סדרה חדשה: מה הסוד של בנימין נתניהו?

סדרה חדשה: מה הסוד של בנימין נתניהו?

סילוק היריבים הפוליטיים, המתקפה על התקשורת והשמאל, והמודל הזוגי מארה"ב שמביא לפרונט את רעייתו שרה. יואב קרקובסקי מסביר איך הצליח ראש הממשלה להפוך למנהיג הבלתי מעורער של הימין בישראל. 30 שנות נתניהו - החל מהיום בחדשות הערב, כאן 11
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין ושרה נתניהו באירוע ראש השנה של הליכוד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו - לחלק מהציבור מדובר במילים נרדפות. אוטוטו כהונתו של נתניהו כראש הממשלה תימשך אפילו יותר מזו של אחת הדמויות הנערצות עליו בתולדות הציונות – דוד בן גוריון. אם ישלים את הקדנציה הנוכחית, עד נובמבר 2019, הוא צפוי לעבור את שיאו של בן גוריון, ראש הממשלה הראשון, שכיהן 14 שנים – לא פחות מ-4,872 ימים.

במונחים ישראליים נתניהו הוא ווינר. הוא הפסיד בבחירות הפנימיות בליכוד רק פעם אחת, מתוך שמונה ההתמודדויות שבהן לקח חלק. זה היה ב-2002, לאריאל שרון שכיהן אז כראש ממשלה, כשנתניהו היה "אזרח מודאג".

בבחירות הכלליות הוא הפסיד פעמיים. לראשונה לאהוד ברק בבחירות האישיות ב-1999, ובפעם השנייה לאהוד אולמרט אחרי פיצול הליכוד והקמת קדימה. לעומת זאת, ארבע פעמים הוא רשם ניצחונות.

נתניהו יכול היה גם להיות ותיק חברי הכנסת. הוא היה רושם את ההישג הזה, אם רק לא היה פורש לפסק זמן אחרי שהובס ב-1999 על ידי ברק.

אז איך הפך נתניהו למנהיג הכמעט בלתי מעורער של הימין?

- כמי שגדל בארצות הברית, אימץ נתניהו את הקו הפרסונלי, ואפילו הזוגי של נשיאי ארצות הברית ורעיותיהם. כך הפכה שרה נתניהו לחלק בלתי נפרד מהנוף הפוליטי בישראל.

- את כל יריביו הפוטנציאליים נתניהו סילק כך או אחרת. דוד לוי פרש לגשר, דן מרידור ורוני מילוא שהלכו למפלגת המרכז והתאדו, את סילבן שלום וגדעון סער הוא ייבש עד שפרשו כל אחד בנסיבותיו שלו. גם משה כחלון יובש, רק שאותו מצא נתניהו בכולנו.

- נתניהו ידע לשלוט במפלגות יריבות. יחד עם אהוד ברק הוא פירק את מפלגת העבודה. את קדימה הוא כמעט פירק, ואחרי שפגע במנהיגותה של ציפי ליבני - צירף את שאול מופז לממשלת אחדות לרגע. אחרי זה קדימה התכווצה מ-28מנדטים לשניים בלבד.

 - מתקפה בלתי פוסקת על תקשורת - התקשורת והשמאל מסומנים על ידי נתניהו כאויב המרכזי שמאיים על הימין, כלומר על שלטון הליכוד. ומה עושים כשהתקשורת נגדנו? חוק ישראל היום, פיצול ערוץ 2, ניסיון להשתלט על התאגיד – אבל בעיקר עוקפים את התקשורת באמצעות רשתות חברתיות. לנתניהו יש 1,348,250 עוקבים בטוויטר, כמעט שני מיליון ורבע  עוקבים בפייסבוק, וכמובן עמוד בטלגרם – כי בנט השיג אותו ופתח לפניו.

- בשנים האחרונות נתניהו שומר על הבייס. הוא כבר לא מדבר עברית או ישראלית, אלא ימנית - רק עם בוחרי הליכוד וימינה. גם פה הוא לא ייתן לבנט לאגף אותו, לא מלמעלה ובטח לא מימין.

בשבועות האחרונים מציין נתניהו 25 שנים לבחירתו כיו"ר הליכוד בפעם הראשונה. במצטבר, הוא משמש בתפקיד הזה 19 שנים, וכבר מזמן הפך למנהיג העיקרי של התנועה מאז מנחם בגין. אריאל שרון, לשם השוואה, החזיק בתפקיד שש שנים בלבד.

נתניהו הוא בכלל ארכיטקט, בוגר תואר ראשון בהצטיינות ב-MIT. יש לו גם שני תארים שניים - מנהל עסקים, גם מ-MIT, ומדעי המדינה מהרווארד. הוא היה תלמיד מצטיין בכל המסגרות שבהן למד. האם הוא טוב גם בביצועים? על כך יש מחלוקת ציבורית-פוליטית גדולה מאוד.

הפופולריים