חוטובלי על השגרירות הצ'כית: לא נסתפק רק במהלך חלקי, רוצים מהלך שלם

חוטובלי על שגרירות צ'כיה: לא נסתפק במהלך חלקי

סגנית שר החוץ הגיבה בכאן רשת ב' על הכרזת נשיא צ'כיה, שלפיה השגרירות תעבור לירושלים בשלבים - וטענה כי ההחלטה זוכה לגיבוי מהפרלמנט והציבור הצ'כי. "זה מהלך גדול", הכריזה חוטובלי
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ציפי חוטובלי
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, התייחסה הבוקר (חמישי) לסוגיית העברת השגרירות הצ'כית לירושלים, בראיון לתוכנית "הבוקר הזה" עם דב גיל-הר בכאן רשת ב'. "אמרתי לצ'כים שאנחנו מצפים למהלך שלם", אמרה חוטובלי והבהירה: "לא נסתפק במהלך החלקי הזה, אנחנו רוצים שזה יהיה השלב הראשון בדרך להעברה כוללת. ברור לגמרי שהשגרירות הצ'כית תעמוד בירושלים".

סגנית שר החוץ טענה כי "עצם העובדה שחלק מן השגרירות יעבור לירושלים, זה מהלך חשוב". בהמשך התייחסה לשאלת סמכויות הנשיא הצ'כי, ואמרה כי "אין כרגע ממשלה מכהנת בצ'כיה כי ראש הממשלה שם עסוק בהרכבתה. הנשיא מגובה גם על ידי הפרלמנט הצ'כי שקיבל את ההחלטה הזו לפני שנה, וגם הציבור בצ'כיה תומך בהחלטה הזו".

נשיא צ'כיה מילוש זמאן אמר אתמול כי ארצו תעביר את שגרירותה בישראל מתל אביב לירושלים. באירוע לציון 70 שנה למדינת ישראל שהתקיים בפראג, אמר זמאן כי השגרירות תועבר לבירה הישראלית "בשלושה שלבים".

על פי נשיא צ'כיה, בשלב ראשון תפתח קונסוליית כבוד במערב ירושלים כבר בחודש הבא ובראשה יעמוד דן פרופר. בשלב השני יועברו מוסדות צ'כים מתל אביב למרכז תרבות צ'כי שיוקם בירושלים. בשלב השלישי תעבור השגרירות עצמה לבירה. מילוש זמאן לא נקב בלוחות זמנים ובכל מקרה את ההחלטה בעניין מקבלת הממשלה הצ'כית ולא הממשלה.

זמאן הזכיר באירוע כי לפני ארבע שנים בלבד הציע לראשונה להעביר את שגרירות ארצו וכי כעת ההבטחה קוימה. "לא חיקינו את ארצות הברית. להיפך, היא העתיקה את הצעתי", אמר הנשיא הצ'כי וחתם את דבריו בברכת "לשנה הבאה בירושלים".

הפופולריים