נטלי פורטמן: "לא רוצה לתמוך בנתניהו, אבל גם לא בעד ה-BDS"

"לא רוצה לתמוך בנתניהו, אבל גם לא בעד ה-BDS"
בתגובה לביקורת על החלטתה לא להגיע לטקס פרס בראשית בישראל, אמרה השחקנית האמריקנית-ישראלית: "אני יכולה לבקר את ההנהגה הישראלית, ולא להחרים את המדינה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נטלי פורטמן
צילום: צילום: אי-פי

השחקנית והבמאית האמריקנית-ישראלית נטלי פורטמן הגיבה הבוקר (שבת) לסערה סביב סירובה להגיע לישראל כדי לקבל את פרס בראשית, ולביקורת שנשמעה נגד החלטתה בישראל. פורטמן פרסמה הודעה בעמוד האינסטגרם שלה וכתבה: "לא רציתי להצטייר כמי שתומכת בראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, שצפוי לנאום בטקס. באותה מידה אינני חלק מתנועת ה-BDS, ואינני תומכת בה".

עוד כתבה פורטמן: "כמו יהודים וישראלים רבים ברחבי העולם, אני יכולה למתוח ביקורת כלפי ההנהגה בישראל, מבלי להחרים מדינה שלמה. אני מוקירה את משפחתי ואת חבריי בישראל, וגם את האוכל הישראלי, האמנות, הספרות, הקולנוע והריקוד.

ההודעה מטעם נטלי פורטמן:

My decision not to attend the Genesis Prize ceremony has been mischaracterized by others. Let me speak for myself. I chose not to attend because I did not want to appear as endorsing Benjamin Netanyahu, who was to be giving a speech at the ceremony. By the same token, I am not part of the BDS movement and do not endorse it. Like many Israelis and Jews around the world, I can be critical of the leadership in Israel without wanting to boycott the entire nation. I treasure my Israeli friends and family, Israeli food, books, art, cinema, and dance. Israel was created exactly 70 years ago as a haven for refugees from the Holocaust. But the mistreatment of those suffering from today’s atrocities is simply not in line with my Jewish values. Because I care about Israel, I must stand up against violence, corruption, inequality, and abuse of power. Please do not take any words that do not come directly from me as my own. This experience has inspired me to support a number of charities in Israel. I will be announcing them soon, and I hope others will join me in supporting the great work they are doing.

A post shared by Natalie Portman (@natalieportman) on

"לפני 70 שנה הוקמה מדינת ישראל כמקלט עבור פליטי השואה. אבל היחס כלפי אלו שסובלים היום מעוולות אינו עומד בקנה אחד עם ערכי היהדות. משום שישראל חשובה לי, עליי להשמיע את קולי נגד אלימות, שחיתות, אי שיווין ושימוש לרעה בכוח. בבקשה אל תתייחסו לאמירות שאינן מגיעות ישירות ממני. בכוונתי לתרום למספר עמותות בישראל, שעל פרטיהן אודיע בקרוב".

בעקבות סירובה של פורטמן להגיע לטקס הענקת פרס בראשית, שנחשב לאחד היוקרתיים ביותר בעולם היהודי, הודיעה קרן בראשית על ביטול הטקס והביעה צער על החלטתה של השחקנית.

הביטול של נטלי פורטמן שגרר סערה:

אתמול שלח השר גלעד ארדן שלח מכתב לפורטמן, שנולדה בישראל, ובו הסביר לה כי היא נסמכת על "תעמולה שקרית של חמאס", וקרא לה להגיע לסיור בסמוך לגבול רצועת עזה. "חמאס משתמש ב'הפגנות' האלו כדי לבצע פיגועי טרור", כתב ארדן.

השר ציין כי "חמאס מנצל באופן ציני נשים וילדים בתור פיתיונות ומגנים אנושים" והוסיף: "מטרת הקמפיין הזה, כמו קמפיינים אחרים של תנועת ה-BDS היא השמדתה של מדינת ישראל. כל אלו שמאמינים בזכותה של ישראל להתקיים ולהגן על עצמה במאבק נגד טרור צריכים לעמוד ביחד נגד קמפיין הדה לגיטימציה הזה".

ארדן התייחס גם לתפקידה בסרט Star Wars: "המטרה של הטרור היא להשפיע על התודעה. לגרום לעולם לחשוב שטרוריסטים הם לוחמי צדק, ושרוצחים הם רודפי חופש. אני קורא לך לא לעשות את הטעות הזו. אנאקין סקייווקר, דמות שמוכרת לך היטב ממלחמת הכוכבים, עבר תהליך דומה. הוא התחיל להאמין שאבירי הג'דיי הם הרעים ושאנשי הצד האפל הם מגיניה של הדמוקרטיה. אני קורא לך, אל תתני לצד האפל לנצח".

ביקורת נגד פורטמן נשמעה גם מצד שרת התרבות מירי רגב וחבר הכנסת אורן חזן (ליכוד). מנגד, היום הביעה יו"ר מרצ תמר זנדברג תמיכה בשחקנית. "הביקורת שלה צריכה להדליק נורה אדומה", אמרה זנדברג. "נתניהו הפך את ישראל ממדינת העם היהודי למדינת חלק קטן מאזרחיה. פורטמן, כמו יהודים רבים, תומכת בישראל ופועלת למענה".

הפופולריים