במקביל לטקס התקיימה הפגנה של פעילי ימין שהתעמתו עם כוחות הביטחון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עימותים בטקס הישראלי-פלסטיני
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

כ-7,000 בני אדם השתתפו הערב (שלישי) בטקס זיכרון ישראלי-פלסטיני בפארק הירקון בתל אביב. את הטקס ארגן פורום המשפחות השכולות ובין המשתתפים גם הסופר דויד גרוסמן ששכל את בנו במלחמת לבנון השנייה. במקביל לטקס התקיימה הפגנה של פעילי ימין שקראו קריאות גזעניות, שרפו דגלים של הרשות הפלסטינית והתעמתו עם כוחות הביטחון ועם כמה מבאי הטקס.

גרוסמן נשא נאום ובו אמר כי קשה ומתיש להילחם נגד "כוח הכובד של האובדן", וכי קשה להפריד את הזיכרון מן הכאב. "מכאיב לזכור, מפחיד יותר לשכוח", אמר גרוסמן והוסיף ביקורת על מדיניות הממשלה: "כשישראל כובשת ומדכאת עם אחר, במשך חמישים ואחת שנה, ויוצרת בשטחי הכיבוש מציאות של אפרטהייד- היא נעשית הרבה פחות בית".

הסופר העביר ביקורת חריפה נגד הממשלה ונגד ראש הממשלה בנימין נתניהו: "כשצלפים ישראלים הורגים עשרות מפגינים פלסטינים, רובם אזרחים- ישראל היא פחות בית. וכשראש הממשלה משמיץ ומסית נגד הארגונים שדואגים לזכויות האדם, וכשהוא מחפש דרכים לחוקק חוקים עוקפי בג"ץ, וכשיש ערעור מתמיד של הדמוקרטיה ושל בית המשפט - ישראל נעשית עוד קצת פחות בית".


עמל אבו סעד אלמנתו של יעקוב אבו אלקיעאן, שנורה למוות על ידי שוטרים באירועי אום אל-חיאן, השתתפה גם כן בטקס: "אני פלסטינית, בדואית, ישראלית. במקום לתת לנו, אזרחי ישראל הערבים, מקום מכבד, המדינה דוחקת את רגלינו, מתעלמת מהצרכים שלנו ודואגת להעביר לנו מסר שאיננו רצויים".

מוקדם יותר היום הורה בג"ץ לשר הביטחון אביגדור ליברמן לאפשר ל-90 פלסטינים להשתתף ביום הזיכרון, בניגוד להחלטתו. ביום שלישי החליט השר לאסור כניסתם של 110 פלסטינים שהוזמנו לטקס. "זהו לא טקס זיכרון, אלא מפגן של טעם רע וחוסר רגישות", אמר ליברמן.הפופולריים